Jump to content

Service - operatii


sarbul
 Share

Postare recomandată

Gorillaz_Doktor

Am 115k iar masina e 2010

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi linistit pana la 150.000 km

anii lasa.i pentru altii

Si vezi ca pretul este EXAGERAT

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eeee..avea codul schimbat. L-au gasit pana la urma. Doar ca in loc de 2200 lei (pret comunicat telefonic la efectuarea programarii) era 3100 lei.

Caaaaat ? Vino la BV, si-a schimbat recent un amic la Octavia RS 2.0TDI, este la 1/2 pret din ce ai tu acolo....

 

Ce japca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Octavia este alt pret pentru manopera fata de Superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ca din ce retin, ELSA da timp mai mic pentru Superb, deci mai ieftin... Iar ora de manopera nu este diferentiata decat pe marci.. nu si pe modele.

Parca Octavia are 2.9 ore si Superb CR 2.3 ore. 

 

Mircea, ce cod de motor ai ? CBBB? 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

dap, CBBB. ora de manopera 186 lei. cu tot cu tva. rezulta 427 lei manopera. conform lor, kitul distributie este fara pompa apa, se factureaza separat. pentru pretul asta cred ca factureaza si orele in care se livreaza piesele.....

oricum.....nu mai fac distributia. o duc la weltauto si o dau ca avans pentru urmatoarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun si asa :) dar tot nu imi iese socoteala :))))  poate iti mai schimba vreo 2-3 pompe pe langa aia de la motor.

 

OFF topic : avans pentru Superb 3?  sau.... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, poti spune cat ti-au oferit pe ea (chiar si pe PM)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

S3. 150 dsg cu optionale (si dcc ). Din pacate discount de flota doar la 150 cp. Dar vom avea totdeauna TCM langa noi, sa ne ajute in momentele de restriste...nu?

Scuze de off.

On topic - cert e ca avia pantelimon e mult prea scumpa. La alta reprezentanta skoda ora de manopera cu 30% mai mica. Plus ca pt schimb senzori de parcare (intre ei), gresare macara geam (vroiau sa demonteze macaraua,sa o spele, sa o greseze si sa o remonteze pe usa ...), schimb lichid frana si schimb ulei/filtre am stat de la 7.30 la 13.00 in service si am platit 1500 lei. Cam mult la bani si enorm ca timp.

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce s-a intamplat cu macaraua de la geam? Si care macara?

Intreb pt ca la mine incepuse sa scartaie aleator cea de la sofer, au curatat-o/gresat-o si s-a potolit.

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Scartaia cand ridicam si coboram geamul. Doar cea de la sofer. Au dat jos fata de usa si au dat cu spray rotitele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

saptamana trecuta, dupa 25 mii km si un an de la ultima revizie am efectuat din nou revizia cu schimbul uleiului Long Life si a tuturor filtrelor. din toti cei 25 mii km, peste 15 mii i-am facut numai pe autostrazi, majoritatea afara, iar nivelul uleiului a scazut fff putin in acest interval, lucru care ma bucura.

totodata am constatat ca n-am mai folosit modul Sport de mai mult de jumatate de an, Drive fiind suficient pt mine, chiar daca subtureaza de multe ori.

 

daca am inteles eu bine ce mi-a spus consilierul de service referitor la planul de service flexibil este o mare tampenie!!! dupa a doua revizie, de fapt toate filtrele se schimba la un an/15k km si doar uleiul la 35 mii sau 2 ani, iar tot avantajul pe care il vedeam in a taia o vizita suplimentara in service la fiecare 15k km se anuleaza.

cartea de service e un pic ambigua in explicatii, dar pare sa dea dreptate consilierului.

 

voi ce experiente aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca: 

- schimbi uleiul atunci cand se cere acest lucru de catre mesajul afisat pe MFD

- schimbi filtrele - toate - la fiecare 30,000km sau maxim 2 ani.

 

Eu am optat pentru intervalul fix, de 15,000.

Oricum, mi se pare o tampenie sa schimbi filtrul de aer si polen la 2 ani. Ambele arata murdar dupa 15,000, sau 9 luni - cel putin din experienta mea, plus ca cel de polen se simte ca nu mai e curat din calitatea aerului pe care il simti pe gurile de aerisire.

 

@cipo: Ai ajuns deja la 50,000km ? 

Vezi ca la 60,000km trebuie sa mergi iarasi in service, ca sa schimbi uleiul + filtrul la DSG. E vreo 1,000Ron operatiunea....

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea de service zice altceva: incepand cu a doua revizie, filtrele se schimba o data pe an sau la maxim 30 mii km, in timp ce uleiul se schimba la 2 ani sau 30 mii km. Daca intr-un an faci 10 mii km, atunci filtrele le schimbi cand se implineste anu, dar uleiul anul urmator. Sau: daca ajungi la 20 mii km intr-un an, teoretic schimbi filtrele atunci si peste cateva luni revii pentru ulei (evident ca le schimbi pe toate o data).

Motivatia pentru care am ales intervalul flexibil a fost tocmai rarirea vizitelor in service, ori conform planului tot acest avantaj s-a anulat.

Mai mult, daca optam pentru intervalul fix ma prindea chiar in mijlocul concediului si iarasi era deranjant (de obicei in vacante merg minim 2500-3000 km).

 

Cu planul flexibil, teoretic am libertatea sa efectuez schimburile de ulei si filtre oricand in intervalul 15-30 mii km (sau maxim 1-2 ani cf cu ce am zis mai sus).

 

De acord cu tine ca daca circuli exclusiv in RO este de preferat sa schimbi totul la 15 mii, insa de data asta am ramas suprins sa vad ca filtrul de aer arata bine.

 

Acum am 45 mii km. Prima revizie am facut-o la 18-19 mii iar ultima la 44 mii (dar am mers mult mai mult pe afara, ori daca se circula prin tari unde limita pe autostrada este 120kmh uzura este minima).

 

PS: 1000 lei a fost si acum (5L ulei Castrol 5W30 LL + toate filtrele + manopera). Cam mult as zice.

 

BTW: aveti un plan de service mai detaliat? de unde stii cand si ce se schimba pe la DSG?

post-494-0-70143000-1442467676_thumb.jpg

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, inteleg punctul tau de vedere.

Corect, daca circuli mult se anuleaza beneficiile intervalului flexibil, desi ar trebuie sa fie fix invers ideea de interval flexibil...

 

De acord si cu uzura vs mersul pe afara, e clar ca filtrele vor fi mai curate a rulare preponderent pe afara.

 

Ai platit cam mult pe revizie: eu am platit 550Ron in Brasov, acelasi ulei, toate filtrele mai putin cel de motorina. Cu el, ar fi fost aprox 700Ron.

Apropos, recomandarea e ca si filtrul de motorina sa se schimbe la fiecare 60,000km. Atat timp cat se alimenteaza de la benzinarii ok, nu are rost schimbatul mai devreme. 

 

Uleiul si filtrul de la DSG se schimba din 60,000 in 60,000 km si e operatiune obligatorie, e foarte sensibil DSG-ul la acest capitol.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am omis pe cel de motorina. nu l-am schimbat :). doar aer, polen si ulei.

+inspectia (o examinare mai amanuntita a masinii in urma careia mi-a dat un raport cu multe puncte).

poate la urmatoarea revizie o sa aleg alt dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow, 1,000Ron fara filtrul motorina ??? E foarte mult, pe bune.

 

La urmatoarea, te poti programa in BV la revizie. Dau e cafeaua, au un espressor misto la Skoda BV  :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu beau cafea, dar este o optiune daca ma pot programa intr-o sambata.

Costa uleiul Castrol 5W30 LL acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La care reprezentanta din Bucuresti? Difera preturile mult si intre ele, la Brady/Avia fiind de regula mai ieftin decat la PBN/V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Costa uleiul Castrol 5W30 LL acolo?

Daca retin bine, vreo 250Ron (tva incl.) bidonul de 5L sigilat.

 

Tu cat ai dat ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exagerat .... nu imi vine sa cred... adica 5 mil doar pe ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

410 lei mai exact :)

aveam alternativa "la varsat" cu vreo 8 lei mai ieftin daca nu ma insel.

 

PS: cand am zis mai sus ca "doar asa au" m-am referit ca nu au la bidon de 5L.

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mult mai ok in conditiile astea sa-ti cumperi tu uleiul Castrol LL3 de la magazine de piese si sa te duci cu el sa ti-l schimbe, caz in care platesti doar manopera.

 

Mi se pare totusi delirant mark-up-ul a.i. sa ajungi la 80Ron/litru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Dupa fix 3 ani si 1 saptamana, am ajuns la 60,000km, motiv de revizie.

Ulei Castrol + filtru ulei

Filtru aer + polen

Ulei DSG original VW + filtru ulei

Total: 1,800Ron.

A durat putin sub 4 ore, sunt foarte multumit.

In rest, bucse, placute, discuri - impecabil. In continuare lumea ma intreaba daca totusi nu vreau sa pun si eu ceva frane cu masina :)

S-a estimat ca ajung la 120,000 cu placutele OEM, de discuri nu mai zic. Si totusi, franez, le-am aratat praful negru de frane, depus pe jante :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!