Jump to content

Ulei de motor Ravenol


olteanu82
 Share

Postare recomandată

Eu am comandat prin februarie sau martie 5L VPD cu 115 lei. Acum a ajuns 160 Lei !?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, da, in ianuarie au crescut cu aproximativ 25% iar acum in august cu max 10%, nu a fost o crestere uniforma ci pe o gama anume mai mult sau mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum incepe lumea sa se intereseze de marca asta cum cresc preturile .Sunt curios care e scuza la cresterea asta foarte mare a pretului. :ceuameni:

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Se apropie si la ajm-ul meu revizia si vreau sa-i bag un VMO si sa-l tin 2 ani, aprox. 30 mii km. O fi bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

1. Preturile 2011 au fost inghetate de noi impreuna cu Ravenol, in 2012 am suportat doar ultima crestere din luna octombrie, preturile fiind mentinute la nivelul august, sper sa reusim pana la finalul anului.

2. Schimbul de ulei se face doar la solicitarea producatorului de motoare nu a producatorului de ulei. De ex: VM POLO 2004, 15.000 km sau un an!

BMW seria 1 , 30.000 sau 2 ani.

In ambele masini se poate pune acelasi ulei insa schimbul se a face conform normelor producatorului de motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut....ce ulei se foloseste pt un golf 4 benzina 1.4 ,16v?momentan fol mobill 1 5W-40....VA MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ma suni si in fct de utilizarea si exploatarea masinii stabilim ce ulei sa folosesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru forumisti :NEPOS COMPANY ofera un discount de 15% la orice tip de ulei RAVENOL si 18% daca se achizitioneaza si pachetul de filtre(ulei, aer, habitaclu, combustibil, - MANN, KNECHT-MAHLE). Promotia tine pana la 15.11.2012!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos,dupa ce ati vazut ca se cumpara masiv la pretul de 115ron bidonul din Aprilie,hop s-a facut in 6 luni,Septembrie 160ron,aproape 40%,acum foarte "generosi" avem reducere 15% Frumos gestul este de apreciat ca va ganditi la forumisti.La banii astia mai pui putin si cumperi Motul care are pretul constant si este net superior Ravenol.Sa stii ca raportul pret-calitate l-a facut vandabil pe forum,cum este si Rheinol

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Am fost invitat aici sa discutam despre Ravenol, nu comentez despre concurenta si nici nu obligam pe nimeni sa cumpere produsele noastre.

Dar voi puteti sa faceti comentarii, ca sunteti clintii finali, insa afirmatiile ca X e mai bun ca Y ar fi bine sa fie argumentate. Fiind un forum VW, eu pot spune ca VW agreaza RAVENOL. Va astept pe bucuresteni la SAB, sa vedeti produsul, si sa discutam aventajele. MADE IN GERMANY -ORIGINAL

Seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am comentat calitatile produsului Ravenol,doar politica de vanzari aplicata in Romania.Ravenol nu produce uleiul,este importat vrac de la rafinariaXXX e aditivat pentru fiecare norma,imbuteliat si vandut sub numele de Ravenol made in Germany.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mie imi faci rau cu dezinformarea asta," importator vrac " ci celor care vor doar sa cumpere un produs premium si cred in spusele tale, de la rafinarie pana la produsul final este o cale atat de lunga. Cei care ma intreaba de baza PAO probabil stiu unde sa caute si stiu adevarul, nu pot sa comentez si sa aduc argumente ca nu asta vreau sa fac aici, sa demonstrez care e mai bun "BMW sau AUDI" ci sa va ajut sa alegeti produsul corect pentru masina voastra.

Ai numarul meu pe site si indrazneste sa ma suni si sa discutam despre uleiurile auto.

Seara buna

http://www.dmv-tcc.com/news.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are rost sa deviem discutia. Pana la urma cu reducerea aceea tot iesim bine :). Chiar vorbeam azi cu un prieten care a venit azi din Germania si i s-a aprins martorul de ulei pe autostrada (Jetta 1.9 TDI), a oprit in prima benzinarie si a cumparat 1L OMW Bixxoil cu 33 euro pentru completare. Foarte scump !!! (Tocmai ce facuse recent revizia acum 1 luna, uleiul fiind Castrol Edge 5w40 :) - foarte gustos uleiul ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , am si eu un Polo 1,4 16v si vreau sa-i fac schimbul de ulei si filtrul de ulei . Am o oferta de la un service care suna asa : ulei ravenol 5w30 4l + filtru ulei man +manopera = 200 ron . Intrebarea este : e ok pretul dar uleiul ? Mentionez ca sunt din Cluj si pana acum i-am pus ulei castrol si mobil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tip de ulei WIV, VMP?

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu un reprezentat ravenol romania si printre altele mi-a spus ca noua formula VPD, este mult inbunatatita si poate fi folosit si in regim long life. Neincrezator am aruncat un ochi pe ravenol.de si intradevar indeplineste printre altele si norma BMW longlife-04. Felicitari ravenol! Luni fac si eu comanda ptr un schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc produse de la Ravenol de aprox 30 tkm ,in special ulei pentru motor 5w40 / 10w40 vsi .Dupa mai bine de 40 tkm,ma declar foarte multumit ..de produse,comparativ cu Castroll..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua

Am primit acest ulei, si am facut schimbul cu el

Mi s-a spus ca eRavenol

Pe bidon nu scrie nimic, dar totul este in Germana, inclusiv pe lateralul bidonului

Este sau nu este Ravenol?

Toate cele bune

post-9400-0-65457900-1351413426_thumb.jp

post-9400-0-74782700-1351413433_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scrie nimic referitor la Ravenol,ai verificat pe site-ul de prezentare este acelasi recipient? Cine stie pe unde este imbuteliat si-ti ia ochii cu bidoanele in germana.De ce spun eu asta din motivul ca la Mioveni-Arges este o hala mare unde am vazut personal cum se imbuteliaza alt brand zis german dupa bidoane frumos prezentate adica Divinol.In curte sunt stocate stiva butoaie de 200litri iar in depozit se inbuteliaza,pot pune poze daca nu sunt crezut,zilnic am drum pe acolo.De aici suspiciunea mea cu aceste firme care spun ca sunt produse si imbuteliate in Germania,plus seriozitatea celor care nu specifica acest amanunt.Mergeti pe firme de uleiuri consacrate cu un trecut istoric chiar daca sunt mai scumpe,nu pe orice firmulita care scrie pe bidon ca este german.Un ulei de calitate si original nu poate sa fie ieftin,vedeti preturile de afara,cit despre aceste uleiuri low-cost zise germane personal anul aceste nu am vazut in Germania pe raft si am tot cautat,oare de ce? Am vazut:Castrol,Aral,Shell,Agip.LM,Motul,Repsol,Bardhal,Mobil...etc.Numai firme cu renume in productia de uleiuri.Asa ca aveti de unde alege un ulei corect pentru masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Produsele din Germania din cate stiu eu, au la inceputul codului de bare cifra 4. Asa poti verifica daca intradevar sunt made in Germany.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cei la care am facut eu referire la Divinol au bidoane frumoase cu acel cod 4, Made in Germany si se jura ca este produs si adus de la nemti,asta ma irita.Se aduc bidoane la greu si se imbuteliaza la noi.Eu unul nu am incredere,poate sunt eu mai pesimist.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde l-ai primit?a fost cadou sau ai cerut la magazin Ravenol si ai primit uleiul acela?

mie imi pare ca nu are nici o treaba cu Ravenol...:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua

Am primit acest ulei, si am facut schimbul cu el

Mi s-a spus ca eRavenol

Pe bidon nu scrie nimic, dar totul este in Germana, inclusiv pe lateralul bidonului

Este sau nu este Ravenol?

Toate cele bune

intra pe site-ul asta: http://www.dispaco.r...or&tip=5W40Â Â si vezi ca jos de tot ai si uleiul din poza! Nu este Ravenol ci "XT oil" si costa 88 lei/5L. Bafta!!!

Apropo vezi ca nu este pentru PD, du-te inapoi peste ei sa-ti dea un ulei compatibil 505.01 !!!

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici masina lui nu este PD...

motoare Non-PD: AGR AHF ALH ASV

motoare PD: AJM ANU ARL ASZ ATD AUY AXR

conform Autodata

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!