Jump to content

Ulei de motor Ravenol


olteanu82
 Share

Postare recomandată

poti comanda de pe www.ravenol-shop.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Am un Touran 2.0 BMM cu DPF si vreau sa-i schimb uleiul dar inca nu stiu ce sa cumpar. Orice sfat este bine venit. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 23.01.2018 at 12:51, andrei_221 a scris:

poti comanda de pe www.ravenol-shop.de

Produsul respectiv se află deja in Romania şi poate fi comandat de la importator!

Modificat de Werther
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intrebare de baraj; care este fisa tehnica la ravenol ssl 0w40 ???  pe siteul din Romania e un fel de fisa care nu se preteaza pentru un 0w40 , iar din afara cu totul altceva si mult mai normala pentru un 0w40.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un Golf 4 1.6 16v BCB ar fi ok RAVENOL VSI SAE 5W-40? (Am pus Aral si aparent mi-l papa...)
Sau ce alte recomandari puteti sa imi dati?

Modificat de evok3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparent schimba semeringurile la supape, va consuma si Ravenol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam sa fac asta in vara, ca daca umblu sa il fac ok.
Ma mai gandeam la Triax, foloseste tatal meu la un AXR si merge super, este mai silentios motorul indiferent de turatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei din gama Ravenol recomandati pt masina din sematura? 5W 40 VMO sau 5W40 VPD,sau altul?Si inca ceva, stie cineva unde gasesc aceste uleiuri in Cj?Pe lista magazinelor distribuitoare :rolleyes: de pe siteul oficial Ravenol am facut vreo doua incercari neizbutite sa cumpar unul din cele doua....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal am folosit VMO ,foarte bun.Acum am in motor 5w-30 HLS,la fel de bun.Curios cu Ravenol ca nu mai am acele trepidatii la relanti,pe care le aveam cu celelalte uleiuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cate ar fi diferentele intre VPD SI VMO? am gasit VPD si is un pic grabit , trebuie sa plec din Cj, altfel as fi luat de la emag....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricare e f. bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vmo ar trebui sa fie mult mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TNB-ul e mai mare la VPD, vascozitatea la 100 gr. e apropiata, diferente minore. Cam acelasi lucru pentru diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat in cele din urma de la un magazin din Cj Ravenol 5w40 VPD cu 130 lei bidonul de 4 l.L -am schimbat deja, multumesc pt sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, calin.g said:

TNB-ul e mai mare la VPD, vascozitatea la 100 gr. e apropiata, diferente minore. Cam acelasi lucru pentru diesel.

diferentele la norme sunt imense. si tot de acolo tbn-ul nu mai conteaza, sigur e mai "rezistent" la vmo. vascozitatea la 100- neimportanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ravenol norma 507 c3 e printre cele mai scumpe la categoria lui, chiar bate Motul, Mobil 1 si restul ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, pt 1,6 mpi 102hp motor bfq  si 1,8T 163hp motor bfb am optat pt VST.  Exista o optiune mai buna exclusiv Ravenol?   Am oscilat intre VMO si VST dar dupa fisa tehnica mi s-a parut mai potrivit cel din urma pentru generatiile 2004 - 2008...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VST si VSI sunt  ideale pentru benzinare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa razuiesc locul ala pentru seria de verificare de pe bidoane....parca e facut sa devina neinteligibil codul dupa operatie...posibil fake?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerc eu maine la bidonul meu de VMO si iti spun daca se razuieste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am comandat de la alt comerciant on-line si doua feluri de ulei de transmisie  ravenol MTF1 si MTF3 si la toate bidoanele s-a razuit fara probleme si s-au confirmat codurile pe site-ul producatorului. ........

Modificat de lupo_bv
Eliminat offtopic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde si de temperatura. Cand sta in caldura bidonul, se razuieste greu

IMG_20180324_142748.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!