Jump to content

Ulei caseta directie Golf 4


Mihai Mosulica
 Share

Postare recomandată

Mihai Mosulica

Salut,

Zilele trecute mi-am reconditionat caseta de directie la Autoefect in Marghita.

Mecanicul de acolo a pus ulei rosu HEXOL. Eu stiam ca pentru modelu meu trebuie pus verde. A zis ca asa trebuie rosu pentru pompele servo actionate cu curea ..sau ceva in genu.

Vreau sa va cer o parere si voua legata de treaba asta. Caseta nu mai scapa ulei si merge bine ..singura problema e culoarea si calitatea lui.

Mersi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt destul de multe discutii pe forum vis avis de treaba asta.Normal trebuia verde,dar pt ca ti-au reconditionat caseta daca pui verde si ai belele cu caseta o sa iti spuna sec:e vina ta ca ai schimbat uleiul.Asa mai bine stai linistit si mergi cu ce ti-au pus ei.wink.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai Mosulica

Da, ai dreptate cu schimbatu ...am 2 ani garantie si clar o sa zica asa daca-l schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu, cel rosu se mai numeste ATF220 si in afara de servodirectie se foloseste si la cutiile de viteza automate, de la mobil1 am vazut ceva, da o cautare pe google, ai sa gasesti, iar cel verde banuiesc ca este doar pentru servodirectie, al meu de exemplu ii verde, asa ii ala original vw! si nu merg nici amestecate, ori verde ori rosu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura masina VW care tot foloseste ulei rosu este T4, tot celealalte au trecut pe G002 (verde), care are un index de viscozitate mai scazut (lucru care ajuta la presiuni mai mari care sunt pe masinile noi). Daca ati pus pe ATF (rosu) caseta nu va a suferi: sunt doi ulei cu o baza asemenatora, numai pompa lucreaza mai greu si la temperature mai inalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. Am o problema la golful meu IV care pierde tot uleiul din servo si directia merge dezastru, ca la vechile tractoare. Imi poate spune cineva de unde e problema? Astept pareri si posibile solutii. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil s-a spart un burduf, a intrat apa, s-a ruginit axul, s-a rupt un semering din cauza rugina axului.

Important: Mare grija cu pompa, dece daca ea merge fara ulei se strica extraordinar de repede. Daca nu vrei sau nu poti sa repari caseta sa umbli tot timpul cu un litru de ulei G002 in masina si sa refaci nivel in rezervorul instalatiei imediat cand se aude un zgomot (cavitatie). Asa facand nu o sa rezolvi problema cu servo dar, cel putin, nu te se strica si pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, dar am completat nivelul de ulei din servo si dupa nici 2 km era iar gol, acum nu folosesc deloc masina pana rezolv problema. Dar care e problema, trebuie schimbata caseta sau se poate repara daca da unde? si cam ce preturi ar fi? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar mult 2km/l. Inainte sa dati jos servo sa va uitati de unde pierde, daca prin ax sau (daca ati un mare noroc) de la un racord slabit.

Daca caseta pierde de la ax tot ce pot sa va zic este ca sunt multe firme, in Romania, care repara/reconditioneaza servodirectie, ca (daca nu s-a schimbat ceva) numai 3 dintre ele au primit autorizatie de la RAR pentru aceast genul de operatiuni si ca pret depinde foarte mult de ce schimba cine ve o repara: daca se schimba axul, daca se lustruieste, etc (diferenta intre reparare si reconditionare este ca cine repara schimba ce e stricat, cine reconditioneaza schimba tot atat daca e stricat atat daca e bun, pentru asta pret e mai mare)...

Sau sunt distribuitori care poate sa va vinda o servo reconditionata in Germania, Franta, Olanda, Italia, Spania, etc etc etc (chiar daca multe, intradevar, sunt facute in Cehia sau Polonia).

Pentru pret mai bine sa intrebati direct la cei care repara, sau la mecanicul D_vs de incredere.

Modificat de MEDES CALAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc. Am verificat cu mecanicul si am vazut ca burduful din partea stanga era plin de ulei si de acolo curgea. Asta inseamna ca e de vina caseta sau numai burduful trebuie schimbat? De altfel, o caseta adusa din Germania la undeva in jur de 100 Euro e buna si pretul convenabil, nu? Sau cum vi se pare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Burduf nu tine uleiul ci doar vazelina pentru bielete si cremaliera.

100 de euro poate sa fie un pret bun sau nu, depinde de "calitatea" casetei:

1) daca e noua este un pret suspicios: sunt pe piata niste servodirectie chinezesti noi care intradevar pe moment tine, dar rar tine mai mult de un an. sa va interesati care e fabricantul;

2) daca e reconditionata tot e un pret suspicios: aproape sigur axul nu are cum sa fie schimbat dar asta nu inseama ca ea nu va a tine cat un timp. Cu cat e mai lunga e garantia care primiti cu cat e mai bine;

3) daca e la mana 2 pretul e corect, poate un pic scump dar nu de mult. Important este ca cine va o vinde va deie cel putin un pic de garantie, dece la mana 2 nu se stie niciodata...

Modificat de MEDES CALAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu am reconditionat-o. insa o firma de prin Sighisoara cred, mi-a zis ca 500 RON reconditionarea plus taxe de curier. Iar asta de care zic, la 100 Euro e la mana a doua cumparata.

Voi nu aveti o caseta de vanzare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri mi-a venit si mie caseta reconditionata la Sighisoara.Pret 500 taxe+ curier aprox.80 dus-intors,durata 5 zile.Deocamdata se prezinta bine caseta dar desi mi-au spus ca am garantie 1 an,nu am primit nici un certificat de garantie, sau macar o factura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal la toata lumea lumea si io am reparat caseta directie la Autoefect in Marghita. oameni sinceri am trimis la ei mi-au spus cit costa facut rezolvat sa vedem acum daca totul e ok ulei servo directie verde vw original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am trecut si eu prin experienta neplacuta cu caseta, dar am depasit-o cu ajutorul meseriasilor de la Sighisoara, pe care ii recomand in domeniu. Am depasit 6 luni de la reconditionare si se comporta excelent caseta, ulei original verde la 50 lei/litru+multa atentie la strangerea colierelor pe burdufuri(coliere oetiker, bineinteles). Pret reconditionare+burdufuri undeva la 540 sau 570 lei, nu mai tin minte exact, perioada de reconditionare 5 zile, transport prin Urgent Curier, una peste alta foarte multumit de lucrare. Gego Attila parca se numeste firma. Bafta cu caseta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda stiu pe cineva care a trimis la Attila o caseta de Iveco, si a ajuns inapoi asa cum s-a dus

ca el n-are ce sa-i faca.. ca a schimbat "cica" niste piese prin ea, si tot nu merge,

si omul evident ca a platit curierul convins ca s-a rezolvat problema.. dar cand a pus-o pe masina.. aceiasi problema

abea cand l-a sunat, unguru Attila a inceput sa dea explicatii si sa zica ca nu are ce-i face.. asa ca, cel care a trimis caseta s-a ales cu o tzeapa de 200 lei.. valoarea curierului...

pai cum domle.. la telefon ai zis ca o rezolvi, ca ai mai facut de iveco...

sper sa nu fie acelasi, dar stiu ca a trimis-o la Sighisoara la un mare "mester" pe care toti il lauda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare la toata lumea

sunt nou pe site si am o serie de intrebari la care poate ma ajutati sa gasesc raspunsul

sunt proaspatul posesor al unui golf 4 benzina 1.4 16v din 2002 tip motor BCA

sunt foarte multumit de el dar,,,,,,,

pierd ulei de servodirectie adica din febroarie si pana acum a tot completat cam 700 grame adica am facut vreo 4000 de kilometri

daca ridica capota si ma uit in dreapta unde se vede burduful la caseta se vede si ulei de servo

intrebarea este SE RECONDITIONEAZA CEVA ,? E COSTISITOR? SE DA GREU JOS CASETA DE DIRECTIE,?

astept sfaturile voastre

va multumesc anticipat

Modificat de mihai59174
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Se reconditioneaza, in general - costuri - in functie de ce se gaseste la desfacerea ei - oricum - peste vreo 600 lei...

E un pic de munca la demontatul casetei, de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca caut una la mana a2-a ? e recomandat sau mai bine sa o reconditionez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

La mana a doua - loterie - poate sa tina o luna sau 10 ani.... eu zic sa o reconditionezi - sunt cateva firme care reconditioneaza bine - parca avem si pe forum... cauta un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o firma aici in Targoviste unde eu am reconditionat cateva casete deja si fara probleme pana acum.

Pretul era de 1000 ron cu garantie 1 an. Au si site www.trami.eu

Ce-a sh e cum zice si Florin la noroc.

Modificat de robert r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!