Jump to content

Service - operatii


sarbul
 Share

Postare recomandată

Nu mai blamati asa de tare calitatea motorinei din Ro ca nu mai e cazul... Daca bagi de pe marginea drumului (chiar am vazut de curand astfel de "oferte") sau cine stie de la ce pompa particulara dubioasa, fireste ca e posibil sa ai probleme... Dar daca bagi Petrom nu ai probleme (OMV de asemenea ca e tot aia).

Petrom isi extrage titeiul din Ro si motorina rezultata e de calitate superioara celei rusesti care are mai mult sulf... (asa mi-a spus un inginer care lucreaza in industria de profil)

personal de 6 ani merg doar cu benzina Petrom Top 99 sau motorina standard si nicioadata nu am avut probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca nu merita schimbat filtrul de motorina la 30k. Mai ales daca alimentati din statii cunoscute. La fabia mea diesel am schimbat filtrul motorina la 26k si apoi la 98k, acum are 152k. La 98 am scurs filtrul vechi intr-o galeata alba, curata, NU a curs nici urma de apa sau mizerie. Fabia alimenteaza 99% la OMV. 

Carevasazica daca alimentatii din statii cu pretentii, personal zic ca nu are rost schimbatul de filtru carburant asa des.

Filtrul aer si praf/polen e imposibil sa le tii in Romania asa cat zice cartea de Superb, 90k. La 15k sunt tun de colmatate, in special in sezonul cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ai schimba uleiul la 7-8 mii km? Mi se pare o treaba chiar fara rost. Parerea mea ...

 

pentru ca 1.9TDI are probleme cu axul cu came, din cauza constructiei deficitare. Asta este o masura de precautie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim de un ax cu came de 100 euro. Schimba-l ca si consumabil la 60.000 km si tot nu se justifica schimbul de ulei la 7-8 mii km. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am octavia II 1.9 cu 150 000 de km revizii facute la fix 15 000 de km si nu am avut absolut nicio problema si sper sa se mentina situatia inca multa vreme de'acum incolo :) Astea cu schimbarile de ulei la 7-8000 de km mi se par fantasmagorii si sa'mi fie cu iertare daca supar pe cineva, dar asta e parerea mea pur personala. Un astfel de schimb s'ar justifica doar daca faci 7-8000 km pe an, in rest nu pot sa spun decat ca fiecare face ce vrea cu banii lui.

O zi buna

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau daca circuli zi de zi cu masina in oras... atunci eu zic ca se cam justifica si astfel de schimburi...  si axul cu came nu costa 100 euro, cam sare pe la 500 euro

 

userul Claudiusnc  a ajuns la 200.000 km si a inlocuit obligat axul cu came si tachetii, si nu este singurul .. cam aia e durata lui de viata cu schimburi la 15.000 km.

Pe de alta parte, americanii cu PD , care schimba la 5 - 6000 mile (8000 km) nu se plang de astfel de probleme nici la 300.000 km

 

oricum deja suntem off-topic

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.9 TDI cod motor AVF (de exemplu) e 100 euro. Nou. In fine, fiecare face ce vrea cu banii lui. :)

Modificat de Raul_X
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai un pic de matematica nu strica ca sa incheiem :offtopic: ..

In 200 000 km ai 28 de revizii daca le faci la 7-8000 de km in loc de 13 cate ar fi normal. Asta inseamna o diferenta de 15 revizii pe care o sa le punem la o valoare medie de 100 de euro. Printr-o simpla inmultire 15x100 = 1500 de euro pe care ii platesti in plus in tot acest timp ca sa economisesti cei 500 de euro de care zici tu.

 

Eu cred ca o sa ma risc sa platesc cei 500 de euro cand ajung la cifra asta rotunda de km .. dar e doar alegerea mea.

 

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect  :)   Fiecare face cum vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat zilele trecute placutele de frana fata si lichidul de frana (Motul, nu am mers pe original). Pana la urmatoarea revizie in decembrie cand voi schimba ulei si filtre nu mai am treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ştie cineva ce dimensiuni au discurile de frână ? sincer cele stock mi se par foarte proaste si atunci cand se duc aş vrea să le schimb, şi discurile şi etrierii cu placuţele, să pun ceva mai de calitate pentru că am impresia că frânează foarte ineficient de la viteze mari, se simte că e grea.

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter

La mine franeaza foarte bine si dupa 68 k km nu am schimbat inca nimic. As incerca produsele de la TRW folosite cu satisfactie la celelalte masini detinute. Poti analiza din oferta altor producatori gen Ate, Brembo etc.

 

http://www.discuri-frana.ro/discuri-frana-TRW-pentru-SKODA-SUPERB-(3T4)_28254_833_.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot pe TRW am mers la Passat B6 si am fost foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut,

O intrebare de incepator ce sunt.. La o Skoda Superb2 4x4 2.0Tdi 170CP manuala 6 trepte... se schimba uleiul la cutia de viteze si cel de la cutia de transfer?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conform fabricii, uleiul la cutia de viteze si cel din cutia de trasfer + diferential punte spate, sunt uleiuri lifetime. Adica nu se inlocuiesc si doar se completeaza.

 

Insa avand in vedere ca este tot un ulei, eu as zice ca nu se intampla nimic rau daca se schimba la 100.000 km sau 5-6 ani.

In cutia de viteze intra 2.3 litri, in cutia de transfer 1 litru, in diferentialul puntii spate 1 litru. 

Separat este uleiul Haldex ce se inlocuieste la 60.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos,

 

Daca stiam asta mai devreme poate nu pateam necazul... La 220k km s-a spart cutia de transfer (nici acum n-am gasit-o si o caut de vreo luna) si mi s-a spus ca din cauza unui rulment gripat (au mai gasit 200-300g ulei in cutia de transfer). Toate reviziile pana pe la 180k le-am facut la Skoda si eram curios daca ar fi trebuit sa schimbe si uleiul in cutiile astea.

 Are cineva idee unde as mai putea incerca sa gasesc o cutie de transfer? Am sunat la fff multe dezmembrari, iar la Skoda e foarte scumpa. Citeam pe aici ca as gasi la magazine de afara? Stie cineva vreunul?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca undeva la revizii ar fi trebui sa se vada ulei scurs pe la planetara dreapta....   Si teoretic ar fi trebuit sa se verifice nivelul la uleiuri...

 

pentru cei interesati mai jos sunt codurile si cantitatile de ulei necesare :

 

1. Cutia de transfer ( in partea draepta a cutie de viteze - din ea se distribuie miscare la cardanul spate si la planetara dreapta) - ulei G 052145S2 (ambalaj 1 litru) sau G 052145A1 ( ambalaj 0.5 litri)

   necesar aprox 1 litru

 

2. Cuplaj Haldex ( montat la intrarea cardanului pe diferentialul spate) - ulei G 055175A2 ( ambalaj 1 litru) - necesar aprox 0.7- 0.8 litri) - inlocuire la 60.000 km

 

3. Diferential spate  - ulei G 052145S2 - necesar aprox 0.9 litri

 

4. Cutia de viteze - manuala 6 trepte - ulei G 052171A2 , necesar aprox 2.3 litri

 

Este indicat ca macar odata la 2-3 revizii sa se verifice si nivelurile la aceste mecanisme ( la cutia de transfer este mai dificil de ajuns, dar dupa cum vedeti, este necesar).  Fabrica nu mentioneaza interval de schimb , insa eu consider ca macar la 100.000 km este bine sa se inlocuiasca... sau macar sa se verifice.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Gorillaz_Doktor

Am 115k cu dansa. M-am programat la service pentru schimb distributie. Zice cetateanu': "pt motorul dvs schimbarea curelei este normata la 175k. Surprins...foarte surprins....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

115k e cam devreme... Te-ai uitat in manual ?

 

Ai deja 5-6 ani cu ea ? Mai sunt recomandari de schimbare curea in zona de 5-6 ani, chiar daca nu faci km. Asa mi-ai spus mie, cel putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Are 5 ani...asa mi s-a recomandat si mie, sa schimb ca are 5 ani....eu eram obisnuit cu schimbul la 120k...

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Da' lasa ca mi-a facut o lista de bucse si bielete de peste 4000 lei (cu tot cu manopera-sic!).....

Desi sunt programat de luni, nu "iegzista" distributia in depozit. Cica nici in cehia....am venit degeaba la 7 in service...

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat... Kit-ul de distributie este oarecum "consumabila". De obicei la dealer mai gasesti pe stoc distributia pentru motoarele uzuale. Si daca nu e pe stoc, vine din Ungaria sau Austria in 1-2 zile. Reprezentantele nu aduc piese din Cehia, doar masini complete :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Eeee..avea codul schimbat. L-au gasit pana la urma. Doar ca in loc de 2200 lei (pret comunicat telefonic la efectuarea programarii) era 3100 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai asa ! Faci distributia la 5 ani , chiar daca nu ai nr de km ? Eu stiam de 240. k km . Doktore - cati km ai acum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai km facuti mergi de voie 7 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!