Jump to content

Jante Lupo


al3xisos
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Vreau sa cumpar niste jante pentru Lupinio-ul meu.

M-am gandit la Dezent V Dark 4x100,5,5x14.La un magazin mi-au spus ca ar putea fi ceva incompatibilitati,de aceea rog cei care au montat jantele astea sa imi comunice cum se comporta si daca trebuie modificat ceva.

Momentan am jantele de otel pe 13.

[...]

Multumesc anticipat

Modificat de WVWZZZ
20. Forumul are definita o sectiune speciala dedicata anunturilor de vanzare, cumparare, prestari servicii.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!pai ce probleme de compatibilitate sa ai?cu caroseria? stai calm ca nu vor atinge in caroserie pentru ca si eu am dezent f 4x100 et 35 5.5j incaltate cu anvelope 185/55/14 de iarna si mai am si DBV pe 15 incaltate cu 195/45/15 de vara .daca ai talon vechi la masina atunci poti avea probleme cu politia daca nu le ai trecute ca fiind omologate iar daca ai talon nou atunci stai linistit ,doar cand mergi sa faci ITP-ul atunci trebuie sa ai roatele din carte ca altfel ai probleme.de comportat se comporta altfel adica e mai stabila ,franeaza mai bine doar la capitolul comfort are de suferit simtind mai tot ce e pe sosea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Vreau sa va intreb ce ET trebuie sa aiba jantele 6Jx14 de tabla, pe care sa pun anvelope 185/55 R14. Dar la 4Jx14 si la 51/2 Jx14 .Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt curios ce latime maxima a gumelor intra pe jantele stock de 3l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Mi-am montat si eu in weekend jante de vara la Lup-ul meu. Jantele sunt Rial Viper E 16 Inch 4x100 7,5j ET 35 cu anvelope Continental 195/45/16.

Costuri:

Jantele achizitionate de pe eBay castigate la licitatie 65 Euro.

Transportul din Berlin 80 Euro.

Anvelope 100 Euro.

Transport din Suceava 15 Euro.

Montaj si echilibrat 15 Euro.

 

Total 275 Euro

 

Poze

10307370_880153982000793_337180315246962

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arată foarte frumos, dar de curiozitate, nu ating pe nicăieri pentru că ştiu că la jantele de 195 diametrul trebuie să fie 16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ating ca am "roluit" un pic aripile si nu sunt probleme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut,

puteti sa-mi spuneti ce diametru are gaura de centrare a jantelor la Lupo ?ET ?

Am vazut mai multe anunturi de vanzare jante aliaj si unele chiar la preturi atractive.

Vreau sa inlocuiesc jantele de iarna deoarece nu le pot permuta pt.ca am doua originale si doua de Opel(cred).

Cele de Opel nu le pot pune pe fata deoarece ating etrierul.

Am citit postarile anterioare si am avantajul de a putea pune pe masina jante 13;14;15/155;165;175;185;195(sunt trecute in carte),

Multumesc!

Modificat de nickisnic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diametrul de centrare e 57.1 mm, de obicei jantele de aliaj au diametrul de centrare mai mare si se folosesc inele de centrare pentru a le adapta la dimensiunea de care ai nevoie. ET ar trebui sa mearga intre 35 si 45 - eu am 185/55/14 5.5J ET35 aliaj pt vara si 175/65/13 5.5J ET43 tabla pentru iarna si sunt ok. Am vazut si 185/55/14 6J ET38 aliaj, si alea mergeau perfect, fara probleme de clearance.   

Modificat de calinczy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, ca sa nu mai deschid alt topic am sa expun problema mea aici.

Mi-am pus niste jante 4x100, R15 cu 7j pe toate rotile si la hopuri mai mari imi ating anvelopele in aripi si pe fata si pe spate. Cauciucurile sunt 195/50. Din ce am inteles solutia e sa roluiesc aripile dar nu prea am gasit pe nimeni la mine in oras. A doua solutie ar fi camberul, dar nu prea sunt adeptul.

Masina e coborata din arcuri si probabil din cauza asta imi atinge... Ceva solutii sau alte idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi după ce ai pus anvelope mai mari (trebuia 195/45/15) ai mai şi coborât-o, normal că atinge. Dacă la viraje nu atinge de nimic, încearcă cu suspensie sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In viraje e ok, doar la hopuri. Suspensie sport nu-mi permit momentan, @lupo_bv. Insa cu cauciucuri 195/14/15 rezolv ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi problema la tine este diametrul şi asta în special pt. că ai coborât maşina fără să foloseşti o suspensie sport. Dacă treci pe 195/45/15 obţii o scădere a razei roţii cu 0,7inch , ceea ce înseamnă 0,8 cm în rază (atât creşte distanţa până la aripă faţă de 195/55/15), foarte puţin cred eu, iar dacă treci pe 195/45/14 scade raza cu 2cm

Uite aici un calculator care să te ajute să găseşti dimensiunea optimă
calculator comparativ anvelope

1 inch=2.54 cm

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!