Jump to content

Sistem de navigatie cu Android - Posibilitati nelimitate?


kye04
 Share

Postare recomandată

Da, am luat chinezaria. Merge pe masina din decembrie si sunt multumit. Montajul a fost relativ simplu, l-am facut singur.

Am primit chiar si un update de firmware la cerere, erau niste buguri pe care le-am semnalat si mi-au dat un update in care erau corectate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

 

am cumarat si eu o chinezarie dupa aliexpress.am luat-o in noiembrie iar acum sa stricat.cand o deschid intra in meniul android recovery si nu ii mai pot face nimic.stie cineva cum pot rezolva problema sau macar un service pentru aceste navigatii? atasez modelul si eroarea

nu se intelege din poza ce model este.

 

din meniul recovery daca alegi recovery system from backup, ce iti arata ?

ai facut vreodata un backup?

iar pe linia selectata ce scrie ?

 

la navigatii de genul asta nu ma pricep, dar la smarphone cu android am mai "butonat" si din meniul acela puteai face backup la intreg sistemul,

iar apoi instalam alte sisteme custom si daca nu erau ok, intram iar in recovery si alegeam ultimul backup facut.

http://www.digitaltrends.com/mobile/use-recovery-mode-android/

toate sistemele android au si download mode, iar aici conectam mobilul la pc (windows) si cu programul odin rescriam intreg sistemul cu o versiune oficiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am cumparat un sistem asemanator, varianta Quad Core  ( http://www.ebay.com/itm/231573275217?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT ), pentru un Passat din 2009. Deocamdata sunt tare incantat insa am ceva probleme la instalare.

 

1. Sistemul vine cu doua cabluri cu mufe usb in capat, unu pentru stick usb si unul pentru 3g. Se pot trage firele respective in bord fara sa mai demontez ceva? Nu am reusit oricat am incercart eu sa-mi bag mainile pe acolo :)

 

2. Are o antena gps pe care ma gandesc sa o montez pe bord, sub parbriez, in coltul pasagerului. Oare cum as putea trage firul respectiv?

 

3. Antena (antenele?) radio au doua mufe, sistemul are tot doua mufe pentru antena, insa nu reusesc sa conectez decat una din ele, la a doua nu intra piedica (poza).

20150703_015242.jpg

 

Apreciez orice sfaturi, sau daca stie cineva o persoana care se ocupa cu o astfel de instalare in Cluj, si mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,va intreb si eu ,am o navigatie VDO DAYTON ,PC 5100/00 si vreau sa stiu daca o pot folosi pe post de player sau DVD,ma impiedic de ea prin casa si ma gandeam sa o montez pe masina,precizez ca am deja casetofon dar vreao sa am si un DVD,ce pot sai fac sa mearga,multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Ce noutati mai aveti? Parca imi vine si mie sa schimb replica mea RNS (dmv783) cu ceva mai avansat.

 

Ideea unui waze si multe alte smecherii ma incanta tare. Navigatia pe care o am acum a mers foarte bine, e adevarat a fost nevoie sa lucrez putin la ea pentru a functiona cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@geoland 87

Salut,

 

Cum îți merge Erisin-ul? Am dat și eu o comandă pe Ebay pt același brand, dar pana acum review-urile găsite sunt în general proaste.

Mai are cineva chinezaria asta?

 

Eu asta am comandat : http://rover.ebay.com/rover/0/e11102.m454.l1123/7?euid=7530aa767ae6484ea46614489599f55f&loc=http%3A%2F%2Fcgi.ebay.com%2Fws%2FeBayISAPI.dll%3FViewItem%26item%3D151879992645%26ssPageName%3DADME%3AL%3ACOSI%3AUS%3A1123

 

Mulțumesc, Vlad
 

Modificat de dvlad3006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am comandat 1 bucata pentru expertiza dar nu ca al tau, dVlad. Il voi testa, demonta si analiza la laborator sa vedem ce puncte slabe are la proiectare, ce trebuie imbunatatit, etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ptr posesori de Passat an de fabricatie pana in 2009

Navigatia Edonav 305 nu vede senzori de parcare ai masini.

Dupa montare ramai decat cu sunetul.

Ptr care nu au comenzi pe volan - destul de greu in trafic de umblat pe ecranul ei (sa dai sunetul mai incet sau altceva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca intotdeauna exista minusuri si plusuri la orice aparat ai lua. Important e sa fii tu impacat cu compromisul care il faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Full touch screen sau fara butoane fizice (ca la tablete) mi se pare horror fara comenzi pe volan.

Am avut pentru cateva luni navigatie android cu buton de volum si cateva fizice, si chiar si asa operarea restului comenzilor (fwd rev, memorii radio etc) in timpul condusului mi-a parut dificila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pe Edonav 305, pe Skoda O2 2006 cu un upgrade de CAN au aparut si senzorii de parcare si liniile de ghidaj dinamice.

Senzorii s-au activat dupa montarea camerei pe spate.

kT23HcX.jpg

YNJMCYg.jpg

Modificat de cuculean
Completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui sa intrii pe setari si sa dezactivezi un set de linii, sa ramana doar cele dinamice.  Stiu ca la unele chinezarii merge, la altele nu. Mai sunt unele pe care le generaza camera si nu ai ce le face. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liniile groase sunt generate de camera, nu am cum sa le scot... 

Probabil ca am sa achizitionez alta, poate gasesc ceva cu rezolutie mai mare si unghi mai larg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! A pus cineva Junsun DVD - 7.0 - CE 7.0 inch 2 Din In-dash Car DVD MP3 Player pe Octavia 2 ? Multumesc frumos!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit mai mult desprea ea. E posibil ca dupa instalare, ea sa fie alimentata tot timpul si sa-mi descarce bateria. A mai pus cineva aftermarket si a avut problema asta? Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, multe fac asa - dar, fiind vb de o unitate chinezeasca....nu-i una facuta ca alta - eventual o instalezi si masori consumul de curent in stand by - daca descarca, faci update la can gateway.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, 

revin si eu cu un upgrade la Bolero2. Am tot urmarit toate "chinuielile" tuturor de conectare la Unitatea OEM a masinii, Waze, Android car, etc si pana la urma m-am decis si am achizitionat o unitate chinezeasca cu un display de 10.1 inch, android 6 si OBD2 pentru scan si alte probleme minore ale masinii la care conectez orice, instalez orice din magazinul play si tot asa. Pe langa asta am facut un abonament de tel. mobila si date si acum exista oricand internet 4G in masina.

Stiu ca unii dintre cei de pe acest forum nu sunt de acord cu chestii aftermarket dar in acelasi timp m-am gandit ca mai exista si oameni care nu ar spune nu acestui tip de upgrade.atasez cateva fotografii si daca exista curiozitati , sunt deschis sa le discut.

IMG_20180203_150257.jpg

IMG_20180203_150314.jpg

IMG_20180203_150855.jpg

IMG_20180203_150921.jpg

IMG_20180203_150952.jpg

Daca am gresit topicul cumva, va rog sa ma scuzati si rog un administrator sa ma ajute sa-l postez unde ar trebui. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor. 

Mă poate ajuta cineva cu un root la un JOYOUS J - 2820HN Android 5.1.1 Car DVD ?

Vroiam să conectez un stick de net 3g și nu îmi merge. Am înțeles că trebuie făcut root ca să meargă. Știe cineva cum se face asta?

Mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut markat poti sa ne spui minusurile pe care le are ? poti face aceleasi lucruri ca si cu navigatia originala ? comenzile de clima , senzori de parcare, sunetul , smad merg toate bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut "r0c0sty",

Unitatea are can-bus si poate face tot ce face si Bolero2 de 8"' . Ma refer la setarile masinii. Pe deasupra are panelul HD si totul se vede excelent .

Ca si minusuri:

-Sunetul nu este chiar la fel dar din ce-am citit pe net , se poate rezolva cu instalrea aplicatiei android " Viper 4".

-Mie mi s-a mai intamplat sa se restarteze androidul cate odata dar cred ca am sa-i fac un root si am sa-i pun Android7.1 Nougat si sa se rezolve. Sa nu intelegi ca se intampla tot timpul.

-Iti trebuie un adaptor ca sa poti lega si slot-ul USB OEM al masinii si pentru mufa de antena la fe,l un adaptor dublu fakra.

-Prelungitoare de USB, unuitatea are 3 intrari de acest fel dar foarte scurte si nu ai cum sa le scoti in afara bordului. Oricum toate sunt foarte ieftine, pana in 30 lei toate.

Eu unul sunt multumit. Acum am GPS pe masina, internet 4G peste tot unde au si telefoanele mobile, camera de mers inapoi, TV, tot ce poti avea pe un smartphone cu sistem de operare Android. 

Mai ramane sa vedem cat tine .....doar e chinezarie;)

Modificat de markat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua,am tot cautat pe forum dar nu am gasit nicaieri informatia care ma intereseaza.[MINCIUNICA! ]Am un passat b6 din 2006 si as vrea sa schimb Rcd-ul 500 cu o navigatie cu android(chinezarie) si as vrea sa stiu daca o sa am probleme cu consumul bateriei?precizez ca are o cutiuta externa pentru canbus dar nu stiu daca este compatibila cu masina mea?

Modificat de ForceTurbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La anul tau posibil sa apara probleme.Cel mai bine o montezi si faci un test de consum in stand by.Daca consumul e mare,se face update de can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de raspuns!Si daca nu montez cutiuta aia pentru canbus e la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara cutiuta o sa ai consum sigur

 

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!