Jump to content

Caseta directie Golf 5


just_clausz
 Share

Postare recomandată

Exact.Cea oem este recondiționata și se cere piesa la schimb.

Pana se înrăutățeste pori sa îmi bagi veselina și sa strângi burdufele cu coliere metalice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vaselina este peste 100lei, plus manopera de demontat si montat tachetii...mai bine astept cu ea asa si ii fac RK, decat sa o repar pt 2-3 luni

Sau te referi sa bag pe la burdufe si doar sa mai strang o jumatate de tura tachetii? Ma mai gandeam ca o vaselina cu PTFE ( am vazut ca si WD40 au scos ceva ) nu are ce sa afecteze pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are rost sa pui in burdufe ca nu intra in caseta.Laso asa pana te hotarasti ce sa faci.De strans poti sa o mai strangi exact doua liniute (se vad pe pilitele tachetilor) dar nu mai mult ca nu iti mai revine volanul singur.

Iti trimit un pm cu oferta mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare.

Au început si tachetii mei sa bata dar dupa un mers intens prin trafic in Buc. Scartaie la rotire pe loc un sfert de tura doar in dreapta.

Ma gandesc s.o iau din pripa si sa.i ung cu acea solutie originala.

In rest volanul revine normal nu are opintiri la revenire. Poate sa zic directia este un pic mai greoaie dar nu de speriat.

Unde in Buc as putea sa mă duc sa faca aceasta operatiune corect pt ca nu vreau sa fie stransa caseta doar unsa si nu dereglata sau mai stiu eu ce ii poate face.

Multam tare pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti nu stiu de unde ati auzit de unsoare speciala sau cine va invatat ca daca ungi caseta cu vasilina gata dispar problemele.

Nu e deloc asa.

Caseta daca incepe sa dea rateuri cat de mici cat de curand va pica si mai rau e ca cel mai des pica iremediabil.

Principalul dusman a casetelor este APA iar odata ajunsa in caseta va lucra acolo pana nu e eliminata total.

Ce crezi ca se intampla cu "unsoarea speciala" cand se amestica cu cea veche care e deja cu apa care provine din burdufe neetanse sau condens?

Iti spun eu ....se formeaza un lapte apos care ataca tot ce intra in contact cu aceasta.

Sfatul meu e sa reconditionati sau schimbati piesa pentru a nu pierde timp si bani prin tot felul de ateliere cand apar primele simptome.

Astfel lungesti viata piesei pana la minim 4-5 ani sau mai mult.

Modificat de papi_grasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de acord cu tine cu schimbatul acelor tacheti însă, stii un mecanic bun, meserias?

Unsoarea speciala i.am zis aceleia de fabrica, originala care re niste propietati si are o formula data de către fabricantul ZF (nu ziarul financiar). Are o anumita compozitie chimica pe care nu o gasesti la tub in magazinele de piese.

Daca tot este un topic dedicat acestor probleme ale cutiei eu zic sa se faca si o informare a unor meseriasi care stiu sa repare aceasta problema. Cu titlu de recomandare sa nu fie publicitate ? . Eu zic ca de asta avem nevoie cand sunt probleme cu masina, unde, cum, cat si de cine s.a reparat.

Multam si astept sfaturi, sugestii aici sau pe PM.

Pacanitul acela la sfert de tura spre dreapta se aude ca un scartait de scaun mai pronuntat si vine de sub pedalier iar cu usa deschisa se aude clar de sub masina.

 

Modificat de dumidude
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multa vorba si nimic concret...

Nu este nimeni din Bucuresti sau imprejurimi care sa fii facut treaba asta de recondiionat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 minute în urmă, dumidude a scris:

Multa vorba si nimic concret...

 

Pai pentru ce crezi ca e forum.....sa vorbim.

Online nu se poate reconditiona caseta;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

De curand am revenit: vreau sa va pun niste linkuri sa vedeti ca operatiunea nu e foarte grea lasati  rectificatul asta ca nu le rectifica nimeni dati banii degeaba , (da-ti 10 milioane pentru o mana de vaselina si trei suruburi stranse) casetele astea nu cad mecanic  sunt cu intretinere se greseaza si un   reglaj facut  corect si sunt ca noi  uitativa in linkuri si poate va ajuta:

uitasem clancanitul ala la rotirea volanului stanga dreapta nu e din tachetii aia  ci din motorul electric vedeti ca si acolo sunt reglaje la un singur surub si acolo se greseaza vedeti in linkurile puse

 

 

https://www.drive2.ru/l/6900235/

http://vwts.ru/forum_txt/index.php/t198388.html

https://www.drive2.ru/l/3381457/

http://vwts.ru/forum/index.php?showtopic=199465&st=0

https://www.drive2.ru/l/4062246863888584038/

https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=ro&prev=search&rurl=translate.google.ro&sl=ru&u=https://www.drive2.ru/l/6191875/&usg=ALkJrhhJJYRs3ItPZytdThItnzTDHxqUQg

din pacate sunt in limba rusa

Ps: Astept multumirile :) 

 

 

g5_48-08.pdf

Modificat de iahimmihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru detalii! Intr-adevar, e pacat ca sunt in limba rusa; devine un pic mai grea lecturarea. Totusi, nu imi pare rau ca nu am avut cursuri de limba rusa in gimnaziu,,, :biggrin:Tare bolnav a fost tipul ala care si-a gaurit puntea in diverse locuri ca sa nu o mai dea jos cand a gresat motorul casetei. :screwy: 

E bine de stiut ca acel cloncanit provine din motorul casetei. Inca nu e deranjant si in plus, a facut asa de noua; prea putin s-a degradat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 18 ore, iahimmihai a scris:

De curand am revenit: vreau sa va pun niste linkuri sa vedeti ca operatiunea nu e foarte grea lasati  rectificatul asta ca nu le rectifica nimeni dati banii degeaba , (da-ti 10 milioane pentru o mana de vaselina si trei suruburi stranse) casetele astea nu cad mecanic  sunt cu intretinere se greseaza si un   reglaj facut  corect si sunt ca noi  uitativa in linkuri si poate va ajuta:

uitasem clancanitul ala la rotirea volanului stanga dreapta nu e din tachetii aia  ci din motorul electric vedeti ca si acolo sunt reglaje la un singur surub si acolo se greseaza vedeti in linkurile puse

din pacate sunt in limba rusa

Ps: Astept multumirile :) 

Chiar crezi ca e asa simplu sa repari o astfel de caseta???

Sunt curios daca te apuci de asa o treaba si poti sa o duci pana la capat.

Ce faci daca axul cremalier e uzat sau ruginit?

Daca reductorul are joc in pinion sau rulmenti?

Stii ca un rulment special cu ace costa 360 lei?

Nu vreau sa supar pe nimeni dar e o lucrare complexa care necesita investitii si timp.

Pozele sunt foarte bune dar doar imformativ pentru ati face o idee despre cum se lucreaza cu o caseta si ultimul aspect :

                                                                      CU DIRECTIA MASINII NU TE JOCI.

 

Citat:

 

 

Modificat de papi_grasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mai corect sa se inceapa cu ce este mai ieftin? Nu cred ca o caseta poate sa ajunga in halul in care sa schimbi rulmenti si cremalieră.. doar daca cu masina sa facut macadam si a avut burdufurile la bielete rupte ca sa intre apa si noroi iar cremaliera cand se uzeaza va zic sigur ca o  sa simtiti (poti sa fii si incepator ca simti)una jocul mare pe asfalt si doi bataie foarte mare pe gauri asa si cu rulmentul.

Iar in final cei ce repara aceasta caseta haideti sa fiti transparenti in ceea ce faceti..arătatile oamenilor ce schimbati si ce faceti la o caseta din asta.... ca am o impresie   ma repet e doar o impresie si nu vreau sa supar pe nimeni....ca suntem cam intepati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dau dreptate in aproape tot ce spui aici.Crede-ma ca in aproape 5 ani de cand ma ocup cu reconditionarea am intalnit foarte multe casete cu apa in ele axe ruginite aproape distruse.

Exista si in domeniul asta asa numitii samsari care poate nu schimba nimic prin ele dar iau banii multi.

Eu unul am fost tot timpul transparent iar clientul a vazut exact ce se exacuta la masina respectiv caseta.Cine a fost pe la mine poate sa confirme asta.

De asta exista internet,forumuri,socializare....te interesezi si mergi la sigur.

Toata lumea stie cat costa un kit de reparatie pentru o caseta dar calitatea lui isi pune amprenta aici.

Nu superi pe nimeni ca doar discutam omeneste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In anul 2015, in urma cloncanitului cand faceam stanga-dreapta de volan cat si a troncanitului din caseta, a trebuit sa o schimb in luna septembrie mai exact.S-a constatat ca axul era plin de rugina, Am zis ok...asta e...caseta trebuie schimbata. Acum o luna iar incep sa aud cloncanitul acela la rotirea scurta pe loc a volanului. Ma duc cu ea la service-ul unde am schimbat-o pentgru ca stiu ca este in garantie. Lucru de altfel confirmat si de acestia. Da jos caseta si astazi ma suna sa ma intrebe daca nu cumva tin masina in apa...sau sub o canalizare pentru ca asa cum se vede din pozele de mai jos...axul de la caseta (chipurile noua desi eu zic ca e reconditionata) a ruginit.!!!...Masina mea sta in curte care intamplarea face sa fie si in rampa...deci exclus sa fie de la asa ceva...ori ei invoca asa ceva...ca sa nu o repare pe garantie?....intreb pentru ca nu sunt de profesie....dar de la ce doamne iarta-ma se intampla asa ceva ?...Mentionez ca aceasta caseta a venit fara burdufurile montate asa cum mi-a spus cel de la service....Dar eu ce vina am ca utilizator si client de buna credinta care si-a platit factura....?...Poate cineva avizat se uita mai atent si imi da o idee macar sa stiu de la ce se intampla asa ceva. Va multumesc!

5a8fb6dd-0743-48c3-ae0c-dfbe8b3bd9d7.jpg

bfbb1d08-2da5-4fbf-9e96-7ee5158dd250.jpg

e86e43b9-bb01-4268-b5f0-86002c13906b.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Sigur caseta nu e noua vezi nu e tot aia veche... prima data uitate pe facturi vezi daca coincid seriile cu asta noua.este imposibil ca intrun timp atat de scurt sa ruginească in halul ala .....normal ar fi vina servisului unde sa montat daca nu ar fi pus bine burdufurile si sa intre apa in ea dar eu tot nu cred e foarte tare ruginita ...dar si asta se repara se curata de rugina prin slefuire se verifica tachetii sa nu fie uzaţi se greseaza cu vaselina recomand vaselina cu litiu care se foloseste la motoarele de barci ca nu ingheata nu curge si rezistenta la apa 70 Ron cutia.nu stiu ce sa zic casetele astea sunt cu intretinere dar la o perioada mai lunga de timp se greseaza si atat...parca ai mers fara burdufuri deloc..banuiesc ca nu tiau prins burdufurile cum trebuie

Modificat de iahimmihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Odata intrata rugina, aceasta face pori si nu o scoti numai prin slefuire, ci chimic, cu feruginol sau bright-steel. Iar daca o acoperi cu vaselina, porii "lucreaza" pe dedesubtul ei. Dovada ca a ruginit in scurt timp si cu burdufurile puse si intacte. Afost depozitata fara a fi protejat axul cu hirtie uleiata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Stie cineva daca se schimba casetade directie de la generatia 2 la generatia 3 cu tot cu cablaj ce adaptari se mai fac ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut. De la ce poate fi un joc foarte mic la volan? Are o cursa de cateva grade (câțiva milimetri pe exteriorul volanului, daca tin degetul ca punct fix imaginar sa zic asa) in care se misca liber, daca sunt pe loc.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 5 decembrie 2013 at 1:16 PM, b112gxg said:

Spun asta pt ca am mai reconditionat la golf 5 si octavia 2 se inlocuieste tot inauntru:simeringuri,bucse,se rectifica axu cremalier 

Mie mecanicul mi-a spus ca la mine ar fi dus senzorul din ea care recunoaste unghiul de fuga, iar la mine nu functioneaza, pe tester nu apare nimic, volanul merge cand usor cand greu, are niste praguri, iar intr-o anumita pozitie daca-i dai un impuls se invarte cca 2cm stanga dreapta fara oprire. El spune ca nu se poate inlocui senzorul, se schimba caseta cu totul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi incepe cu asta, ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 3/18/2017 at 2:58 PM, Adriannnnn said:

Salut. De la ce poate fi un joc foarte mic la volan? Are o cursa de cateva grade (câțiva milimetri pe exteriorul volanului, daca tin degetul ca punct fix imaginar sa zic asa) in care se misca liber, daca sunt pe loc.

Ai rezolvat problema cu jocul mic in volan? Si la mine e la fel. Directia e cam grea iar volanul revine foarte repede inapoi...... Nu este salvat niciun cod de eroare. Problema a aparut treptat, a mers din ce in ce mai greu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu am cautat sa rezolv, e un joc foarte mic la mine. De mers nu merge greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ciao,

de ceva luni a aparut o problema, care zice mecanicul meu ca ar veni de la caseta de directie. El zicea ca se poate merge cu ea fara nici o problema si ca o sa apare cu timpul ceva zgomot de bataie mai puternic. Atunci va fi momentul sa schimb/reconditionez caseta de directie.

Problema care a aparut se aude doar la viteze mici, treapta 1 sau marsarier (probabil ca s-ar auzi si la viteze mai mari, daca nu ar fi acoperit de motor si alte zgomot din cauza vitezei) si in conditiile in care volanul e rotit spre stanga sau dreapta maximsau este in curs de rotire. Mi-ar fi greu sa descriu exact cum se aude, dar parca ar fi un 'huruit' continuu. Zgomotul s-a manifestat mai tare in timpul vacantei mele cand am umblat mult prin munti, dar parca se aude mai moderat acum cand am revenit in oras (Timisoara) si circul in campie.

In momentul in care am fost la mecanic, zgomotul s-a auzit destul de slab, probabil se aude mai tare dupa ceva zeci de minute sau ore de rulaj continuu, iar dupa aceea masina a fost ridicata, iar alti doi mecanici miscau de roti si un alt mecanic tinea de bielete si acolo undeva s-a auzit un fel de zgomot, care zic ei ca nu trebuia sa fie prezenta si indica ca si cauza pt zgomot caseta de directia.

As vrea sa ma pregatesc din timp pt. acest schimb de caseta directie si am pregatit ceva intrebari, observatii:

1. masina din semnatura Golf 5 din 2005, motor 1.9TDi/BKC. De unde pot afla cu siguranta ce generatie de caseta am pe masina?

2. prima strategie ar fi sa citesc codul piesei direct de pe ea si sa vad daca gasesc pe eBay Germania o piesa cu acelasi cod, dar cu kilometrii putini (pana in 50.000, dar evident cu cat mai putin cu atat mai bine), pe care sa o cumpar si sa o montez pe masina. Mentionez, ca masina are aprox. 260.000km. Ce parere aveti despre aceasta strategie?

3. codul original aflat dintr-un magazin indica 1K1 423 055 CX cu trimitere spre 1K1 423 055 MX, iar cablajul ar fi 1K1 971 111 AJ. Din cate am inteles din acest topic, litera X inseamna piesa noua/reconditionata cu piesa veche la schimb.

4. piesa de pe masina, din cate am vazut pana acuma, dar urmeaza sa verific din nou pt ca nu s-a putut vedea foarte clar, are codul 1K1 423 051 BN, iar cablajul 1K1 971 111 B/F.

Orice fel de informatii, sugestii, observatii sunt binevenite!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!