Jump to content

Ulei de motor Ravenol


olteanu82
 Share

Postare recomandată

da, ai avut dreptate cu temperatura, multumesc Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am razuit si eu pe 2 bidoane de VPD si a fost ok, a ramas codul foarte frumos descifrabil

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A aparut 0W-30 cu 504/507  VSW SAE 0W-30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, vreau să cumpăr RAVENOL VMP SAE 5W-30 pentru un 1.2 tsi. Am găsit la un magazin de piese local, dar pe dată scrie că e fabricat în februarie 2016. E ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pentru urmatorul schimb de ulei am de ales intre RAVENOL SSL SAE 0W-40 sau  RAVENOL WIV III SAE 5W-30 .masina skoda fabia 1.6 16v 2008.care ar fi mai potrivit? am avut RAVENOL HLS SAE 5W-30 si nu  a consumat ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti multumit mergi pe acelasi tip de Ravenol. HLS e f. ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus vst in 1.6 mpi , merg preponderent in oras si se simte "gros" - poate pentru ca doua schimburi precedente au fost cu M ESP 5w30

care ar fi cel mai "subtire" 5w40 de la ravenol  VSI, VST, HCS etc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine treci inapoi pe mai subtire si 504/507. ai vsw 0w-30 si vmp 5w-30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E placebo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca e placebo, e mai elastic motorul cu "30", ajunge mai repede la temperatura de lucru, si chiar si suna mai bine motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tind sa cred ca nu e placebo din varii motive...dar intradevar ma gandesc la o revenire la 5 w 30, ca brand raman cu ravenolul, am tras deocamdata o privire la data sheet-ul lui ssl  0w40 si pe scriptic arata inspre ce caut... 

jag , vad in semnatura ca ai mpi, ce 5w30 folosesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Oare merita acest ulei Ravenol Rup Racing Ultra Performance SAE 5W-40? Pana acum am folosit VDP si VMO, dar ma gandesc ca poate RUP ofera protectie mai buna, nu ma intereseaza neaparat aspectul de racing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ofera protectie mai buna, dar si pretul e aproape dublu fata de VPD SI VMO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, chiar dublu...dar in ultimul timp fac cam 3 schimburi la 2 ani, max 10k pe an, aproape toti in oras. Daca este justificata diferenta l as lua, mai ales ca urmeaza sa schimb axa, tachetii, cuzineti,etc. Sunt putin retinut pt ca citisem ca uleiurile "Racing" nu sunt recomandate pt o utilizare normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as merge pe VMO inlocuit la 6-7000 km... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci VMO ramane, o sa iau pt doua schimburi, cu unul doar sa "spal" motorul cativa km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu strica uleiul, e suficient sa-l schimbi la 10k. oricat ai schimba de des la PD se innegreste sub 1000km. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e chiar asa, la mine motorul merge de 75.000 km cu VMO si s-a curatat, la 7500 e maroniu ca la benzinare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi au venit toate piesele, sper sa fie gata luni.O sa fac flush 10-15 min cu un ulei mai ieftin, dupa o sa pun VMO. La schimbul urmator poate incerc Rup ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut băieți! La un A4 B5 1.8T stage1 evacuare 63mm...dezvoltând un 190Cp cu 355000km  ce ulei Ravenol să pun la schimb? Momentan i'am pus Motul10w40 Turbolight dar în 6000km joja este sub minim...

ce ziceti de ravenol VST 5W40?  

MULTUMESC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut, ce ulei recomandati pentru motorul de 1.8TSI? cei din reprezentanta imi pun Castrol 5w30 cu norma 502.00, dar imi consuma ulei motorul si parca as incerca sa pun altceva sa vad daca e mai ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.8 TSI cauta oferta ulei + segmenti 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ce părere aveți despre Ravenol Vmp 5w30? Vreau sa îl bag intru vw cc cu motor 2l diesel. Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!