Jump to content

Tableta pe post de sistem multimedia


kye04
 Share

Postare recomandată

Salut baieti! Am cautat pe forum daca s-a mai discutat asta, si nu am gasit nici un topic, asa ca incep eu unul.

Am o intrebare. Am vazut pe Youtube zilele astea oameni care isi inlocuiesc HU original al masinii cu o tableta Android si merge absolut perfect, plus ca ai avantajul Google Maps care este cu ani lumina peste orice alt soft de la Volkswagen, plus poti asculta muzica direct din tableta sau iti poti conecta un alt device prin OTG si chiar am vazut un tip care si-a pus un adaptor pentru comenzile de pe volan, adaptor care functioneaza pe usb. Acum, ce spuneti de ideea asta? Mie imi cam sta pe creier, pentru ca o tableta nexus o gasesti si la 600 lei second hand. Credeti ca merita sa fac asta?

Cu audio o pot rezolva rapid cu un cablu care imparte semnalul jack in RCA, iar acele cabluri le pot conecta la un amplificator. La acel amplificator pot pune un control pentru volum. Sau as putea cumpara un adaptor bluetooth care sa il conectez la amplificator si care sa il setez sa se conecteze automat cu tableta de fiecare data cand pun contactul si sa ia muzica direct prin bluetooth. Se pot face o multime de chestii, stiu ca nexus 7 incape perfect intr-o rama 2din, iar restul se pot face cu putin efort. Ca si curent, m-as putea folosi de wireless charging, astfel incat in spatele tabletei sa pun incarcatorul wireless si sa pot scoate tableta de acolo, fara nici un cablu. Ce spuneti? E realizabil? Sau implica prea mult efort? Ideea e ca incep sa ma satur sa fac cd-uri, eu avand un RCD310 in golful meu, iar rama 2din o am deja. Am mufa jack in cotiera, dar e incomod cand vreau sa schimb melodia, de aia un astfel de upgrade ar fi extraordinar si ieftin.

Multumesc anticipat!

Modificat de R_a_z_v_a_n
Unit cu topicul de fata, aceeasi discutie.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face, am vazut si eu cateva proiecte de genul asta.

conexiunile se fac simplu, pad wireless gasesti la 15$, un transf 12v-5v 3-4$ (am luat eu de pe ebay).

trebuie lucrat la suport (fibra de sticla si ceva material sa nu zdrangane, sa nu se zgarie).

 

nu avea rost sa deschizi topic separat, se discuta deja aici

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie suna bine sa ai o tableta in bord , dar dpmdvd este multa munca , multe adaptari de facut si desi vei avea considerabil mai multe functii , tot nu o sa se compare cu ceva facut pentru masina. Oricat ai vrea , nu o sa te apropii de ergonomia oferita de un hu oem. Plus ca mi se pare foarte greu sa nu iti zdrangane nimic prin bord dupa ce puti toate astea.

Am mai vazut astfel de modificari , majoritatea aveau in spatele tabletei , sau in torpedou' un hu aftermarket care il foloseau pe post de amplificator.

 

De ce nu iti iei un rcd510 , bagi muzica pe sd card si ai rezolvat problema mult mai ieftin? Sau un kit bluetoth pt rcd-ul tau?

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca e foarte scump...200euro pentru kitul ala BT e foarte mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD 510 ~650e nou. 
 
Tableta nexus 7 in bord ~ risti sa ti se sparga masina. mai degraba iei un suport pt tableta (sunt unele foarte destepte care se prind deasupra sau in sistemul de ventilatie, si e central ca si la BMW/Audi) asta pt google maps/navigatie. Banuiesc ca n-ai nevoie de navigatie zilnic.  Spre ex eu am un telefon 5 inch un abonament 2 euro digi, si folosesc Waze care e peste google maps parerea mea, fiindca m-a scutit de nu stiu cate radare.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu touch e nasol in mers. Ai playere 2 din cu touch, butoane si telecomanda, rezolvand astfel treaba cu ergonomia. Cu mirror link dai continutul din telefonul android pe ecran, cu tot cu control asupra telefonului. Ai usb, bt, dvd.

Treaba cu tableta e "fun" pentru putin timp, in soare se vede nasol.. multe minusuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un Galaxy s4, si am incercat odata cu un suport pentru el, dar efectiv se misca foarte tare si nu vedeam nimic... Pe mine ma incanta foarte tare chestia asta cu tableta pentru versatilitatea tabletei... Si faptul ca am 32gb la dispozitie pentru orice. Ca si soft de navigatie, poate fi orice, GMaps, Waze etc, pana la urma e android. Sincer daca as gasi un suport ok care sa nu zgaltaie foarte tare, ar fi super!

Modificat de alex_agape94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 variante: tableta IN bord sau PE bord.

IN bord inseamna ca sta acolo mereu conectata la mciroUSB (split pt incarcare si OTG) si la jack audio in amplif. (atrage atentia, se fura, se incalzeste in soare...)

PE bord - trebuie facut un suport (poate cu tilt sa ai unghi vedere optim) cum am scris mai sus, muzica prin BT si incarcare wireless.

cauta pe youtube, sunt filmulete despre asa ceva.

in ambele cazuri trebuie suport facut, ce gasesti in comert sunt gandite sa fie cu ventuza.

 

touchscreen e dezavantaj in mers dar exista adaptor comenzi volan - android.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale este exact ceea ce vreau! Nu conteaza daca sta acolo tot timpul sau nu, atata timp cat se poate face un suport ok sa nu zgaltaie si un adaptor BT. Incarcarea poate sa fie si prin cablu, nu ma deranjeaza. Vreau doar sa pot sa ma bucur de versatilitatea ei si la volan, pentru ca sistemul de acum e mult sub cerintele mele... Macar mufa usb sa fi avut, dar nu am... Adaptorul de comenzi volan se gaseste pe ebay sau unde?

Modificat de alex_agape94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate integra o tableta dar trebuie luata o tableta care sa i se fi modat kernelul pt a suporta incarcare si otg in acelasi timp! Genul nexus 7!

Si prin otg si un hub usb poti pune DAC audio pt o calitate net superioara a sunetului, camera usb mers inapoi, stick usb, hdd dar atentie la curent, etc. O sa va dezamageasca sunetul prin BT sau prin jack-ul audio!

 

Important e ca ecranul tabletei sa fie orientat catre sofer si tableta prinsa f bine prin benzi velcro, fibra etc. Si daca ii faceti un suport o puteti ingropa putin ca o protectie la razele soarelui. As mai integra in bord un joystick cu o roata de volum, gen roata de la bmw-uri pt conttrolat navigatia!

 

O alta problema pt o integrare permanenta este frigul iernii care darama orice baterie a tabletei si unii au optat pt a inlocui bateria cu un convertor DC-DC sau cu un supercondensator si tableta tinuta din scurt pt un consum cat mai mic in standby(tasker)

Daca ar fi sa imi integrez o tableta, as opta ca in lipsa tabletei sa am un radio cd cu mp3 si BT si usb care sa suplineasca functiile.

VW au colaborat cu cei de Google pt a face un sistem android dedicat pt masina, trebuie urmarit si vazut ce au facut in plus!

Modificat de rares v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, si eu vreau sa ma apuc de un proiect de genul, eu am optat pe un Asus Memo Pad HD (frate geaman cu Nexus 7 2012) am cumparat tableta si acuma cand ma intorc in Romania din vacanta ma duc la cineva sa-mi faca suportul pt tableta (rama) si luna asta o sa cumpar un casetofon cu bluetooth. Solutia cea mai simpla pe care am gasito pe net, m-am uitat la mai multe tutoriale si pe alte forumuri, este sa bagi un casetofon 1din cu functie bluetooth in locul casetofonului actual (si eu am rcd310) dupaia sa faci o rama/suport pt tableta de pus unde era RCD-u, casetofonul il poti ascunde dupa rama sau sa o decupezi asa in cat sa ramana fata in spatele tabletei. In cazul meu eu vreau sa pot scoate tableta din masina cand vreau, daca vrei sa o montezi permanent in masina e putin mai complicat, mai ales daca vrei sa se deschida la cheie, si sa o incarci de la bateria masinii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in clipul de mai sus este explicat aspectul legat de incarcare cu programul (super program, de altfel) Tasker. Tableta va intra in stand-by si va inchide consumatorii (wifi, BT, 3g) cand se scoate cheia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow. Nu m-as fi gandit la velcro:) Cred ca voi ramane la solutia mai simpla. O voi pune deasupra RCD-ului cu velcro si cu un cablu jack mai lung o voi conecta la boxele masinii. Va fi cu 3G, pt ca am cartela de la Digi cu net nelimitat, si gata. Nu pierd nici comenzile pe volan, nici nu afectez cu nimic masina si ma bucur de o tableta care face oarecum parte din bordul masinii. :)

Modificat de alex_agape94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi la un moment dat eram si eu interesat de un asemenea proiect, intre timp entuziasmul mi-a scazut mult. Sunt probleme in primul rand legate de partea de alimentare, apoi mai e problema legata de utilitatea unei asemenea instalatii. Daca se doreste integrarea unei tablete in bord doar pentru muzica si din cand in cand gps, eu as renunta la idee. Calitatea sunetului va fi slaba, in plus nu ma vad schimband melodia cu degetul pe ecran in timp ce conduc, prefer oricand sa ascult muzica de pe un stick usb si sa schimb melodia folosind comenzile de pe volan. Si eu am RCD310 si inteleg problema initiatorului, insa cred ca se complica inutil, e mult mai simplu sa-si instaleze un stick usb, daca nu are deja asa ceva. Navigatia ar fi singura functie pentru care as face o asemenea modificare, insa prefer sa folosesc telefonul pentru asa ceva, intr-un suport cu ventuza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alex_agape94: există o metodă foarte simplă de a monta tableta pe bord, astfel încât să o poţi da jos într-o secundă când parchezi. Costă 15 RON în Bricostore.

Suport ajustabil cu şurub, pentru rafturile de sticlă :)

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRHIsqYjaCQ_1yd0nZk63CEi-YtNXi2RQzFcE2pKLI07VPDczGw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare. De curand m-am gandit sa realizez acelasi proiect pe masina mea. Sa incepem cu inceputul -

Alimentarea - incarcator auto legat pe contact astfel incat sa se opreasca la scoaterea cheii din contact.

Audio - un amplificator cu 4 iesiri de 50W , care ia semnal din tableta. Butoanele de volum ale tabletei vor fi legate pe un switch care o sa il pun in bord , iar ele vor actiona si ca volum , si ca next/prev track in player ( cu ajutorul unui soft pe tabl.)

Parcare - cele 2 camere ale tabletei , le prelungesc si le maschez in bara fata/spate, astfel le pot folosi ca 2 camere pt ajutor la parcare.

Sunt destule launchere care au icoanele foarte mari, asa o sa am cand deschid tableta doar link pentru - Softul de navigatie ( prefer sygic personal, arata super si are foarte multe informatii in mers ) , playerul muzical , radio, camera.

Momentan caut o tableta care sa fie relativ ieftina si cel mai important sa aiba dimensiunea potrivita + rama pentru ea. Ar fi o gasi/face o rama exact cat ecranul tabletei , astfel incat sa o scot din carcasa iar displayul sa fie la nivel cu rama.

O sa pun mai multe info. dupa ce incep cu montatul, orice informatie / tip  va fi asteptata.

 

Si acum vin intrebarile - majoritatea tabletelor allview nu au camera fixata pe placa de baza , si mobila , conectata pe placa cu panglica cu contacti. De gasit gasesc , dar va mai fi camera functionala daca o sa maresc lungimea ei ?

Sfat pentru un amplificator , sa imi scoata semnalul dorit din puterea ce iese pe jack in 4x50w  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan m-am gandit la o varianta low cost , renunt la amplificator si folosesc cd playerul original Beta V. Am reusit sa ii bag semnal inainte de preamplificare in caseta , adica in loc de caseta am pus auxiliar cu mufa jack. `Operatia` a fost destul de usoara ,  adica identificare la preamplificarea integratului de la caseta + suntat de acolo + lipit fire. M-a costat 15 lei la un electrician sa imi lipeasca alea 3 fire pt. mufa jack. Fara nici un fasait / distorsiune. Acum casetofonul ar trebui sa stea in portbagaj din moment ce in bord nu o sa mai fie loc , dar ramane problema butoanelor - trebuie sa existe 2 but. volum tableta + 1 buton on/off casetofon ( amplificator ). Pot da poza exact cu trebuie facut daca doriti sa aveti aux pe VW beta V original , totodata functionand magazia cd.

Modificat de condox18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut, exact asa intentionez si eu sa fac cat de curand.
Pana atunci, poti sa imi faci o fotograrie exacta cu pinii de pe placa de baza a BETA 5 sa vad unde anume ti-a legat electronistul cele 3 fire?
Ca asa si eu am gasit mai multe locuri, dar probabil daca spui ca nu fasaie si se aude ok, atunci el stie mai bine.
Astept raspuns!
Oricum si eu vreau sa integrez o tableta in Golf 4 cat de curand, deci daca imi va reusi te/va anunt!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!