Jump to content

Ulei LongLife


andREI
 Share

Postare recomandată

In aceeasi situatie sunt si eu ca si colegul @ultimu_neuron. Am luat masina din profil din Germania si este setata pe interval variabil de service QG1. Masina nu are DPF. La ultimul schimb in Germania s-a folosit ulei Vapsoil 5W-30 cu norma 507 00.

As vrea sa trec si eu la un ulei non-long life 5W-40 cu norma 505.01 Pt asta este necesar sa fac o recodificare a intervalului de service in computerul motorului, sa il trec pe interval de service fix QG2? Am mai pus si pe alt topic din aceasta sectiune intrebarea asta dar nu am primit un raspuns concludent. In manualul masinii scrie ca la masini cu intervalul de service QG1 nu se poate folosi ulei 505.01 decat maxim o jumate de litru cand nu este alt ulei disponibil, si de aceea am ceva retineri sa pun ulei 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicat ar fi sa-l treci pe interval fix. Masina ta nu are sensor de calitate ulei sa-si dea seama daca e dus sau nu uleiul. Poti sa pui 5w40/ 505.01 fara nici o problema. Intervalul de service il setezi la 15.000 sau 365 zile..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar are ceva daca nu fac nici o schimbare a intervalulu de service si doar pun uleiul 505.01? Atata ca nu imi va indica corect cand sa fac urmatorul schimb, nu ? (asta nu ma deranjeaza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te va avertiza cat mai ai pana la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As mai avea o nelamurire: de ce uleiurile long life se pot tine pana la maxim 2 ani in motor, cand nu se realizeaza numarul maxim de km intre timp, pe cand uleiurile non long life trebuie schimbate anual (cand nu se realizeaza cei 15.000 km mai devreme) ? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca uleiul pentru interval fix isi pierd proprietatile dupa un an sau 15.000 km. Daca vrei sa treci la un 5w40 505.01 resetezi intervalu de service din butoane si gata esti pe interval fix la un an sau 15.000km. Daca mergi pe 5w30, 507.00 trebuie sa resetezi cu vag.com-ul. Bafta!

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tututor! Ptr masina din semnatura ; din fabrica a venit cu LongLife. Am facut momentan 16000km din care 7500 pe autostrada iar restul in oras , curse foarte scurte( temperatura nici nu ajungea la 80 de grade). A papat ceva ulei , in jur de vreo 400gr(aproximez, poate chiar mai putin) .

Cu ce ulei as putea sa completez peste? Cum as putea afla cu ce brand de ulei a fost umpluta in fabrica?? Sau cel mai bine ar fi sa. l schimb,.. o recomandare??

Va multumesc frumos! O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un compromis practic ce ai tu in masina. Este 507.00 pentru ca ai filtru de particule si asta este uleiul care merge la el. Doar fabrica stie ce este in motor la prima umplere... si nimeni altcineva :) . tot ce poti face este sa citesti topcurile de aici si sa alegi orice ulei care indeplineste norma 507.00.

Eu iti recomand sa il schimbi la 1 an, mai ales datorita modului de folosire al masinii - trasee scurte, etc.

Daca ar fi fost masina mea, eu as fi schimbat primul ulei la 7500 km (asa am facut dealtfel la masina mea) si pe urma la fiecare 7-8000 km. E drept ca eu folosesc ulei simplu, nonLL. Insa si la tine un parcurs de 15.000 km este mai mult decat suficient pentru acel ulei, oricat de LongLife ar fi el.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Intervalul long life e in functie de conditiile de exploatare a masinii (flexibil)

 

"flexible service regime" 

http://www.volkswagen.co.uk/owners/servicing/regimes

 

Cu discutiile long life versus non long life  si unde si ce norme ulei aveti aici oficial 

 

https://erwin.audi.com/erwin/audi/files/lubricant/6_2_3_schmierstoffkonzept-de.pdf

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o mica nelamurire referitor la uleiul longlife.

 

Castrol Professional 5w-30 longlife III este acelasi lucru cu Castrol Edge FST 5w-30 ?

 

Sunt amandoua longlife si pot fi folosite pe un motor pd cu dpf cu norma 507 ?

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

 

Poate fi folosit Castrol Edge FST 5w30 la masini cu interval flexibil de service?

Asta am primit la ultima vizita la reprezentanta si ma itrebam daca nu trebuia sa fi primit un ulei pe care sa scrie Long Life .....

 

Multumesc,

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut

stie cineva unde ar trebui sa ma uit cu vcds la calitatea uleiului din motor?

cod motor cbab, in bord imi apare service in 21700, asta inseamna ca am interval flexibil sau e interval fix 30000 km?

mam uitat la instrumente bord si la adaptation perioada minima in km e trecut 15000 si ca timp perioada minima de la schimb e trecut aproximativ 740 zile nu mai stiu exact, dar am vazut ca si perioada maxima de zile e trecut tot cam 740 zile. e normal?

adica perioada minima ca timp nu ar trebui sa fie undeva la 365 zile si perioada maxima la 740 zile?

sper ca ati inteles ce am vrut sa spun

multumesc

Modificat de duduratoy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai interval flexibil. Nu te va trimite niciodata la service mai devreme de 20.000 km sau mai devreme 1 an.. Dar nici la 30.000 km, de regula spre 25.000 km sau 1.5 ani o sa apara. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/3/2016 at 0:15 PM, duduratoy said:

salut

stie cineva unde ar trebui sa ma uit cu vcds la calitatea uleiului din motor?

cod motor cbab, in bord imi apare service in 21700, asta inseamna ca am interval flexibil sau e interval fix 30000 km?

mam uitat la instrumente bord si la adaptation perioada minima in km e trecut 15000 si ca timp perioada minima de la schimb e trecut aproximativ 740 zile nu mai stiu exact, dar am vazut ca si perioada maxima de zile e trecut tot cam 740 zile. e normal?

adica perioada minima ca timp nu ar trebui sa fie undeva la 365 zile si perioada maxima la 740 zile?

sper ca ati inteles ce am vrut sa spun

multumesc

18 hours ago, andrei_221 said:

ai interval flexibil. Nu te va trimite niciodata la service mai devreme de 20.000 km sau mai devreme 1 an.. Dar nici la 30.000 km, de regula spre 25.000 km sau 1.5 ani o sa apara. 

 

Dar intervalul de zile minim si maxim e Ok? Ma gandesc ca fostul proprietar sa nu fi modificat ceva. Imi poate confirma cineva cu interval flexivil daca e normal? Adica e posibil ca cb-ul sa ma trimita la service numai dupa 740 zile?

Am gasit pe forum procedura de jos de schimb de pe interval fix pe interval flexivil, la mine toate erau setate bine inafara de punctul ingrosat care era setat pe poor quality si lam setat eu pe good quality. De asta ma gandesc ca fostul proprietar sa nu mai fi modificat ceva pe acolo

Multumesc

- ESI: Coding of Service Interval Extension (SIE)-Status ESI or SID ESI or SID on

- ESI: Coding of Service Interval Extension (SIE)-Selection of ESI or SID Extended Service Intervals (ESI)

- ESI: Coding of Service Interval Extension (SIE)-Oil level Oil level evaluation

- ESI: Coding of Service Interval Extension (SIE)-Oil quality good oil quality

- ESI: Resetting ESI Reset

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ESI este flexibil, SID este fix

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

40 minutes ago, andrei_221 said:

ESI este flexibil, SID este fix

Dar in legatura cu perioada maxima si minima in zile?

Acolo sunt in ceata

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

perioda maxima e 740 zile si minima 365, dar daca esti pe interval fix nu mai sunt relevante alea.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am exact setarile expuse mai sus. Deci din cate am inteles e setat pe variabil

problema e ca la mine perioada minima in zile e setata tot la 740 zile ca si perioada maxima

deci ar trebui sa setez perioada minima la 365 zile?

daca raman pe 740 zile sa inteleg ca pot sa ajung la 30000 km si cb-ul sa nu zica nimic deoarece nu a ajuns la lerioada minima in zile?

Multumesc si scuze de atatea intrebari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu. Primul prag anuleaza pe cel de-al doilea. Faci km si nu faci zilele, indica service. Faci zilele si nu faci km, indica service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am un bidon de ulei 5w30 FST 5L adus din germania. Problema e ca astazi am reusit sa il sparg

Norocul face ca am bidonul vechi de ulei cu aproximativ 600 ml si am rasturnat din bidonul spart in bidonul vechi, bidonul vechi e tot din germania exact acelasi ulei

E posibil ca uleiul sa isi piarda din proprietati daca lam desfacut si a intrat in contact cu aerul in conditiile in care ar trebui sa fac schimbul de ulei avea prin noiembrie - decembrie?

Tata ar trebui sa faca schimbul de ulei la masina lui recent dar el foloseste norma 50501 si uleiul meu e 50700

Din cate stiu norma mea o poate inlocui pe a lui dar nu stiu sigur. Oare asi putea sa pun uleiul meu la el si sa cumpar eu altul?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul nu se oxideaza asa usor, in orice caz nu in contact cu aerul, nu e perisabil. El se oxideaza de la frecarile si temperaturile, mai bine spus de la diferentele de temperatura din motor.

 

1. nu are nimic uleiul daca a luat contact cu aerul, nu e ca si cum l-ai tinut 6 luni la soare, uleiul inainte sa fie turnat in bidoane ia conctact cu aerul.

2. tatal tau are norma 505.01 pentru motoare PD, iar uleiul 507.00 longlife 5w30 inglobeaza norma 505.01 cu toate acestea eu nu recomand sa se foloseasca 5w30 la o masina rulata mult si mai ales nu inainte sa vina vara si temperaturi de peste 35 grade. Deci nu recomand sa-i bagi 5w30, multa lume spune ca 5w30 fiind longlife e mai puternic aditivat si protejeaza motorul mai bine, o fi asa, il protejeaza mai bine de oxidari, rezista mai bine in timp, il protejeaza de depuneri pt ca contnut mic de sulf, e low saps, nu creaza depuneri ca sa protejeze mediul/catalizator/filtru particule, egr si asa mai departe. Insa eu sunt de parere ca uzura cea mai mica la PD e data de un ulei 5w40 aditivat special antiuzura, schimbat des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Salut!

Am un golf 6, tdi common rail 1.6, fabricat 2010, cu DPF.

Am pus la ultimul schimb de ulei (si filtru) Castrol Edge Profesional 5w30 LongLife. (cel cu eticheta verde din poze)

Aveam niste pierderi la capacul culbutori insa l-am schimbat si as vrea sa completez.

https://imgur.com/a/gHfVA

In link-ul de mai sus e bidonul verde ce am eu in motor ( am pus 4 bidoane de 1 L si inca 1/2 de bidon de 1L).

Nu am mai gasit acelasi tip ci doar Castrol Edge Profesiona 5w30 LongLife Titanium FST. Cel cu eticheta aurie.

E in regula sa completez cu cel Titanium FST?

de asemenea in a 2-a poza se observa ca unul nu are holograma pe eticheta, o fi contrafacut cel care il am in motor? (asa erau toate bidonasele).

Multumesc in avans

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa completezi fara probleme intre timp s-au schimbat etichetele cele doua produse sunt identice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!