Jump to content

Mod functionare preincalzitor lichid racire motor


Al Bundy
 Share

Go to solution Solved by marius1982.11,

Postare recomandată

Mulțumesc sa vad unde găsesc o pipa pt bujie .Totusi e clar ca ni a avut contact,dar cred ca a primit mult timp curent de s-a topit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine este cu tuburile speciale de innadire a cablurilor, dar in lipsa acestora merge si cositorit ca sa faca contact ferm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la golf 6 2.0 cbdb nu stiu daca are modul de incalzire  antigel si nici nu stiu cum sa-mi dau seama (unde e amplasat si unde sunt releele). ma poate ajuta cineva va rog.

Modificat de the dragon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare...am in plan sa imi pun aceasta instalatie ...

As vrea sa ma documentez putin ce implica acest montaj...mai ales instalatia electrica...ce fire am de tras...de unde pana unde...sectiuni...conexiuni etc...

Pe langa instalatia electrica....ce ar mai trebui schimbat? flanse...furtune...etc...

Daca a mai facut cineva operatiunea si are niste poze ar fi de mare ajutor...

Multumesc

IMG-20171130-WA0003.thumb.jpg.d3bdf9ae068fabf8db960c06f60fdcf2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi nu ai deja instalaţia asta pe maşină? Pe schema electrică sunt prezente cele 3 bujii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o am ...la ce schema te-ai uitat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Şi în autodata şi în Elsa (ce-i drept în Elsa zice că la modelele care au aşa ceva). Este ciudat să nu ai pt că şi Golf 3 diesel au fost dotate cu aşa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit eu pe acest topic....s-a renuntat la un momendat (2001 gen) la acest sistem...a mea fiind 2003 nu il are...

Si vreau sa il montez eu...dar sa si stiu ce trebuie facut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia mea veche din 2004 avea sistemul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
în urmă cu 15 ore, Laurentiu_LWR a scris:

s-a renuntat la un momendat (2001 gen) 

Nu cred ca informatia e reala.

Golful meu (data fabricatiei 28.03.2002) avea/are acest sistem. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-au avut pana au iesit din fabricatie (GOlf /Bora in 2005) , Skoda Octavia tour in 2011. 

In functie de tara unde s-a vandut era /nu era disponibil sistemul cu 3 bujii pentru incalzire antigel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci probabil că a lui a fost adusă din ţări mai calde.

Ai în ataşamente cam tot ce-ţi trebuie pentru instalaţie. Vezi că în schemă sunt date şi secţiunile cablurilor.

ASZ inc aux.pdf

ASZ SCHEMA EL.pdf

ASZ SIG SI RELEE.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatia a fost culeasa de pe aceste topic...bine...mai pe la inceputurile lui cand se incerca deslusirea misterului CGP...

1 hour ago, andrei_221 said:

In functie de tara unde s-a vandut era /nu era disponibil sistemul cu 3 bujii pentru incalzire antigel. 

Cea mai buna explicatie...

Multumesc lupo pentru scheme:beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna colegi Am găsit acel reper pipa pt alimentare bujie antigel dar spunea in coleg mai sus de rub special de inadire, imi explicati va rog sce este?Eu ma gândesc sa lipesc firele prin cositorire si sa pun tub termocontractibil,sau cu papuci electrici cu cleste de papucit.Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce temperatura functioneaza motorul unei Skoda O 2?Nu ma poate lamuri nimeni din oras daca este normal ca apa sa oscileze intre 70 si 80.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la golf 6 2.0 cbdb nu stiu daca are modul de incalzire  antigel si nici nu stiu cum sa-mi dau seama (unde e amplasat si unde sunt releele). ma poate ajuta cineva va rog.

Edited November 20, 2017 by the dragon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am cautat mai in graba in primele 10 pagini si nu am gasit o schema de la golf4 AXR cu aceste bujii incandescente pentru antigel.....mie imi arde siguranta lor(de pe baterie) la 1-2 zile si as vrea sa stiu traseul firelor ca sa stiu pe unde sa desfac sa vad unde este scurtul. Aveti vreun sfat ceva,? Cu ce sa incep sa verific? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe schema nu o sa gasesti traseul firelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am gasit schema. In primele 13 pagini nu era. Am luat topicul de la coada si am gasit.o. stiu ca nu gasesc traseul dar sa stiu la ce fire sa ma astept. 

Ai putea sa.mi dai un pont de la ce se arde acea siguranta? Bujiile pot fi o cauza? Ca o precizare...recent a fost schimbat electromotorul si ambreiajul deci s.a umblat la suportul baterie si prin zona aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Releele sau bujiile pot fi vinovate de arderea sigurantei? Oti sa ma orientez spre cablaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Orienteaza-te spre schimbarea carcasei pentru sigurante de pe baterie.

Si la montarea celei noi, curata cum trebuie firele care se prind cu suruburi pe ea.

In timp din varii motive, acele contacte oxideaza si produc efectele de care te plangi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carcasa este impecabila.....am pus doua relee din dezmembrari si vad ca nu s.a ars in seara asta. Mai vad maine. Am si bujii bune(verificate la baterie) in caz ca se mai arde le schimb si pe alea si apoi intru sa  verific instalatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!