Jump to content

Mufa conexiune usa-caroserie T18


christensen
 Share

Postare recomandată

christensen

Buna ziua,

Am un polo 6N2 din 2001 si as dori sa scot mufa din partea stanga(sofer) T18 ce conecteaza usa cu caroseria. Am reusit sa scot acel burduf(cauciuc) dar nu am reusit sa scot acea mufa, am incercat sal rotesc in stanga-dreapta dar nimic(de fortat nu am vrut forta), pe partea dinspre caroserie(interior) are un fel de capacel si parca ar avea 4 clipsuri(ma gandesc ca acel capacel retine pini de conexiune). nu am acces la acel capacel si nu-l pot desface din interior!

In elsa nu am gasit nici o informatie despre cum s-ar desface ...sau poate eu nu am cautat corect.

Daca a mai desfacut cineva acea mufa il rog sa imi explice cum?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Aurelian 6n2

Da cu un pic de wd40, astepti sa actioneze dupa care se desface prin rasucire. Daca am inteles bine vrei sa desfaci conexiunea dintre usa si stalp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, l-am desfacut deja cu ajutorul unei surubenlite late lovind usor.

Modificat de christensen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Da cu un pic de wd40, astepti sa actioneze dupa care se desface prin rasucire. Daca am inteles bine vrei sa desfaci conexiunea dintre usa si stalp...

se desfileteaza normal ? azi m am chinuit sa trec un cablu din usa in masina prin acea mufa si nu am reusit ! am tras de ea stanga -dreapta si nimic cat pe ce sa bat in ea sa ii fac gaura ca trec cablul !!! va rog o explicatie putin mai detaliata , imi e teama sa nu stric ceva . multumesc !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine s-a desfacut foarte greu, am lovit usor cu surubenlita(pe post de dalta am folosito). se depune mizeria pe filet si de aceea se desface asa greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recomand sa tragi fire prin acea mufa decat daca are pini liberi si-i poti folosi, altfel o sa o strici daca incerci sa o gauresti/maltratezi in alt mod.

Eu sunt sigur ca are fire deja trase, uite-te mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine s-a desfacut foarte greu, am lovit usor cu surubenlita(pe post de dalta am folosito). se depune mizeria pe filet si de aceea se desface asa greu.

deci se desface normal spre stanga nu ? ca o piulita ? o sa pun w40 si incerc maine .

@Aurelian , si prin mufa aia nu pot trece 2 cabluri subtiri ?? , deja am facut legaturile la usa doar sa trec firele .. va multumesc de info !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se desface normal. Nu se desfileteaza doar cateva grade se deplaseaza si dupa aceea tragi de mufa! poate la tine este deja desfacut dar este intepenit! acea 'piulita' prin sucire se culiseaza si deblocheaza mufa.

Se poate da gaora. ai un patrat acolo lasat liber si acolo poti da gaora (burghiu de ~5mm). la n polouri am dat deja gaora si nici una nu am stricato.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut mufa dupa ce am dat cu wd40 si am batut putin in ea , mufa are un mic orificiu in forma patrata prin care am tras cablurile . acum am inchiderea centralizata perfect functionala . mersi de ajutor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine a mai schimbat o mufa din usa si cum se procedeaza ?

se poate cumpara ?

.a mea cam iese din caroserie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut am un polo 6n2 din 2001...in portiera soferului nu am alimentare la boxa si tweeter mam uitat in mare la cabluri si nu am vazut nici un cablu rupt...iar acum ca am dat fata la portiera jos (nu am mai montato inapoi ) nu mai am incalzire nici in oglinda de la sofer...e posibil sa se fi ars vreo siguranta?sau anumite cabluri care fac des probleme?

mai mentionez ca am gasit si un pic de condens in portiera ceea ce nu stiu daca e normal...ma puteti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!