Jump to content

Activare voice commands/control pentru 9ZB/9W7


iulianb2007
 Share

Postare recomandată

Ce modul de blutooth ai?

S=i daca ai comanda vocala la RNS de ce nu folosesti de acolo meniul telefon ?

Nu stiu exact codul modulului bluetooth. Masina este produsa in 2013 si e echipata cu RCD 510 si pregatire telefon premium. Butonul de pe volan are functie mute iar steluta nu face absolut nimic, nici la apasari scurte nici la apasari lungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand aveam RCD510 tasta avea functia de voice control. Acum pe aftermarket s-a transformat in mute chiar daca modulul bluetooth este la locul lui. Logica ar fi ca unitatea de pe masina interpreteaza codul si in functie de restul echiparii actioneaza ca atare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand aveam RCD510 tasta avea functia de voice control. Acum pe aftermarket s-a transformat in mute chiar daca modulul bluetooth este la locul lui. Logica ar fi ca unitatea de pe masina interpreteaza codul si in functie de restul echiparii actioneaza ca atare.

Ai facut ceva sa ai voice command pe RCD, sau asa a fost setata din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e configurata masina. RCD510 cu bluetooth premium. daca pun rcd-ul tasta se transforma in voice control fara vreo posibilitate de mute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Ce modul de blutooth ai?

S=i daca ai comanda vocala la RNS de ce nu folosesti de acolo meniul telefon ?

Nu stiu exact codul modulului bluetooth. Masina este produsa in 2013 si e echipata cu RCD 510 si pregatire telefon premium. Butonul de pe volan are functie mute iar steluta nu face absolut nimic, nici la apasari scurte nici la apasari lungi.

 

Asa cum deja a raspuns Al Bundy, nu poti sa ai si buton cu mute si buton de comanda vocala. Trebuie sa alegi ori una, ori alta.

Daca ai mute si vrei comanda vocala, trebuie sa recodezi volanul cu PTT. merge atat cu RNS cat si cu RCD-510.

Ca veni vorba de comanda vocala a RNS-ului, in ceea ce priveste strict telefonia, recunoasterea vocala a RNS-ului este mult sub performantele modulului de BT.

Din acest motiv eu folosesc butonul de pe volan pentru BT, iar steluta RNS-ului pentru comenzile vocale ale RNS-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vreau si mute si voice command pe volan. Vreau doar voice command care in clipa de fata este inactiv. Inteleg din ce ai spus mai sus ca e posibil acest lucru chiar si cu RCD 510. Ai putea, te rog, sa detaliezi un pic procesul? Sau macar sa ma indrumi catre cineva coleg/dealer care m-ar putea ajuta in acest sens? Dealer-ul de la care am cumparat-o nu a fost in stare sa identifice unde si ce ar trebui codat.

Multumesc frumos!  :)

Modificat de andrey3247
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Te rog sa nu mai apesi butonul quote pentru un mesaj imediat anterior. Scrie direct in partea de jos a tocpicului si apasa "post"

2. Cauta in aria prestari servicii un coleg din Bucuresti care te poate ajuta. Chiar pe acest topic au fost unii prezenti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Vreau doar voice command care in clipa de fata este inactiv. Inteleg din ce ai spus mai sus ca e posibil acest lucru chiar si cu RCD 510.

 

sigur, se poate activa.

 

eu am activat exact cum vrei tu, pe RCD510... ca la multi altii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vreau si mute si voice command pe volan. Vreau doar voice command care in clipa de fata este inactiv. Inteleg din ce ai spus mai sus ca e posibil acest lucru chiar si cu RCD 510. Ai putea, te rog, sa detaliezi un pic procesul? Sau macar sa ma indrumi catre cineva coleg/dealer care m-ar putea ajuta in acest sens? Dealer-ul de la care am cumparat-o nu a fost in stare sa identifice unde si ce ar trebui codat.

Multumesc frumos!  :)

Cu VCDS se codeaza calc de coloana de volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, CUM EXACT se activeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si chestia asta se poate face si pentru o masina aflata in garantie? afecteaza garantia in vreun fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu afecteaza garantia.... nu strica nimic, nu sta nimeni sa se uite la activarea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand te mai duci pe la VW, ii rogi sa faca ei lucrul asta ca sa stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia de la VW tocmai i-au spus ca nu se poate. :)

 

Acum, crezi ca se prinde cineva de modificarea aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, dar daca omul vrea sa doarma linistit...aia au zis ca nu se poate, asa zic la orice. Banuiesc ca daca le arati tu cum se face, or avea macar bunavointa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa le zic, sa scape de oameni de acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca daca le arati tu cum se face, or avea macar bunavointa.

Dupa ce le arati cum se face, au sigur bunavointa sa iti ia si banii pentru ce i-ai invatat sa faca. Garantat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh, da. Si in Germnia e la fel. Unui vecin i-au cerut niste unii de la firma care i-au montat carligul de remorcare la Golf Plus fix 500 EUR ca sa-l si codeze :)))))) Cred ca stie toata lumea p-aici ca cu ocazia asta si-ar fi luat VCDS de la RossTech si ar fi facut si profit ;) I-am facut eu gratis...;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia de la VW tocmai i-au spus ca nu se poate. :)

 

Acum, crezi ca se prinde cineva de modificarea aia?

 

Am fost la dealer-ul de unde am luat masina si i-am aratat tehnicianului care opera VCDS-ul informatiile din link-ul acesta (pus de colegul Al Bundy la inceputul topic-ului). S-a uitat, s-a sucit, s-a invartit si mi-a zis ca nu stie cum se face ca el stie ca doar cu RNS 510 ai comanda vocala cu toate ca in manualul modulului Premium pentru telefon spune clar ca are comanda vocala si ca RNS 510 i-o anuleaza si ii preia functiile... La PBN mi-au cerut sa le las masina 2 zile pentru a face modificarea si cum nu am fost de acord, voi merge pe mana colegilor de aici de pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Daca pe buton am comanda vocala si vreau sa devina butonul de mute practic ar trebui sa debiz asta nu? Vreau sa faca mute la rns de pe volan buton stanga...

post-104992-0-88020600-1390225314.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc aceasta codare? Pe steering wheels sau pe 37 navigation?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PE 16 steering wheel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!