Jump to content

Cum depozitam cauciucurile de vara/iarna?


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Da, janta adica roata completa cu anvelopa... am scris gresit

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de raspunsuri...vroiam sa vad in cat timp imi amortizez investitia in jantele de tabla...practic doar pt echilibrat ar mai trebui sa merg la vulcanizari de 2 ori pe an...insa dc pot sa fac skip la echilibrat e perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de 3 ani folosesc rotile alternativ iarna -vara si niciodata nu au necesitat reechilibrare,le-am echilibrat prima data de noi si vad ca nu au avut probleme pana acum.Cred ca doar daca intervine vreo lovitura sau deformare de la vreo groapa sa modifice rulajul,dar in conditii normale de rulaj nu vad de ce sa le echilibrezi la fiecare schimb .

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Locul unde depuneti anvelopele trebuie sa respecte foarte mult aceste detalii:

- sa fie un loc umbros, fara lumina soarelui

- sa fie lipsit de umezeala. destul de important, pentru ca umezeala afecteaza mult starea cauciucului in timp. in special pe cele de iarna care au o compozitie mai mult siliiciu si mai putin cauciuc

- sa nu fie aplicate presiune pe ele. pot fi depozitate si una peste alta, dar nu pentru mult timp. ideea ca anvelopa si janta de dedesupt va avea cea mai mare presiune aplicata asupra ei, cea de sus nicio presiune. daca sunt depozitate mult timp asa, cea care are cea mai multe presiune asupra ei poate suferi deformari in comparatie cu celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat un suport de roti (vreo 60 lei, nu mai stiu exact) din Kaufland. Face toti banii ... e ceva in genul asta:

 

suport-roti.jpg

suport-roti 3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am cumparat asa ceva prin vara de la LIDL vreo 40 ron parca am dat si sunt f.multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot caut de ceva vreme, un support de roti precum cel de mai sus, dar care sa suporte dimensiunile 235 latime si r19. Aveti ceva idei? Tot ce am gasit, inclusiv cel de mai sus suporta maximum 225 latime si r18...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu ar tine si celalalt suport? Indoaie suportulc a stau pe verficala lol?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba ca nu tine, ci ca, fiind mai late, nu se mai potrivesc acei distantieri de plastic ce vin intre roti, iar fara, stau rotile una peste alta, la fel ca si cand le-as pune pe jos :))...

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu vad de ce nu s-ar potrivi ... ca nu are ce sa se potriveasca; alea de 19" doar n-au gaurile atat de mari incat sa treaca suportii prin ele. Poate doar sa fie prea grele si d-aia sa zica ei ca nu se potrivesc. Sau suportii sa fie prea mici (ca suprafata de contact cu jantele) si sa nu asigure un echilibru optim al rotilor pe suport. Totusi, eu cred ca vor tine si roti de 19". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de dimensiunea gaurii jantelor, sau a greutatii rotilor. Distantierii (suportii pe care se sprijina jantele) sunt astfel plasati pe stativ incat sa incapa roti cu latime maxim 225. Daca pui roti mai late (235 in cazul de fata), ele se vor sprijini una pe cealalta (cauciuc pe cauciuc) si nu pe acei distantieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Mersi, dar la oricare lidl sau doar cele mari ? Stii si pe la ce pret ?

Norauto au vreun site ? Sau la ce pret il au si ei ?

Modificat de GeorgeTSI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau in jur de vreo 70 lei parca. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Lidl e 150 iar Norauto au dat faliment... Alte recomandari ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!