Jump to content

Ulei de motor Ravenol


olteanu82
 Share

Postare recomandată

Ciocan Ionut Gabriel

Salut,

 

Am si eu aceeasi intrebare stupida, si anume este diferenta intre uleiurile care mi le da in "ghidul de selectie" ? Am un motor 1.4 TDI DPF si pe site imi recomanda:

RAVENOL WIV III SAE 5W-30

RAVENOL VMP SAE 5W-30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

primul e mai scump, teoretic si mai performant. ambele insa indeplinesc norma necesara motorului tau,, adica 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariuspolizei

Salutare! Aseara am schimbay si eu uleiul la masinuta mea, am pus Ravenol VSi 5w 40. Inainte de schimb, se auzea la rece cum batea un tachet, cam 1 minut, si dupa aia nu mai batea, probabil ca se scurgea uleiul din el si pana se amorsa la loc. Dupa schimb, am observat ca nu mai bate deloc si motorul e mult mai silentios. Poate e doar din cauza ca e uleiul nou, o sa urmaresc in timp sa vad cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Urmează al II-lea schimb tot cu ravenol vmo.Se comporta foarte bine in 1.9 tdi bxe,il schimb la 1an sau 10000km.Am primit si ulei proaspăt,nu are nici un an de la data fabricației.

image.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde cumparati de obicei ulei Ravenol?Intreb deoarece eu am cumparat de la Autonext si dupa vreo 5000 km,mi se pare ca si-a cam pierdut din calitati.Se duce de rapa si aceasta marca? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la Olmedo de pe Calea Bucureşti, nu mi s-a părut nimic dubios sau schimbări de performanţe de la un schimb la altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru un golf 4 azd ce recomandati. Foloseste cineva acest ulei pentru motorul acesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut colegi!
( Am un GOLF 4 ALH  255k km )
Pana acum am folosit o data Castrol Magnatec 5W40 DPF FULL Sintetic si inca o data Ravenol HLS 5W30.

Intervalul de revizie e de 10.000km , iar cand am folosit Castrol nu a consumat pic de ulei.Acum ca am folosit Ravenol am observat ca motorul este mai silentios,dar dupa 5.000 km uleiul a ajuns aproape la jumatatea gradatiei de pe joja.

Ce alte recomandari de ulei mai aveti pentru acest tip de motor ?? Sa raman la Ravenol dar sa pun 5W40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred că ar fi mult mai potrivit un 5W40 indiferent de marcă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga mai gros la kilometrii aia, 5w40 sau 10w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o prostie sa bagi ulei mai vascos, daca are km multi. 

5w-40 e suficient pentru ALh, mai exact VPD de la ravenol sau VMO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu puneam 5w40 vsi la golf 3 tdi.Masina avea in jur de 450 000 si consuma cam 600 ml la 12.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/27/2017 at 1:02 AM, SacreDro said:

Pai VW recomanda 15 k ca sa iti uzezi mai repede motorul, daca schimbi cu un ulei normal pe benzina iti spun ca 100% o sa iti pape ulei al greu dupa cateva schimburi.
Acum revenind la topic iti recomand sa iti pastrezi uleiul daca nu ai probleme cu el, 700 ml la 15 k nu e mult, dar daca vrei neaparat Ravenol poti opta pentru 5w40 sau 10w40 oricare ar fi ele.

Asta cam asa e, dar vorbind la modul general, va garantez ca nu veti gasi masina cu DPF din afara care sa aiba schimbul de ulei efectuat la mai putin de 30.000 km, asta pentru ca 5w-30 e si tip Long Life.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Matei
On 27/04/2017 at 11:48 AM, andrei_221 said:

o prostie sa bagi ulei mai vascos, daca are km multi. 

5w-40 e suficient pentru ALh, mai exact VPD de la ravenol sau VMO.

Poti sa imi spui te rog cam care ar fi diferentele intre VPD si VMO ? 

Pe care mi-l recomanzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cont şters

Analiza pentru VMO Un ulei foarte echilibrat cu performante bune. Pentru Alh merge bine. La Alh merge bine și un full saps care rezistă mai bine în traficul urban. 

Nu am avut timp sa caut pentru VPD. 

Modificat de Trofin Liviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

pe o fabia 2008 motor 1.6 16v care a venit din germania cu shell helix ultra 5w30 ( are la bord 230.000 km ) am ales sa fac schimbul de ulei si filtre cu RAVENOL HLS  SAE 5W-30. e ok? sau trebuie sa iau altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ste OK. Dar sa stii ca se gaseste si pe la noi Shell asta daca vrei sa continui cu acelasi ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
alexandrudo90

Salut! Am un passat b5 2003, 1.9 Tdi. 131 c.p.(320 mii) Aceasta mașină are pompe duze?(abia am achiziționat mașina).As vrea sa fac schimbul cu Ravenol 5w 40 și nu stiu spre ce varianta să mă duc. Am vazut că VPD e pentru p.d. , dar mai sunt și alte variante!

  Mulțumesc!

Modificat de alexandrudo90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pompe duse. Mergi pe 505.01-5w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VPD sau putin mai bun VMO  ambele 5w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru 1.6 Mpi Octavia 2, 2012 BSE ce recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pe siteuri in Ro nici nu l-am vazut.. parca vad ca 70+ lei / L

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

importatorii aduc in Ro uleiurile cele mai uzuale, deci e posibil ca specialitatile sa nu le vezi in oferta lor.... 

oricum Ow30 cu norma de 507.00 o sa apara mai mult ca sigur pentru ca de 2 ani o promoveaza VW.... Shell, Mobil, OEM... deja sunt prezente cu acest sortiment. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!