Jump to content

Calatorie in UK


Alex.
 Share

Postare recomandată

Salutare stimati colegi,

Am tot cautat, dar gasesc doar raspunsuri partiale sau neclare la intrebarea mea. Poate exista vreun coleg pe aici mai initiat sau mai bun cunoscator, sa ma lamureasca si pe mine.

Doresc ca la un moment dat anul acesta sa fac o excursie in UK, via avion, de unde sa inchiriez o masina cu care sa ma plimb pret de cca. 2 saptamani, pentru a vizita cu precadere frumusetile Scotiei si ale Tarii Galilor. Pot sa fac asta? De ce anume am nevoie? E permisul romanesc recunoscut si valabil in UK? Il accepta cei de la firmele de inchiriere?

Stiu ca si pentru rezidenti e foarte greu si procedura e anevoioasa pentru obtinerea unui permis de conducere UK, ca au o perioada destul de lunga in care nu au voie sa conduca singuri, ci doar cu un detinator cu permis cu vechime in dreapta.

Pe site-urile de specialitate nu am gasit nimic special, spune ca daca sunt rezident in spatiu UE, am nevoie de un permis cu 1 an vechime si sa am peste 21 de ani. Conditii indeplinite fara probleme, insa nu as vrea sa am surprize pe-acolo...

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi, oricare ar fi acestea, sunt binevenite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum sta treaba cu inchirierea masinilor in UK,dar:

-se poate circula cu permisul romanesc fara probleme,de altfel,daca esti rezident(traiesti mai mult de 6luni aici) legea te obliga sa-ti schimbi permisul cu unul de UK,procedura f usoara si rapida

-nu are nici o treaba sa fii insotit,sa ai peste 21ani si altele,dar totul se rezuma la asigurare,adica cu cat esti mai tanar si in special sub 25ani se platesc niste asigurari imense,de multe ori chiar si de 3 ori valoarea masinii

In cazul tau,vezi daca sunt masini de inchiriat la aeroport;ce banuiesc eu,inafara de costul inchirierii masinii,va fi si costul asigurarii pe perioada inchirierii care se poate sa fie destul de mare,dar va fi returnat cand inapoiezi masina asa cum ai luat-o :)

Spune-mi pe ce aeroport vii,sa caut vreun link cu rent a car ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Deci eu la 27 de ani, am ceva de plata la asigurare. Totusi e bine daca mi se returneaza suma. Presupun ca e vorba de asigurarea de raspundere civila. Cea tip CASCO ar fi normal sa fie inclusa in pretul de inchiriere, nu?

Inca nu stiu pe ce aeroport o sa vin, in momentul de fata sunt in faza de bugetare si cercetare/analiza trasee, excursia va avea loc in a doua jumatate a lui octombrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,cei pana in 25ani au o polita de asigurare f mare :) ; asigurarea va fi full casco(comprehensive se numeste aici) data de cel care iti inchiriaza masina.

Uite aici un link,sa-ti faci o idee http://ukairportcarhire.net/?gclid=CP_9lYXz0q8CFcEmtAodnX0GHQ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Din punctul meu de vedere, topicul se poate inchide. Moderatorii pot decide daca prezinta interes, astfel sa ramana deschis. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai asa,ne-ai lasat in ceata...Ai mai fost in UK?

As vrea sa merg si eu anul acesta prin Iunie in Irlanda,tot asa ,cu avionul si sa inchiriez o masina din Dublin. A mai fost careva dintre colegi sau poate sa-mi dea cineva mai multe detalii referitor la carnetul de conducere ,viza si alte cele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, nu am mai dat explicaţii. Nu am mai fost in UK până la urmă. Deci tot nu ştiu cum stă treaba.

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Road66hell

 

Nu ai nevoie de viza, poti merge cu Buletinul daca nu ai pasaport.

 

Permisul Romanesc este valabil si acolo.

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos,intre timp m-am documentat si am aflat de conditii.Acum studiez ce traseu sa fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

Nu pot deschide un topic nou, frustrant :(

Luni plec in Irlanda cu golful din dotare. Am cateva intrebari. In Ungaria si Austria este cu vinieta doar, fara plata pe autostrazi ? Germania free, dar in Franta am fost mai demult cu masina si stiu ca m-au rupt autostrazile. Mergeam atunci in Barcelona (2002). Nu ma grabesc si incerc sa reduc costurile. Daca nu merg pe autostrazi in franta am vinieta ? In Franta trec pe la Paris si ies la ocean de unde iau feribotul. 


Hai ca am reusit sa gasesc sa vad cat ar costa pe autostrada, 40 euro:

from

Town, city, postcode...:

Add a mid-point (+) to

Town, city, postcode...:

options

Driving directions:


Michelin recommendedQuickestShortestSightseeingEconomical

 

Vehicle type:
Light vehicleHeavy vehicle

CarMotorcycleCar with caravan2 axles truck3 axles truck4 axles truck5 axles truck

 

Fuel price:
EUR/L

from57000 Metz, France
to50100 Cherbourg-Octeville, France
> Modify the research
> Calculate the return route
Distance: 693.37km dont 667.29 km on motorways
Time: 07H03
Traffic Impact: +00H21
Cost: 105.51 EUR
Toll 39.6 EUR | Fuel 65.91 EUR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!