Jump to content

Suspensie A3 8p


audiholic
 Share

Postare recomandată

salut

la un golf 5 tsi 1.4 doresc sa intaresc putin suspensia si sa cobor masina maxim 3 cm.pot folosi amortizoare bilstein b8 +arcurile originale sau schimb tot si iau un set de kw cu tot cu arcuri la

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_e88

    6

  • ViBogdan

    5

  • audiholic

    4

  • Ujio

    3

Am mai investigat problema acum ca vine vara, si am mai auzit ca unii ar fi avut probleme cu eibachurile, iar Koniurile, desi s-au scumpit, nu sunt tocmai preferate de unii.

Daca ar fi sa merg pe varianta Bilstein cu B8-ul ca mai sus, pe ce arcuri ar trebui sa merg?

cosmin74, daca masina nu a fost coborat din fabrica, iti trebuie alte arcuri, coborarea masinii se face numai din arcuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

O intrebare pentru cei ce cunosc: arcurile si telescoapele de pe un Golf 5 se potrivesc la un Audi A3 din 2004?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de ce dotare are A3 si ce dotare G5 .... da-mi mai multe detalii si iti zic...cu respect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic nu se potrivesc. Daca ai quattro, iti merg de pe 4motion, dar generatia mai veche merge sigur la tine: G4, Leon 1M, Octavia, dar cu conditia sa fie 4x4 daca si tu ai 4x4 ca altfel difera sistemul. Chiar si daca n-au celelalte 4x4 si tu ai, iti merg sigur alea de pe fata ca e aceeasi platforma la toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A schimbat suspensiile cu cele de golf, au mers100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am un 8P 2.0TDI cu suspensie sport fabrica.

Vreau sa schimb doar amortizoarele spate.

In afara de cele OEM, ce recomandati ca masina sa ramana in parametrii ei?(adica sa se pupe cu cele de pe fata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare!

Pe un audi a3 ambition 8p s-ar potrivi amortizoare fata (8V0 413 623) si spate (8N0 512 011) de pe un a3 8V din 13.05.2013?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat mai deunazi o intrebare,nu o regasesc.La masina din semnatura am pus cirlig si s-a cam lasat de spate,mai accentuat chiar cind tractez,chiar daca greutatea pe cirlig e in limita admisa,75kg..As vrea sa ii pun arcuri mai tari pe spate.Daca cineva are codul de arc ce am nevoie,ramin dator.De fabrica are 1J0511115BA.Serie sasiu WAUZZZ8L33A035076.Echipare Ambiente,vreau arcuri de spate mai tari decit ceea ce am,nu ma descurc dat fiind ca e confuzie mare la arcuri,parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Inafara de codul dat de tine 1J0 511 115 BA care este arc pentru suspensie normala / sau suspensie de drumuri grele, in functie de ce PR are masina poti pune acelasi cod dar cu PR-1JW

PR-1JU = Suspensie Normala

PR-1JW = Suspensie pentru drumuri grele .

Eu zic sa cauti acelasi cod care este acum 1J0 511 115 BA dar cu PR-1JW in loc de 1JU .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si daca aprofundam mai mult,singura alternativa conform ETKA si conform indicatiei tale este 1J0 511 115 AT,ce este arcul pentru doua usi,si mai moale SIGUR,e de ajuns sa privesti grosimile spirelor.Spun ca e haos total,deoarece acest cod e acelasi  in varianta PR-1JU si in cea de drumuri grele PR-1JW...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu am pus la golf 4 de octavia care avea pachet drumuri grele,am butelia gpl in locul rotii de rezerva.acum sta mai ridicata de spate dar pe fata am adaugat acele distantiere(2 cm) din aluminiu pe arcurile stock ,de la aceeasi octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutari. Este vorba de masina din semnatura, un A3 din 2009 S-Tronic.

Am observant ca de la viteze gen 60-70 km/h in sus, in momentul in care virez dreapta, incarcand astfel suspensia fata stanga mai mult, de la roata stanga se aude un sumzait spre huruit. Nu se aude foarte tare, decat daca stai si asculti cu atentie. Daca volanul este drept sau virez spre stanga (roata dreapta este incarcata mai mult) nu se aude acel sunet. Eu eram cat de cat sigur ca este vina rulmentului stanga fata asa ca la ultima revizie am pus-o pe stand de verificare a suspensiei si nu mi-a iesit nimic uzat sau defect, asa ca mecanicii nu au putut sa ma lamureasca. Nimic la suspensie nu bate sau da vreun simptom de uzura.

Vreo idee sau sugestie? In 2k-3k km urmeaza revizia din nou (o fac la cam 10-12k km de obicei) si as vrea sa asist si eu acum la verificarea suspensiei asa ca orice idee este binevenita ca si eu sa o sigerez mai departe. Multumesc! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba rulmentul si scapi de sunet. 100% este vinovat el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru pont. Ideea e ca roata nu are nici un joc. Si de asemenea, acel zumzait apare doar in momentul virarii. Am mai avut rulmenti dusi la alte masini si se auzea cam constant sunetul si roata facea putin joc. Dar o sa-l inlocuiesc pentru ca alte idei nu mai am, si nici la verificari nu a iesit altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zumzait sau un clantanit?? Pt.rulment la o viteza de 60 km h vireaza cand stanga cand dreapta, daca se aude un"huruit"e de la rulment.

Nu trebuie sa aiba joc roata, se duce cimentajul de pe bile!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. E mai mult un zumzait spre huruit. Insa numai si numai cand virez spre dreapta (incarcarea rotii stangi). La virarea spre stanga nu se aude nimic. Asta m-a indus putin in eroare. Dar il voi inlocui pentru orice eventualitate. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa schimbi rulmentul pe stanga in cazul asta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum zicea si colegul mai sus, nu este obligatoriu sa aiba joc roata atunci cand este dus rulmentul. Cand incepe sa aiba joc, deja e mort de mult, si poate oricand sa se blocheze si sa te dai peste cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi că poate fi şi de la pneuri. Dacă nu ai de unde pune acum unele de probă, de alt tip, aşteaptă până le pui pe cele de vară (bineînţeles dacă nu se înrăutăţeşte situaţia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am descoperit intre timp. Nu vedeam padurea de copaci...planetara stanga are burduful perforat in partea de jos si usor, usor se scurge vaselina din el. De aici si zgomotul.

Cat m-ar ajunge o planetara noua? E in zona a 2.000 ron? Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbi doar capul cu burduf si e ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Revin cu feedback, nu e de la planetara. Am facut un drum lung si vad ca sunetul persista. Se aude la mers inainte si se accentueaza cand virez spre dreapta. Daca virez stanga tace complet.

Ce e si mai straniu e ca la mers inainte se aude mai tare in functie de viteza. Pe la 70-80 se aude, apoi pe la 100 tace. Pe la 120 iar incepe si se opreste din zgomot pe la 140.

 O sa schimb si rulmentul zilele astea cu speranta ca el e de vina asa cum spuneau colegii mai sus.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Suspensie A3 8p

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!