Jump to content

Sistem de navigatie cu Android - Posibilitati nelimitate?


kye04
 Share

Postare recomandată

De curind am studiat asta http://edotec.ro/magazin/product/dvd-auto-multimedia-gps-dynavin-dvn-vw-seat-skoda-parrot-android-internet/

Din pacate e o chinezarie, indiscutabil, insa ideea de a avea android in masina mi se pare bestiala. De ce?

Varietatea de programe care iti pot aduce implicit o gramada de optiuni neasteptate:

1- programe de vreme

2-internet in trafic

3- radio de pe internet

4-posibilitatea de a lega navigatia la can busul masinii si sa vezi astfel erori si parametrii

5- sisteme de navigatie complete

Mai exact, cam ce poti face cu o tableta cu internet + altele....

Din pacate sunt mari semne de intrebare in privinta fiabilitatii....

Astept pareri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic suna bine, insa nu te astepta sa faci cam ce faci pe o tableta pe unitatea asta multimedia, pentru ca ecranul e rezistiv, nu capacitiv, internetul 3g este posibil doar daca cumperi stickul lor de internet - 450 RON, din cate am vazut pe site - "Internet prin 3G (disponibil doar prin stickul Dynavin ce este optional si costa 450 RON) : se utilizeaza cartela sim pentru trafic de date al unui operator local". Probabil ca se poate folosi si alt modem usb, insa pana nu incerci nu ai de unde sti ca functioneaza.

Pretul mi se pare destul de mare fata de alte unitati. Eu nu mi-as lua asa ceva, avand in vedere calitatea audio proasta, fiabilitatea indoielnica si pretul ridicat.

PS: Daca vrei andoid in masina, cumpara o tableta de 7 inchi, o integrezi cumva in bord, rezolvi partea de alimentare si scoti acumulatorul. Sunt cateva filme pe youtube cu IPAD montate in locul unitatii audio a masinii, nu e extrem de complicat.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A ținut-o cineva in mina sa vadă cit e de chinezarie ? E destul de scumpă scula.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dintre chinezarii, este, daca nu cea mai buna, printre cele mai bune. Lucru reflectat si de pret. Toate modelele Dynavin sunt ceva mai bine facute. Asta la interior, ca acolo le stiu. La exterior, calitatea este similara.

A nu se confunda cu tabletele unde Androidul face tot. Aici partea cu Android este un modul separat fizic si doar pentru navigatie. Si pentru alte evetuale aplicatii de tipul : internet, player alternativ, etc. Unitatea in sine este o unitate multimedia si are alte blocuri fizice care se ocupa de partea de radio, player de pe diverse medii, camera de marsarier, amplificare audio, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,am eu asa ceva si pot spune asa:

-radio ,semnal aproape la fel ca la fosta navigatie MFD

-sunet excelent fata de alte navigatii chinezesti(am prieteni cu asa ceva si sunetul este jenant fata de asta)

-wireless prin stick usb (vine cu navigatia),3 g intradevar foarte scump ,dar in curand cred ca se rezolva si asta cu stick digi

-kitul bluetooth functioneaza super ,eu am pus microfonul sus in dreptul plafonierei,vede si agenda tel.

Eu o folosesc mai mult pe partea de Android ,unde ai posibilitatea de a folosi mai multe playere(power amp si mxplayer).

Are si ceva probleme in special datorate ecranului care fiind de tip rezistiv nu este foarte precis, in colturi daca vrei sa faci click pe ferestre mici uneori e enervant.Modelul meu este DVN-6201 si are butoanele iluminate doar albastru :grrrrrr: si nu ex.posibilitatea schimbarii culorii din meniu ,vanzatorul (Edotec)mi-a spus ca el stia ca Bora are interiorul iluminat in albastru!?,oricum cred ca-i voi pune leduri rosii.

Pretul este mare ,dar inainte de a o cumpara am testat si alte nav.chinezesti dar niciuna nu se compara cu asta la semnal radio si calitatea sunetului .Daca mai vreti sa aflati si alte lucruri intrebati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce scria in prezentarea jucariei inteleg ca tunerul tv receptioneaza numai mpeg 2 ?! - daca e asa inseamna ca tv-ul nu mai e functional la noi unde s-a trecut de anul trecut la mpeg4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca nu mai aveau tuner tv incorporat deloc. Este extern si optional. Si poate ca "la voi" s-a trecut la mpeg-4 ca "la altii" n-a fost nici mpeg-2 vreo-data :mad: Iar receptia analogica nu merita deranjul unui tuner optional.

Cum sunt aproape vecin cu edotec, sigur nici la el nu a ajuns dvb-t deci nu-ti poate spune decat ce scrie pe cutii; de verificat e mai greu.

Contacteaza vanzatorul si intreaba-l daca unitatea nu accepta si alte tunere tv pe portul dedicat daca cel pe care il comercializeaza el nu te multumeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pe Masina am mfd2 DVD si as dori sa schimb cu navi China sunt Indecis între android sau Windows 6 post-114028-13898165381738_thumb.jpgpost-114028-13898165466628_thumb.jpg

Inviato da mio iPhone usando Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce vrei sa faci cu ea si bugetul alocat. Daca ai boala butonatului stand in masina si-ti petreci mai tot timpul in ea, un android iti va umple timpul. Daca vrei un sistem care sa-ti ofere strictul necesar in domeniu multimedia auto - radio/dvd/usb/sd/carkit + navigatie gps atunci poti merge pe un sistem winCE fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

navigatia cu android fata de win 6 este ca nu are tmc si tv digital 

navigatia cu android are tv analogic dar are 1 gb de ram procesor de 1ghz si 4 gb flash  si sunt foarte  indecis

 

http://www.erisin.com/erisin-es9058a-vw-golf-5-6-passat-tiguan-touran-sharan-polo-caddy-jetta-seat-dvd-gps_p470.html     android

 

Windows 6

http://www.erisin.com/erisin-es1278t-8-vw-passat-skoda-seat-tmc-car-dvd-player_p420.html

Modificat de geoland87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cu win CE 6 si sunt multumit de el.Restul exact cum a zis si Akaiu depinde ce asteptari ai de la o astfel de navigatie si la ce o folosesti mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa aleg android,parca cu display-ul de 8 este mai frumos,ce parere aveți?post-114028-13900506405966_thumb.jpgpost-114028-13900506599772_thumb.jpg

post-114028-13900506201936_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tine exclusiv de gust. Mie modelul asta de 8" nu-mi place...asta daca tot ai intrebat si astepti pareri. Sunt alte ecrane de 8" care arata mai bine. Vis a vis de tunerul digital vezi sa fie mpeg4 cu h.264avc altfel n-ai ce face cu el in Ro. Si nu uita ca in acest moment poti receptiona doar in buc sau sibiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

navigatia cu android fata de win 6 este ca nu are tmc si tv digital 

navigatia cu android are tv analogic dar are 1 gb de ram procesor de 1ghz si 4 gb flash  si sunt foarte  indecis

 

http://www.erisin.com/erisin-es9058a-vw-golf-5-6-passat-tiguan-touran-sharan-polo-caddy-jetta-seat-dvd-gps_p470.html     android

 

 

asta de fapt este un hibrid. nu este pure android. nici cal nici magar.

 

asa erau inainte aparatele Dynavin. ei au renuntat sa mai produca cu android.

 

 

Car DVD Player with Dual OS built in: one is Android 4.0.4 OS and the other is Win CE 6.0,

Modificat de muzica9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ei spun ca cel cu android + win 6 are 1 gb ram 1 procesor de 1 si 4 flash,sunt doar vorbe in vânt???

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil ca platforma sa fie aceea. doar ca nu este android pur si o sa cam ai batai de cap.

 

uite aici cum este o unitate care are doar android.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am văzut pe YouTube ăla care il vreau eu are si Windows 6 si android acum nu stiu daca este asa performant cum zic ei 1gb de ram 4 gb flash bla bla bla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Win 6 foloseste in meniu iar Androidul il accesezi lansand GPS din cate am citit.  Si eu m-am uitat multa vreme dupa un HU de genu dar am renuntat la Android, majoritatea avand touch rezistiv. Pana la urma am luat TTi de pe un site bine cunoscut din romania ca sa stau linistit ca am garantie la el si tot tacamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat navigatia China +camera marsarier si antena tv-fm in 4-7 zile trebuie sa ajungă :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei care au navigatie china canbus vreu sa stiu daca va apare numele melodiei pe display-ul dintre ace

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

:cheers:sunt foarte multumit functioneaza foarte bn este rapid si  touch  este perfect raspunde repede la comenzi :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
bogdan lungu

ce model ai cumparat? eu ma uitam la edt c-306 pentru seat leon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Intre timp au trecut 6 luni si chinezii au continuat cercetarile... :icon_confused:

 

Au aparut modele noi, pe mine personal ma tenteaza asa ceva:

http://www.aliexpress.com/item/2014-100-Pure-Android-4-1-PC-Car-DVD-GPS-For-VW-Golf-Passat-Polo-With/1567863984.html

 

Ecran capacitiv de 8", rezolutie 1024x600, etc, etc... 

 

Are cineva asa ceva? Poate sa zica cineva de bine sau de rau ceva despre sculele astea noi pe Android?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

salutare,

 

am cumarat si eu o chinezarie dupa aliexpress.am luat-o in noiembrie iar acum sa stricat.cand o deschid intra in meniul android recovery si nu ii mai pot face nimic.stie cineva cum pot rezolva problema sau macar un service pentru aceste navigatii? atasez modelul si eroarea

post-132523-0-34577800-1425408403_thumb.

post-132523-0-16317700-1425408406_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!