Jump to content

Service auto autorizat vs. Service auto reprezentanta vs. mecanic privat


YEP
 Share

Postare recomandată

La reprezentanta nu se taie si se sudeaza si nici cu pistolul de lipit nu se umbla. Pentru ei operatiile astea nu apar pe-acolo. In cel mai bun caz cand dai peste un consilier de service om de treaba, ori te trimite la omul lui ca sa-ti rezolve problema in stilul forumist, ori te trimite la un service de cartier unde taie si sudeaza asa cum a fost cazul la mine. Se pare ca am reusit sa rup suportii la tampoanele de la evacuare si normal ca ei nu erau cu sudatul, asa ca m-au trimis la un service cu care se intelegea consilierul de service. Pentru reprezentanta respectiva si pentru consilieri, eu am numai respect! Si reprezentanta e "in provincie", la cateva sute de metri de gardul Bucurestiului.

Daca am avea contact cu mecanicii, iti dai seama ca ar putea sa rezolve ei mai ieftin multe probleme in timpul lor liber! Poate ca asta e unul din motivele pentru care nu te lasa langa masina. Inteleg ca sub masina n-ai voie cand e pe elevator ca daca se intampla necazul sa-ti cada masina-n cap, ei vor fi cercetati penal pentru vatamare sau chiar omor cu cine-stie-ce calificare!

Asta e, uneori nu stim de niste rezolvari ieftine ale problemelor costisitoare, dar invatam si data viitoare stim!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa iau apararea celor din reprezentantele auto, ca au ei destule bube-n cap, dar anumite operatiuni chiar nu le pot face ! Nu pentru ca nu stiu, nu vor sau vor sa cojeasca banii de pe oameni. Ei sunt obligati sa repare asa cum specifica producatorul in fisele de reparatie. Si asta nu tine doar de producatorul X sau de orasul Y in care este reprezentanta.

Banii multi la reprezentante, pe partea de service, vin de la masinile in garantie unde producatorul plateste. Dar pentru asta trebuie sa lucrezi cum zice el. Si asta indiferent ca masina este in garantie sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt client de reprezentanta, vechi , la Porsche de vreo 9 ani . Pe vremuri mecanicii/consilierii aveau o aroganta specifica ,'' domnu nu va pricepeti '' , '' nu stiti '' ,''asa face toate'' , in ultimii ani s-au schimbat si oamenii si mentalitatea.

Pana de curand am avut un Passat din 2003 , luat de nou de la ei si am primit reduceri de fiecare data la revizie / piese , manopera service (de genul 15-25%)

Am insistat tot timpul sa stau langa masina , asta fiind un criteriu foarte important pt mine.

Am avut si nemultumiri dar pana la urma s-au rezolvat.

Consider ca mai bine mergi la reprezentanta la chestii dificile , cei de la service-urile multimarca nu au cum sa stie toate chichitele unui model sau altul.

Sunt client si de service multimarca , de fiecare data am fost multumit , cu preturi mult mai bune ca reprezentanta , DAR calitatea pieselor lasa de dorit ,pe producator cel putin(discuri de frana pe care scrie made in germany si dupa 10.000 km se ovalizeaza ,bucse la fel dupa 1 an se crapa.

La piese oem preturile mi s-au parut cele mai bune la reprezentanta.

In concluzie , pt revizie normala merge si un service multimarca ,pt ceva mai grav ,incercati la reprezentanta , au documentatie , dotari la zi , etc si mai ales piese originale

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de obicei si cand am avut alta masina am mers doar la un service no-name unde baietii de acol sunt foarte buni iar preturile cred ca sunt destul de ok. Acum 3 saptamani din lipsa timpului am fost nevoit sa fac schimbul de ulei + filtre la o reprezentanta dar nu de vw ci de masini romanesti unde am stat degeaba ~ 4 ore cu masina ridicata pe elevator iar cand nea` mecanicul a inceput sa-si faca treaba am ramas cu gura casca vazand cum lucreaza. Cand cauta o cheie sa desfaca sau sa stranga ceva le lua la nimereala pana o nimerea pe cea buna.

La partea electrica merg la un nene acasa(poreclit de toata lumea "curentu") pentru care instalatia electrica la o masina este o joaca de copii.

De exemplu am un vecin care a avut probleme cu partea electrica la o masina din gama wag in sensul ca ramanea fara curent cand ii era lumea mai draga.A fost la reprezentanta si de acol iau spus ca totul este ok.A fost la 2 service-uri unde nu iau gasit nimic iar cand a mers la acest electrician ia rezolva problema in aproximaiv 2 ore.

La masina fratelui meu nu i sa mai strans prezoanele la roata din dreapta si a fost nevoit sa schimbe fuzeta (asa ii spune daca nu ma insel) iar operatia de schimbare a facut-o intrun service no-name.De atunci abs-ul nu ii mai merge iar in bord ii arata alarma la abs .Prima data iau comandat o fuzeta care nu se potrivea pe masina si abia dupa aia a reusit sa comande una buna.

Parerea mea este ca ori este reprezentanta ori service no-name conteaza doar priceperea mecanicilor .Mai bine dai cu ceva in plus la manopera si stii ca a facut treaba buna decat sa dai mai putin si dupa scurt timp sa trebuiasca sa bagi masina din nou in service .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Imi expun si eu parerea la aceasta "dilema".In zona in care sint eu(Tarragona,Spania) e o singura reprezentanta VW,iar preturile sint foarte mari(peste 50€/ora).Eu personal tot ce pot repara eu o fac cu mare drag(am si Vag com si ceva scule).Dar toate au limite.Asa ca la ceea ce ma depaseste,apelez la un mecanic ce lucreaza la reprezentanta Chrysler,(e cubanez,super istet si la juma de pret dupa program).In schimb toate piesele le cumpar de la VW.

Cred ca asta e formula cea mai buna : mecanic de la casa VW dar in garaj la tine acasa la juma de pret.Va salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu nu de mult am dato-n bara cu mecanicul privat.....Hmmm....nu recomand la nimeni asa ceva....Sa va explic ce am patit :

Imi pica uleiul la caseta de directie, e clar am zis ...sigur e gata un semering. Iau legatura cu cel mai cunoscut mecanic de cartier...laudat de toti....Il cheama MUNTEAN HOREA ILIE... din ALBA IULIA, asta fratilor este tot timpul intr-o salopeta cu piept si o ciapica pe cap. Lucreaza in parcari sau in baraci discrete de tabla. Vine la masina se uita si zice: Nu cumpara caseta ca iei teapa, ti-o repar eu cu 150 de lei, .....zic bine...se apuca si dupa 2 ore pretul se dubleaza, zice ca mai trebuie ceva...bla...bla, ok zicrepara si platesc. Fratilor.....dupa 5 zile....intr-o curba se aude...Paccc.....Vajjjjjj....troscccc...si se blocheaza volanul pe dreapta si abia am reusit sa evit coleziunea cu un gard.....m-au trecut toate transpiratile.....am avut noroc ca nu a fost nimeni pe trotuar si pe drum nu a venit nici-o masina in secunda aceea.

IL sun si spun ce am patit.....a inceput cu detalii tehnice..un discurs demn de doctorat in materie, dupa care a inchis telefonul si gata.

Acuma reparatia ma mai costa 600 de lei si cu ce am dat carpaciului 300, iaca repar masina cu 900 de lei. STIU CA EU SUNT DE VINA . Am crezut ca ies mai ieftin...ca de... cu banii astia toti avem probleme.

Mecanicul de cartier este CRIMINALUL PERFECT....din cauza lui puteam sa mor si puteam omora sau rani si pe alti.

Nimeni nu il ia la rost....nu are firma...nu da garantii...Totul este verbal.

Mare grija oameni buni...eu recomand tuturor sa evitati neautorizatii astia de carpaci.

Va doresc drum bun si fara evenimente....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Experienta mea cu reprezentantele este destul de mare:

Am facut 4 revizii la Skoda Octavia

4 revizii la Skoda Fabia

2 Revizi Polo 6R

1 Revizie Skoda Superb

Dupa 11 revizii pot sa spun ca 1 data am iesit prost la Polo 1.2 tsi deoarece la PBN au schimbat fiultrul de combustibil si mi-au pus un alt model si masina tremura si facea urat. Problema a fost rezolvata pe garantie totusi.

Deci personal au dat chix 1/11=9% . Deci 91% Recomand.

Acum vad ca au scazut mult preturile la reprez. Ex: Revizie Superb 2.0 TDI CR 613 RON (cu ulei la bidon de 1 l Castrol ptr DPF) iar la Polo 1.2 tsi 522 RON (cu tot cu filtru de benzina)

Ptr reparatii caroserie recomand 100% reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau de patania ta...

Iau legatura cu cel mai cunoscut mecanic de cartier...laudat de toti....Il cheama MUNTEAN HOREA ILIE... din ALBA IULIA, asta fratilor este tot timpul intr-o salopeta cu piept si o ciapica pe cap. Lucreaza in parcari sau in baraci discrete de tabla.

...dar noi vorbim aici de mecanicii de cartier care are garaj si lucra in el, nu mecanic ce lucra in parcari sau baraci discrete de tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Dupa cum l-a descris colegul nostru iti apare mesajul de atentionare in fata si n-ar trebui sa lasi un asemenea om sa lucreze la o masina niciodata.

Sunt foarte multi mecanici buni, insa astia care-si fac reclama umbland toata ziua intr-o salopeta jegoasa pentru mine nu fac parte din acea categorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una e sa-ti nenoroceasca unul directia si alta e sa-ti greseasca altul filtrul. DIferenta mare !

Nu va suparati colegii, dar ca sa faci lucrari la frane sau la directie la mecanicul din colt ori trebuie sa cunosti omul foarte bine, sa ai ceva habar de lucrare si sa stai langa el sa fii sigur ce face, ori esti inconstient. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cred ca mult bulshit in articolul de mai sus. Nu sunt fan-ul service-urilor de reprezentanta dar articolul e varza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tine si de noroc toata treaba. Cum dai de un service bun la toate sau sa ai sansa sa gasesti vreo 3 serviceuri care sa stie fiecare bucatica lui. Sau poate iei vreo 10 serviceuri pana sa dai de unul bun.

La reprezentanta am fost numai pentru probleme de electrica/electronica. Restul se pot rezolva cam pe oriunde si mai ieftin ca la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit o poveste asemanatoare la un service mare din Cluj (nu reprezentanta), are contracte cu diferite firme care detin parcuri auto, cineva era cu o problema la ei si stand acolo a venit un sofer cu masina de firma pentru revizie, dar avand treaba a plecat.

Mecanicii au deschis capota au pus etichete cu numarul de km la care s-a facut revizia si au inchis fara sa faca nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multe explicatiile ptr ce descrii acolo. Nu are rost sa intram in detalii.

Poate avea omul o manevra cu ei (si le schimba el in garaj si zicea ca le-a facut la service si isi tragea diferenta) sau poate avea alta treaba (amanta, interviu la alta firma) si trebuia sa-i justifice sefului ca a fost la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, sa va zic si povestea mea. Ambele masini din semnatura cumparate de noi, banul jos, la reprezentata si revizii exclusiv la aceleasi reprezentante si tinute in garaj. Cu Golful doar o revizie, are doar un an, cu Megane-ul, timp de 12 ani, revizii din 8000 in 8000 de km, si merge brici, mai bine ca multe alte modele nou aparute mai modeste.

Ce s-a-ntamplat: iarna 2012, lovit din spate la Megane si proiectat in masina din fata. Avarii fata-spate, urmand sa fie reparate pe asigurarea celui care m-a lovit din spate.

Din criza de timp si necesitand ca masina sa fie inspectata cat mai repede, am fost, contrar crezurilor si linistii psihologice, la un service tertiar sa-mi constate si sa-mi repare masina. Vazand ca tipii au in curte si masini scumpe si foarte scumpe, am considerat ca or fi cunoscuti si/sau fac treaba buna. Service TMD lasting situat la 500 m de AutoCobalcescu Renault-Dacia. Am zis ca ei sa-mi repare si masina, din criza de timp si nervi.

Rezultat: pozele de constatare au fost initial incomplete si facute cu un amarat de telefon N95, bine ca i-am atentionat ca erau si alte componente avariate. Apoi, cand mi-am ridicat masina si am ajuns acasa sa vad mai bine cum sta treaba, am constatat: capotele care trebuiau schimbate complet conform constatarii au fost doar indreptate si revopsite (am lasat marcaje si stiam niste leziuni mai vechI), broasca si inchiderea centralizata portbagaj spate nefunctionale, vopsea sarita capota spate, becuri lipsa numar spate (avariat complet), becuri lipsa stopuri spate, bandouri prost prinse spate, urme de scrum de tigara bancheta spate (eu sunt nefumator), lipsa/furat adaptor caseta-mp3 player lasat in masina.

M-am enervat si m-am dus la reprezentata Renault dupa (trebuia revizia de 105.000 km) si m-au intrebat ce am patit si de ce nu am venit la ei de la inceput.

Concluzia: 12 ani, 3 masini (renault, kia si VW) luate de noi de la repr cu tot cu revizii,merg brici, doar combustibil si revizii, tinute in garaj. O data am zis sa fac o afacere si m-am ars. Cine are masina sa se gandeasca si la intretinere si nu doar la achizitionare. Si 2) in .ro din pacate conteaza imaginea. Ai masina aparent mai ieftina esti lasat la coada, ai masina mai scumpa (desi SH cu xxx.xxx km, esti vazut mai bine). Eu prefer sa dorm linistit.

P.S. Am cerut oferta de service pentru revizie la un dealer altul decat cel original, tot pentru Renault. Si pretul comunicat a fost cu aprox 2 milioane vechi mai mult decat am scos de la reprezentata oficiala, unde in aceeasi bani mi-au schimbat si bucsele spate si am si cupon gratuit de ITP

Modificat de Bogdan_DD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu am facut distributia la MOTORhOME din Otopeni si surpriza mi-au pus distributia decalata cu 2 dinti si masina nu mai statea la relanti plus nu avea vlaga si imi murea motorul frecvent, le-am adus la cunostinta si ca domne nu ar fi de la distributie si pun ei tester sa vada ca e altceva dar surpriza pe tester nu se vedea nimic dupa cum stiam si au desfacut distributia si au vazut ca nu au pus-o bine si eu riscam sa imi fac praf motorul doar pt ca mi-am dorit sa stau fara griji si sa fac distributia.

In momentul in care m-am dus sa imi repare masina ca mi-au pus distributia mai era un domn care avea aceleasi simptome la masina si lui ii pusese gresit distributia. Dupa ce m-am mai interesat si unui baiat din club i-au montat ambreiajul si i-au taiat cablul de la marsarier si nu ii mai mergeau stopurile pe marsarier.

Daca tineti la masinile voastre si doriti sa stati linistiti nu va recomand MOTORhOME !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

La reprezentata nu am fost nicaieri...ca nu prea am pe aici....

La service mergeam la un cunoscut....de care am fost multumit...70 %. De vreo 3 ani am avut o Bora la care service-ul l-am facut la el.intr-o zi am schimbat placutele de fraba pe spate  si imi atrage atentia ca rulmentul nu e cu umar si ca janta sta in prezoane doar....Raspuns: Tu ai schimbat rulmentul !!!!   Doar la tine e facut service-ul.( o zis ca poate nu aceau pe stoc altul poate , si o trebuit sa puna pe ala) In linii mari am fost multumit...dar imi dau seama ca se poate si mai bine.De atunci am inceput sa ma apuc sa imi fac singur manopera.De aia am si cont pe forum,sa aflu ideii si solutii.

Si ultima patanie e cu Lupo 3L  care il vad ca pe o provocare de a-l repara singur.A fost cumparat defect.si am dus masina la un cunoscut de a lui fratemeu care cica ia reparat si Lupo lui.

Plates 2 milione...si cica e gata.(masina nu schimba viteza).Intreb de erori pe cutie...si vad ca ramane surprins ca intreb.Zice ca nu are.....duc masina pe platforma acasa ....Acasa 1 si 2 functionau.....restu lipsa.... valori aiurea pe cutie....deci clar lucrat dupa simt...

Si uite asa prefer sa le repar eu si sa fac experimente pe bani mei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!