Jump to content

probleme touran circuit incalzire


meroiu
 Share

Postare recomandată

Pai prima ai umblat cu motorină putina si sa blocat webasto. 2 e dusa sau ai baiuri la pompa recirculare. Ai avut cred bateria slaba sau descărcată compley

Cand se aprinde semnul de motorina putina in rezervor se blocheaza pompa. Evita sa umbli cu motorina putina in rezervor.

Modificat de lucaflo26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Baiculescu Victor

Salut, am in touran 2009 mtor 2.0 bmm  260.000 km face presiune vas expansiune si da apa afara precizez ca s-a schimbat termostat ,vas expansiune ,racitor egr ,garnitura de chiulasa ,chiulasa ,radiatoare  nu mai stiu ce sa ii fac va  rog poate ma ajutati cu vreo solutie MULTUMESC. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pompa de apa s-a inlocuit? 

daca toate operatiile descrise de tine s=au facut cu simt de raspudnere si cu piese bune, atunci ai un caz foarte rar de fisuri in bloc, deci trebuie alt motor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baiculescu Victor

da am uitat sa precizez shimbatsi chit distributie si pompa apa HEPU

 

Modificat de Baiculescu Victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
georgel_ingerash

Salut.am si eu un touran din 2004 cod motor azv si nu prea mai da căldura...am curățat caloriferul am schimbat antigelul apa stă în 90 de grade da căldura fff.putin.ce sa fie oare.am inteles ca mai are o pompa de recirculare a apei si sa fie problema de acolo ca nu baga destul antigen in calorifer...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa de recirculare este pe webasto...ori ai caloriferul infundat(mai mult ca sigur) ori ai vreo clapeta blocata.

Fa o diagnoza sa vezi starea clapetelor si a motoraselor dar eu cred ca ai caloriferul infundat....si eu am patit la fel .

Modificat de soimica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Am un Touran 2007, motor bmm, clima manuala. Problema este ca baga caldura foarte putina pasagerilor din spate, forta jetului de aer este foarte slaba. Cum se poate remedia ?

Modificat de vdragos
Scris cu picioarele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa desfaci cotiera si sa verifici tubulatura care iti iese de sub bord si merge la grila din spatele cotierei ....probabil este iesita tubulatura sau infundata cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma poate ajuta cineva cu o informatie,detin un Vw Touran 2006,1.9 TDI,105 cp,as dori sa ma informati daca ati schimbat recent termostatul si unde este pozitionat?? Va multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daniel, ai citit un pic pe aici? Pe forum in general? Informatia exista, nu o postam de 100 de ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.12.2018 at 21:19, Daniel 78 a scris:

Ma poate ajuta cineva cu o informatie,detin un Vw Touran 2006,1.9 TDI,105 cp,as dori sa ma informati daca ati schimbat recent termostatul si unde este pozitionat?? Va multumesc!!!

Termostatul este pozitionat sub alternator montat intr-un cot negru de plastic din care pleaca un furtun gros spre radiator.;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

De curand am achizitionat un Touran 2015 1.6tdi fost taxi in DE.L am adus pe roti ,merge super bine si are doar 450.000km ?

Am procedat prin a'i schimba termostatul deoarece era blocat pe deschis.Foarte grea manevra deoarece trebuie sa dai jos clapeta de acceleratie,Egr,cablaraia de prin aria respectiva,joja cu tot cu suport...si ceea ce n am vrut sa dau eu jos ,alternatorul.

Termostatul este prins pe blocul motor in 2 suruburi.Unul foarte usor accesibil,iar al doilea de jos,aproape imposibil fara a da alternatorul jos.In fine...m am chinuit si am reusit intr un final sa'l schimb,dar se pare ca n am strans destul surubul de jos si acum am niste scurgeri de antigel.As dori sa stiu daca aveti vreo idee fara a da alternatorul jos pentru ca se da destul de greu.Eventual daca pot demonta doar partea din plastic cu puntea de diode....

IMG-20181222-WA0008.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update!

Pentru cei care vor sa schimbe singuri termostatul la acest motor 1.6 tdi .Carcasa din plastic a alternatorului se poate da jos foarte usor.Doua piulite si un surub cu cap de surubelnita stea.Dupa aceasta operatiune aveti acces deplin la suruburile termostatului.

Scurgerea la mine era din alta parte,de la singura imbinare care nu e prevazuta cu sistem de strangere.Pur si simplu conducta are un fel de garnitura exterioara care intra in carcasa termostatului...N'am inteles de ce s a procedat asa deoarece intra si iese foarte usor,etanseitatea nefiind perfecta.Am mai impins putin conducta inauntru...sper sa nu mai curga.Am marcat cu rosu pe unde curgea antigelul.

IMG-20181223-WA0002.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cine poate sa-mi explice si mie cum functiuneaza incalzirea la taranul asta?

Am clima manuala si, butonul care regleaza  ce  tip de aer sa vina are trei pozitii clare pe care face "click"": 18gr albastru, 22gr si 26gr rosu.

Exista vreun senzor care este actionat de aceste click uri? Adica aerul care vine respecta gradatiile sau acestea sunt pur informative?

Am observat ca acest 18gr dezgheata parbrizul deci nu este rece ca afara...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excelenta - sunteti complet offtopic si cu buna bunavointa puteati cauta si gasi aici manualele de utilizare:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte mult ! Nu stiam ca exista si in limba romana manual de utilizare. Mii de scuze !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu gasiti informatia acolo, reluam subiectul in topicul dedicat. Seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Da....dupa doar cateva luni cu termostatul nou au aparut ceva problemele.Uneori nu deachide la timp si lichidul de racire urca pe la 100-105.

Acum,nu mai tin minte ce am montat,Wahler sau Mahle...?.Vreau sa pun altul,care i marca OEM la acest Touran 1T3 2015 1.6tdi cayc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, de ce nu vrei sa ii montezi chiar unul original? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa comand pe original,dar nu mi dadea marca OEM in lista de pe epiesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Original... E cel în cutia VAG.. Nu ai treaba cu cine-l fabrica. Nu îți dă, ca nu îl au la vânzare. Cauta la alt magazin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin!O lunga perioada de timp,n am mai avut probleme cu supraincalzirea circuitului deoarece nu dadusem drumul la AC in oras.

Deci am depistat ca daca foloseac AC in oras,urca temperatura.La drum lung n'am probleme.Ventilatorul merge si se aude destul de tare.Banuiesc ca e la ultima treapta de turatie.

Ce am observat eu , e radiatorul de AC cu aerisirile indoite.O fi de la radiator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie obturat si fluxul de aer sa  nu fie suficient pentru racire. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Problema rezolvata! 

Radiatorul AC obturat din cauza jetului de la spălătoriile din Germania. Asa mi s'a spus, asa va zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut

 am o problema cu touranu meu..1.9 tdi 75cp...nu baga caldura...sporadic...schimbat termostat..pompa de apa...nyu am pierderi de lichid...? o solutie?

multumesc

p.s: rece am de trosneste :)

Modificat de mihai_ar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!