Jump to content

anged
 Share

Postare recomandată

As vrea sa montez folie pe geamuri. Am vazut ca sunt mai multe tipuri si nu stiu ce sa aleg..

Observ ca cea mai populara pare sa fie Llumar: LA, ATC, ATR

Aveti idee daca merita diferenta de pret dintre ele? Va rog postati pareri legate de tipul foliei alese, atelierul unde ati montat, preturi..

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa te intreb ceva daca te-ai interesat cat de intunecata ai voie sa iti pui folia pe geamurile din fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu ca pe geamurile din fata nu mai este voie sa se puna folie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

70% transparenta, asta fiind transparenta pe care trebuie sa o aiba geamul+folia, pentru ca sunt masini care au gemurile din fata colorate din fabrica .

Daca o sa te uiti la o monstra de folie de 70% transparenta o sa vezi ca e foarte putin inchisa la culoare.... foarte putin,mai mult o sa ai protectie la ultraviolete. :soare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai voie si pe geamurile laterale fata, transparenta minim 70%. atentie service-ul trebuie sa detina autorizatie RAR si pentru montaj laterale fata.

Majoritatea atelierelor au autorizatie pt : "..geamuri aflate in campul de vizibilitate spre inapoi al conducatorului.."

ar trebui sa aiba si: "...geamuri (altele decat parbrizul) aflate in campul de vizibilitate spre inainte al conducatorului"

Astept pareri de la cei care si-au montat deja, eventual si comercianti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa pui folie pe geamurile din fata si sa nu ai probleme cu politia, arunca o privire la folia "Air 80" de la Llumar, este buna termic si, cand e pe masina are asa o tenta albastruie.

eu am asa ceva pe masina, e adevarat ca nu sunt 100% in legalitate cu ea, ea degeaba are transparenta de 80%, daca se pune pe geam, geamul+folia au sub 70%, asta pentru ca geamul este destul de inchis din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva folie de 35% transparenta? Detalii? Poze poate sa puna cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu... dar nu am poze cu masina.

Practic este insesizabila.

Ajuta doar impotriva ultravioletelor (nu te mai arde soarele pe mana stanga :lol: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ocupi cu ea mai mult de 45% din suprafata masinii nu cred..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok! Mersi, dar ma refer la aplicarea ei doar pe geamurile din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu cred, e ca si cum ti-ai pune folie pe geamurile spate si luneta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti , si eu am avut aceasi problema...am pus pe polo Folie , am pus modelu de la SKYFol , pe spate modelu cel mai inchis si e foarte misto folia, pe dinauntru se vede albastruie asa si e foarte clara..deci chiar misto sincer.. In fata geamu este verde dar verde asa rau . din fabrica si na nu am pus folie in fata deoarece nu prea am chef dupaia sa ma opreasca desteptii astia de politisti.

Modificat de forceturbo
Activitati ilegale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am pus folie pe geamuri recent(cam de 1 luna),fiind din arad,am folie SOLARZONE,nu stiu pe acolo pe unde esti tu daca se gaseste marca asta,avea si lumar dar era mai scumpa si la capitolul garantie diferenta era foarte mare,lumar daca nu ma insel ofera 3 ani de garantie,in schimb solarzone 7 ani,eu personal sunt foarte multumit,nu am optat pt cea mai inchisa la culoare pe spate,pt ca am pus si pe geamurile fata si nu vroiam sa se vada de la 1 km diferenta de nuanta,asa ca pe spate am pus transparenta 20% si pe fata ”85%” ca sa fiu in legalitate,dar e mai inchisa de 85% astfel incat diferenta dintre ele se vede doar de aproape si aia foarte putin,eu sunt foarte multumit de alegerea facuta si ceea ce imi place foarte mult ca din interior se vede foarte bine afara,ne avand probleme de vizibilitate nici noaptea si nici pe timp de ploaie,pt ca am auzit la alti ca noaptea cand dau cu spatele pe intuneric trebuie sa deschisa usa ca sa vada ceva in spate.Oricum recomadarea mea este sa aveti grija sa aibe autorizatie service-ul unde la montati si sa va dea omologare RAR pt folie,daca nu va da,parerea mea sa nu montati la ei.Eu am cautat si m-am informat cu ceva timp inainte si daca este voie sa se puna folie pe geamurile fata,da este voie dar transparenta sa fie de minim 70%,chiar mi-a scos un prieten de la RAR foaia cu legislatia privind transparenta geamurilor si aia o am tot timpul cu mine in caz ca gasesc vreun politist care vrea sa faca pe desteptul si sa spuna ca pe fata nu este voie sa pui folie.Eu am pe fiecare geam abtibild cu transprenta geamului respectiv plus un carnetel care practic este omologarea RAR unde sunt trecute din nou transparenta pe fiecare geam si stampila service-lui,pana acum nu am avut nici un fel de problema din cauza foliei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand optati pentru o folie de calitate...eu unul am avut din aceea ieftina omologata..nu dau numele producatorului de fapt distribuitorului.....si in 2 ani s-a decolorat...s-a facut mov din negru....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.As dorii sa imi pun folie auto pe un Golf IV Combi..Ma poate ajuta cineva cu un pret si o recomandare..ce gen de folie sa folosesc?Mersi.Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor.a venit timpul sa imi montez si eu folie pe geamurile spate si luneta la o skoda octavia 2.in timp ce o monta am observat ca la geamul acela mic din spate a taiait un pic din cheder si nu a montat-o pina sus de tot a lasat c-am un milimetru de spatiu.intrebarea mea este daca a mai patit cineva asa ceva si daca este normal.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa te ajut eu,mie din cheder nu mi-a taiat pt ca aia sigur e o greseala,dar si la mine la geamuri in partea de sus a lasat o portiune de 1mm neacoperita(mentionez la toate geamurile de la usi,cele care se misca si nu sunt fixe a lasat aceasi distanta),eu cred pt ca sa nu se dezlipeasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are voie sa se taie din cheder la montarea foliei. Pe exterior se ia masura geamului, se decupeaza forma necesara si pe intrior se aplica folie fara a se taia chederul!

Pentru geamurile laterale se lasa o portiune de cca.1-2mm din geam(partea de sus) pentru a nu apuca folia la inchidere si pe urma sa se dezlipeasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vb de geamul acela mic cere este pe spate in continuarea la cel care coboara(acolo la geamul ala mic pe colt sau mai bine zis partea din spate cam o semiluna asa a taiat un pic eu banuiesc ca sa fie uniform).oricum va multumesc pt raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles de cand am citit la care geam ai facut referire cand ai zis ca ti s-a taiat din cheder.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

scuze am crezut ca nu explicat cum trebuie.acum dupa 2saptamani am observat ca am foarte multe bule de aer pe luneta de diferite simensiuni,se elimina aceste bule sau sa ma duc inapoi la cei care au montat folia.ce se face in acest caz se schimba?

va multumesc inca o data pt ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tre sa mergi inapoi la retus. Din cate stiu se incalzeste in zona respectiva si se elimina bulele alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!