Jump to content

Jetta A6 1.2 TSI M6


cipriantm

Postare recomandată

De la inceput trebuie sa precizez ca masina este in familia mea mai exact este a surorii mele dar am tinut neaparat sa o prezit eu,ea fiind ocupata cu copilul mai mult nu are foarte mult timp.Masina a achizitionat-o in primul rand pentru spatiul pe care il ofera nu neaparat interior cat cel al portbagajului mai ales cand ajungi sa ai copil si iti trebuie sa ai cu tine de toate,dar si siguranta la drum.La inceput ar fi vrut un Golf dar nu se incadra in cerintele spatiului cerut,cu toate ca ar fi vrut 1.2 DSG dar cum pe Jetta nu se monteaza decat 1.4 TSI dar si diferenta de pret destul de mare a ramas la 1.2 TSI M6 Confortline.

Ca dotari suplimentare: Climatronic,pachet confort I(alarm,privacy-glass 65%,radio cd rcd 510) si volan piele 3 spite.

O poza teaser :icon_cheesygrin: .Mai urmeaza.

post-97839-0-48918100-1334513451_thumb.j

Modificat de cipriantm
Link către comentariu

Si alte poze cu Geta :lol:

post-97839-0-33465000-1334519200_thumb.j

post-97839-0-79587800-1334519205_thumb.j

post-97839-0-51894900-1334519377_thumb.j

post-97839-0-67996200-1334519381_thumb.j

post-97839-0-89106500-1334519431_thumb.j

post-97839-0-84860900-1334519469_thumb.j

post-97839-0-71435400-1334519473_thumb.j

Modificat de cipriantm
Link către comentariu
Master_Blaster

Masina a achizitionat-o in primul rand pentru spatiul pe care il ofera nu neaparat interior cat cel al portbagajului mai ales cand ajungi sa ai copil si iti trebuie sa ai cu tine de toate,dar si siguranta la drum.

Dupa parerea mea mai bine lua un Golf Variant si chiar putea sa care totul cu el asa, volum mare la portbagaj dar il umpli cu "sacosa" pt ca are gura de incarcare mica.

Masina e frumusica dar sunt curios cum e combinatia 1.2tsi + caroserie jetta.

Link către comentariu

frumoasa rau negreasa :icon_cheesygrin:

Chiar arata agresiva fata de un Golf. :P

Masina a achizitionat-o in primul rand pentru spatiul pe care il ofera nu neaparat interior cat cel al portbagajului mai ales cand ajungi sa ai copil si iti trebuie sa ai cu tine de toate,dar si siguranta la drum.

Dupa parerea mea mai bine lua un Golf Variant si chiar putea sa care totul cu el asa, volum mare la portbagaj dar il umpli cu "sacosa" pt ca are gura de incarcare mica.

Masina e frumusica dar sunt curios cum e combinatia 1.2tsi + caroserie jetta.

Sa stii ca masina se misca chiar bine, nu cred ca ii o problema asa mare caroseria si nici diferenta de greutate fata de un Golf 1.2 TSI.Jetta are 1302kg si Golf 1233.Legat de Golf Variant nu i-o placut varianta de caroserie breck deci clar nu o intrat in calcul.

Modificat de cipriantm
Link către comentariu

Sunt curios cum o sa bage in portbagaj o masinuta de copil cu pedale, o bicicleta de copil etc.

Degeaba e portnagajul mare daca fanta e mica si nu poti sa bagi nimic in el.

In Golf ii incapeau mai multe lucruri. Vorbesc in cunostinta de cauza. Am avut Vento, Logan si m-am saturat de portbagaje mari dar nepractice si am trecut la Octavia2, apoi Superb 2 + POLO/Fabia.

In Fabia intra mai multe ca un Logan care e mai mare de ex...

Link către comentariu

Nu la toata lumea le place varianta break sau cu deschidere haion.

Spatele la Golf variant e chiar urat(parere pers.)

M-ai amuzat cu masinuta ta cu pedale :D te intreb ce alceva(sa nu zici de frigider si masina de spalat sau mai stiu eu ce electrocasnice)poti sa bagi in variant si nu in sedan? eu am bagat si un carucior de copil,pliabil.

Mai era de luat in calcul Octavia care are design de sedan dar cu deschidere haion.

M-am urcat in ambele masini si sa stii ca in Octavia am gasit materiale mai de calitate,dar designul interior si mai ales exterior e unul foarte reusit la Jetta.

Sa aveti noroc la masini si km fara probleme.

Modificat de tytel
Link către comentariu
Master_Blaster

Pt mine sedanul e cea mai fita, dintre modelele de caroserii si pt a-i satisface pe fitosi au aparut strut-o-camile gen Octavia si Superb. Pt oamenii practici hatchback sau variant. Singurele masini care au motiv sa aibe portbagaj sunt coupe-urile sau cabriolet-ele. :D

Dar producatorii fac ce se cere pe piata si ce se vinde nu ce e mai practic. ;)

Link către comentariu

Sunt oameni care folosesc portbagajul pt. lucruri mai marunte,o valiza,servieta,o haina, niste cumparaturi, pt. acesti oameni chiar nu vad rostul unui hatchback sau variant.

O sa sara Skod-isti pe tine ca le-ai facut masinile strut-o-camile :D

Link către comentariu

Offtopic: Mie imi place sedanul, are o forma atragatoare, nu taiata ca hatchbackul si nici ca un mini-dric cum arata variantul. Nu se mai murdareste la drum lung de la apa aruncata pe luneta de roti :)). Pare o masina cu cap si coada, nu retezat de fund. Asa nu inseamna ca nu-mi plac hatchurile, mai ales hot-hatches :D

Poate Jetta nu este exemplul bun de sedan, fiind mai degraba struto-camila pt ca e pe platforma de golf, dar cu portbagaj. Passat-ul in schimb arata altfel, alta prestanta pe langa orice Golf, la fel A4 pe langa A3 si tot asa.

On Topic: Sa o conduca multi km fara probleme. A mers pe aceleasi optionale ca si tine :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Sincer, daca era lansata Jetta cand am luat eu Golf-ul, acum aveam Jetta.

Golful e primul hatchback pe care il am si nu ii vad utilitatea atat de mult. Am adus cu Toledo-ul o canapea de 4 persoane de la Ikea acasa, asa ca se poate :))

Eu unul prefer forma unui sedan pe langa orice hatchback...

Link către comentariu
micuzzu_marius

Eu am trecut de la hatchback la sedan si simt diferenta de portbagaj, intradevar poate bagam in cea cu hayon un obiect mai mare (bine cu banchetele rabatate)dar nu mai incapea nimic, in Jetta intra muuuult in spate, m am speriat cat a intrat cand m am intors din Germania anul trecut(comparativ cu hatchback), mai practic e la Superb 2 ca se deschide portbagajul in doua trepte simplu sau cu tot cu luneta

Link către comentariu
Master_Blaster

Pai da intra mai multe ca volum intr-un sedan dar stii cate intra intr-un portbagaj de variant, pana la tavan?

Ideea mea e urmatoarea: variant vs sedan vs hatchback. Ca volum in variant poti sa bagi mult mai multe, deci la acest aspect castiga variantul. In oras un hatchback e mai avantajos ca nu are portbagaj si intra in locuri mai mici de parcare, si bate atat sedan-ul cat si variant-ul. Sedan-ul la ce capitol castiga intre cele 3 caroserii? Faza cu consumul si v. max sunt imbunatatiri marginale si ies numai pe hartie in viata reala aceste aspecte nu se pot lua in considerare mai ales ca variaza in functie de caroserie. De aspect nu ma leg pt ca acolo e vorba de gust.

Acum imi dau seama ca sunt off-topic, sorry ma opresc aici.

Modificat de Master_Blaster
Link către comentariu
micuzzu_marius

stiu cat intra intr un variant ca am avut, nu mi placea ca mirosul de la ce carai era in toata masina, dar bagai maxim in ea, se pare ca hatchback ul e masina suprema.....cum zici tu :icon_thumleft:

Link către comentariu

Sunt curios cum o sa bage in portbagaj o masinuta de copil cu pedale, o bicicleta de copil etc.

Degeaba e portnagajul mare daca fanta e mica si nu poti sa bagi nimic in el.

In Golf ii incapeau mai multe lucruri. Vorbesc in cunostinta de cauza. Am avut Vento, Logan si m-am saturat de portbagaje mari dar nepractice si am trecut la Octavia2, apoi Superb 2 + POLO/Fabia.

In Fabia intra mai multe ca un Logan care e mai mare de ex...

Da poate o fi asa cum zici tu,dar stand la casa nu cred ca o sa aiba nici o data nevoie sa bage jucarii/bicileta enorme in masina sa merga in parc,iar un carucior intre perfect si cu 2-3 valize.Iar legat de model Jetta/Golf Variant si restu cu deschidere tip hatchback gusturile is discutabile.

Nu la toata lumea le place varianta break sau cu deschidere haion.

Spatele la Golf variant e chiar urat(parere pers.)

M-ai amuzat cu masinuta ta cu pedale :D te intreb ce alceva(sa nu zici de frigider si masina de spalat sau mai stiu eu ce electrocasnice)poti sa bagi in variant si nu in sedan? eu am bagat si un carucior de copil,pliabil.

Mai era de luat in calcul Octavia care are design de sedan dar cu deschidere haion.

M-am urcat in ambele masini si sa stii ca in Octavia am gasit materiale mai de calitate,dar designul interior si mai ales exterior e unul foarte reusit la Jetta.

Sa aveti noroc la masini si km fara probleme.

Asa ai dreptate legat la aspectele expuse legate de Golf Variant.Si eu parere personala consider ca ii cam urat,poate o fi mai practic dar gusturile is discutabile.Octavia nu o intrat in calcul ca o vrut sa ramana in familia Volkswagen.

Offtopic: Mie imi place sedanul, are o forma atragatoare, nu taiata ca hatchbackul si nici ca un mini-dric cum arata variantul. Nu se mai murdareste la drum lung de la apa aruncata pe luneta de roti :)). Pare o masina cu cap si coada, nu retezat de fund. Asa nu inseamna ca nu-mi plac hatchurile, mai ales hot-hatches :D

Poate Jetta nu este exemplul bun de sedan, fiind mai degraba struto-camila pt ca e pe platforma de golf, dar cu portbagaj. Passat-ul in schimb arata altfel, alta prestanta pe langa orice Golf, la fel A4 pe langa A3 si tot asa.

On Topic: Sa o conduca multi km fara probleme. A mers pe aceleasi optionale ca si tine :D

Da merci.Numai ca a iei are si alarma in plus si privacy-glass.

Cosider ca pana la urma orice tip de caroserie tine pana la urma de gust,de nevoie sau de buget.Eu de exemplu cand mi-am luat Golf, aveam posibilitatea sa imi i-au Jetta dar am cosiderat ca nu mi se potrivea la momentul acela is inca prea tanar, nu o sa am copii prea curand,iar un hatchback precum Golf-ul in oras ii foarte practic si portbagajul ii suficient pentru nevoiele de zi cu zi.Propabil cand voi avea nevoie de mai mult spatiu am sa trec la alt tip de caroserie.(sedan :icon_cheesygrin: tine de gust,si nu breck)

Modificat de cipriantm
Link către comentariu

omul isi prezinta masina nu are rost sa combatem lucruri ce tin de fiecare persoana in parte.

frumoasa jetta, tapiseria ar trebui protejata...copii in spate fac ravagii :)

Link către comentariu

Frumoasa Jetta, s-o folositi sanatosi si fara incidente.

Sedanul e cel mai bun pentru a transporta comfortabil oameni.

Limuzinele sunt sedanuri si ele.

Forma sedanului mi se pare cea mai frumoasa.

Ce iti permiti, sau ce e mai util, e alta treaba. eu de exemplu conduc minivan, chiar daca sedanul mi se pare cel mai frumos.

Link către comentariu
micuzzu_marius

e diferenta de aproape 10 cm pentru pasagerii din spate la jetta 2011 fata de golf 6, e pentru confort, pentru cei cu familie, copii(la 4-5 pers ai nevoie si de portbagaj pe masura), pt o persoana sau 2 ideal e hatchback clar

"doua"

Link către comentariu

omul isi prezinta masina nu are rost sa combatem lucruri ce tin de fiecare persoana in parte.

frumoasa jetta, tapiseria ar trebui protejata...copii in spate fac ravagii :)

Multumesc.Copii is pericol in spate chiar si cu scanul de copil trebuie blocate usile,nu mai vorbesc de ce mizerie fac :lol: .asta e toti am fost o data copii.

e diferenta de aproape 10 cm pentru pasagerii din spate la jetta 2011 fata de golf 6, e pentru confort, pentru cei cu familie, copii(la 4-5 pers ai nevoie si de portbagaj pe masura), pt o persoana sau 2 ideal e hatchback clar

"doua"

Sincer nu am observat o difetenta asa de mare cu cei 10 cm in plus.Si pacat ca la masinile noi, cam la toate degeaba ii bancheta din spate mare si poti transporta teoretic 3 persone,parctic nu se poate deorece tunelui median ii foarte pronuntat si nu prea ai unde sa iti ti picioarele(adult) poate un copil merge.

Link către comentariu
Master_Blaster

Eu sunt mare fan al variant-urilor pt ca o masina trebuie sa fie 1 fun la condus, 2 practica si abia pe locul 3 sa arate bine. Eu am ales golf pt ca sunt tanar si tata are un Focus 2 wagon asa ca de fiecare data cand am de carat (cum a fost evacuarea de la golf) iau masina lui.

In noua jetta ai f mult loc in spate pt ca e construita pe o platforma alungita de golf si in spate ai mai mult loc pt genunchi decat in golf (inclusiv plus si variant), octavia, leon sau a3. Dar pe spate nu are suspensie independenta, un mare minus la performatele in viraje. :(

Pentru copii as zice ca si niste huse ar fi f bune pt ca sunt sigur ca tapiteria aia frumoasa crem va avea de suferit.

Link către comentariu
micuzzu_marius

cum sa nu fie suspensie independenta la jetta 2011, intradevar versiunea pt statele unite are punte spate stii tu ce stii, dar cea pt europa are suspensie independenta fiind o piata mai pretentioasa

Link către comentariu
Master_Blaster

Eu m-am uitat la una adusa de Mastermoxx (masina de reprezentanta PBV1) la junior si ca si The beetle are punte rigida pe spate, eu nu-ti spun dintr-un articol de pe net ci din ce am azut cu ochii mei. Iti recomand sa te uiti si tu si o sa fi surprins. ;)

Si Jetta e facuta in Mexic, ca si The beetle inclusiv cele aduse in Europa.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!