Jump to content

Becuri de ceata galbene


robi_zet
 Share

Postare recomandată

Salut,

Astazi am fost pe cei de la kaf.ro sa-mi pun folie pe geamuri si din vorba-n vorba am ajuns la subiectul folie galbena. Mi-a aratat folie galbena pe una dintre masinile lor si arata foarte bine. Ca si pret, cca 50 Ron ptr proiectoarele mele. Atasat aveti o poza farurile de pe masina lor.

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • robi_zet

    5

  • Bebeee

    4

  • lucian_90tud

    4

  • ADi_9n

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am trecut si eu prin berceni azi si am vazut masina celor de la kaf.

Este vreo diferenta la vizibilitate intre lipit folie si realmente bec care sa lumineze galben?

Daca nu ma inseala memoria vazusem becuri PiAA si Sylvania, nu stiu daca exista in romania.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian_90tud

Cele mai interesante becuri care chiar se vad galben (2500k) sunt Nokya. Am vazut pe la colegii de peste ocean...foarte multi au :D

La niste becuri din alea m-as baga si eu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folia aia mi se pare cam nasoala. E prea galbena, mai ales cand sunt oprite proiectoarele. Mai buna ar fi o folie fumurie, ca cea de la lamin-x... da f bine pe proiectoare stinse, si cand le aprinzi au tenta galbena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
andrei.toledo

Folie galbena pe proiectoare am montat si eu de pe autoaccesorii. :)

Cam asa arata si din punctul meu de vedere nu a afectat vizibilitatea , ba chiar se vede mai bine pe ceata cu galben.

post-23327-0-10590200-1338184760_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. . . deci unde gasesc H11 55W galbene? :P

si mai ales, este ok sa schimb H8 35W existent cu H11 55W pentru proiectoarele de la O2 FL? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vladutzzz89

daca e cineva interesat am un set de becuri xenon de 3000k h7 ...cei interesati pm ...

post-71296-0-32753300-1338226160_thumb.j

Modificat de vladutzzz89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am cautat si eu "yellow fog lights" dar nu am gasit ceva calitativ la noi. m-am multumit cu lamin x

dscn6824.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa-mi fie cu iertare dar nu va inteleg

galbenul acesta noaptea in trafic este foarte enervant, iti sta pe retina cand vine cate unu de pe contrasens si are si proiectoarele galbene aprinse

poate majoritatea dintre voi mergeti prin oras, unde este iluminat stradal, astfel vi se pare misto galbenul asta

dar daca mergeti pe nationale cu orele, si cand vine cate unul din asta cu galbeaza din fata.. iti vine sa aprinzi faza lunga

de aia cu xenonul reglat prost nu mai zic.. care bate spre luna exact in ochii tai

eu nu stiu cum sa tin farurile reglate intre pozitia 2-3, ca sa nu bata prea tare sa deranjez

si vine acum moda noua cu foliile astea galbene...

P.S. ar fi ok daca becurile ar fi fost becuri normale de 21W, pentru efect daca va place look-ul american cu semnalizari aprinse permanent

dar unii au puse sub acesta folie galbena, halogene mai puternice decat faza scurta..

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii pun folia doar pt look cu proiectoarele stinse. Asa am avut si eu. Nu cred ca in 3 ani am folosit de 3 ori proiectoarele.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu de unde a venit moda asta dar pe drumurile noastre fara lumina iti cam rupe fata :bom:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca sunt taranii care merg noaptea cand e senin cu proiectoarele aprinse, nu cred ca rup mai rau decat cei cu xenon pe proiectoare :bom: - eventual sa aiba si pe farurile cu oglinda ca sa fie asortate. Pe ceata sunt mai folositoare cele galbene si in plus arat bine stinse :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii pun folia doar pt look cu proiectoarele stinse

am facut operatiunea DOAR pentru look!! folosesc proiectoarele DOAR pe ceata

OFF. topicul acesta este pentru a discuta despre proiectoare galbene, nu pentru un "DA/NU proiectoarelor"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am cumparat H1 doar pt. ca imi place cum arata farurile cu becuri galbene pe lunga.Nu folosesc faza lunga,sunt obisnuit sa merg pe scurta pe 2 dar daca prind ceva ceata voi folosi galbenele :emthup: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am mai gasit o varianta: Narva Contrast+. A folosit cineva pana acum?

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu sunt interesat de becurile galbene. Vreau doar becuri,nu folie, pentru proiectoare (HB4) si faza lunga H7. Vreau sa inlocuiesc pentru ca imi place aspectul. Nu cred ca deranjez pe cineva in trafic, atata timp cat eu nu folosesc inutil proiectoarele.

A mai gasit cineva un site de unde pot comanda cele doua seturi de becuri? Pana acum am gasit doar pe 4T la bazar cu ~18RON/buc, ceea ce mi se pare cam scump.

v4wfp1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@KTA87 - ai gasit tu becuri de proiectoare galbene? Ce H sunt? Ai idee merg si pe Passat B6?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca o sa dau comanda de la coxtuning, sa vedem cum sunt, revin cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAI-ule, sa imi zici cand le primiesti si sa le si arati la o intalnire sa vad cum lumineaza. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am luat si eu H3 de la coxtuning, pe site sunt doar 3 modele insa am sunat si avea.

Lumina e clar mai galbena, dar nu cred ca e ca cea cu folie, insa problema e ca au 100w bucata iar becul original doar 55w. Genereaza mult mai multa caldura dar sper sa nu apara probleme.

Pertotal se vad mult mai frumos si parca si ceva mai puternic.

Pun si niste poze. Oricum pe viu e altceva, dar sa va faceti o idee.

post-93609-0-01780100-1346177416_thumb.jpost-93609-0-50531400-1346177422_thumb.jpost-93609-0-22426300-1346177440_thumb.j

Modificat de ADi_9n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

O solutie mult mai ieftina si mai practica din punctul meu de vedere o reprezinta ochelarii dedicati pentru diferite conditii de luminozitate. In cazul de fata cei dedicati pentru ceata.

Am becuri HID OEM pe masina si ma folosesc de ochelarii Remington T72 cu rezultate foarte bune pe ceata in conditii de luminozitate redusa sau ploaie .

http://www.amazon.co...s/dp/B007VKKJTY

post-75870-0-92476600-1358192094_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ochelari de schi tot cu o culoare in genul celor de mai sus, chiar mai spre portocaliu. Ajuta mult pe timp de ceata, dar te dor ochii daca dai de soare. In plus pe partie mai este si problema zapezii care orbeste. Pe drum nu stiu cat de folositori ar fi ochelarii cu sticla galbena si cred ca mai degraba te obosesc.

L.E.: Vad ca pe amazon sunt puse la outdoors, hunting&fishing.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut gasesc in Romania becuri H3 Nokya Yellow 2500k?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!