Jump to content

Presiune anvelope (Tiguan 5N & 5N2)


andREI
 Share

Postare recomandată

La proaspat achizitonatul Tiguan (care nu a venit cu carte service iar manualul e in germana) nu sunt sigur care este presiunea recomandata pentru anvelope.

Presupun ca presiunea depinde de dimensiunea anvelopelor si de incarcarea vehiculului. In prezent am anvelope de 235 / 55 / R17 si m-ar interesa presiunea pentru utilizare normala (nu incarcare plina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa scrie in capacul rezervorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfff... verificasem la ușa șoferului, la ușa pasagerului, la "roata de rezervă"... dar nu la bușon :tomato:

Mulțam! O să verific în pauza de masă.

Modificat de andREI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge o reclama de consum mic de combustibil :icon_thumright: nu ai umblat deloc la rezervor sa alimentezi

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:-)) nu m-am gandit asa departe. 2,2 bar fata/spate era se pare ce cautam..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Exista alta solutie pentru a decela o "galma" la nivelul unei anvelope in afara de echilibrat si controlul "ochiometric" al comportamentului la rotire ? De cand mi-am repus anvelopele de vara am un sunet infundat foarte clar pe la 30 km/ora care se indeseste si reduce ca intensitate aproape de 60. In volan nu simt batai si masina nu scheoapata in mers...parca nu-mi vine sa ma gandesc la o planetara care de obicei incepe sa bata la curbe nu in drum drept (asta la Dacie ca la Bora nu am avut probleme pana acum(150kkm) iar Tig-ul are putin peste 53k). Merci de sugesti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cauciucurile tocite dinte de fierastrau(unii bumbi din profil sunt mai tociti decat altii). N-ai ce sa le faci, decat sa le inlocuiesti. Se aud mai rau daca drumul este mai neted.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am bagat la cuciucurile de vara 235/55/17 2,5 fata si 2,6 spate oare e prea mult? Merg cam 80% 2 persoane si asfalt 98%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu pe 235/50/R18 am avut din fabrica 3 psi pe toate 4 rotile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut,

 

Vin cu 2 intrebari legate de anvelope pentru un Tiguan din 2012 2.0 TDI 140 CP 4MOTION si DSG versiunea Sport &Style.

 

L-am cumparat cu roti de vara 235/55/R17 si jante de aliaj Los Angeles, dar cand am facut RAR-ul (si ITP in acelasi timp) pe CIV au trecut la avelope fata si spate 215/60R17 96H/6.5JX17, iar la sectiunea de mentiuni au pus anvelope optionale 235/50R18 97H/7JX18. Daca analizez asta inseamna ca practic nu am voie sa circul cu ele (desi am fost cu ea asa la RAR), gresesc?

 

Ce presiune ar trebui sa pun in ele? pe capac-ul de la rezervor imi zice 2.2 pe fata si spate pentru 2 persoane dar nu specifica pentru ce tip de anvelopa, dar mai cautand pe internet am gasit ca pentru 235/55/R17 trebuie 2.6 fata si aproape 3 pe spate. Stie cineva concret cat trebuie? sau sa ma indrume spre o documentatie mai clara.

 

Multumesc,

Vlad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!