Jump to content

Tip ulei ptr Golf 4 ARL 4x4


sash
 Share

Postare recomandată

Stiu ca sunt deschise foarte multe topic-uri care au ca subiect tipul uleiului folosit ptr masina.Eu nu am gasit niciunul care sa faca referire si la masina mea,un VW golf 4 ,Arl,4x4,din 2002.Prin acest topic as dori sa stiu care este cel mai indicat ulei ptr masina mea(in momentul de fata am Mobil 1 Synt V 30-cred) ptr ca as dori sa schimb tot ceea ce insemna ulei la masina(motor,cutie,grup 4x4,lichid frane,servo).Eventual astept pareri despre Liqui molly si Aral.Sper sa nu fiu injurat ptr deschiderea acestui nou topic.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai litera din stanga trb sa fie mica (0,5,10..cat de repede urca la rece ) si cea din dreapta sa fie mare (30,40 cat de repede urca la cald)eu personal folosesc CASTROL TURBO DIESEL EDGE PD 5W40 501.50 parca era grupa.. Puteai sa faci un topic POLL ca sa votam! ;)

Modificat de CT91MOC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu nu vreau sa voteze forumistii........eu vreau sa-mi zica cineva care este cel mai bun ulei ptr masina mea,si eventual unul din cele 2,Aral sau Liqui Molly ptr ca am citit lucruri bune despre ele(liqui molly stiu ca are identificator al uleiului ptr fiecare masina,pe site-ul lor).merci:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,de Liqui Molly am auzit lucruri bune , dar nu prea am vazut in tara si ce am vazut erau fake-uri sau erau de prin China , Turcia etc. As incerca si eu Liqui Molly dar vreau original si cea mai sigura optiune este din germania !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am auzit pe toata lumea ca,Liqui Molly si Aral,ar fi singurele uleiuri de pe piata romaneasca,care sunt produse in germania.Stiu de la un prieten care foloseste ptr Bmw si Renault,ca Liqui molly e o afacere nemteasca de familie,si uleiul produs de ei se fabrica numai la fabrica lor.Am primit impresii bune despre Liqui molly de la detinatori de auto in afara VAG,dar as vrea sa stiu si parerea detinatorilor de VAG,si eventual sfaturi ptr auto meu.merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la urmatoru schimb bag si eu Liqui Molly :icon_redface:, Acum asteptam pareri de la mecanici ca sunt destui pe forum si oameni cu experienta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

specificatia de producator si reprezentanta spune asa:

sa indeplineasca normele 505.01 pe interval de service 15 000 km sau

507.00 pentru interval de service long life..

personal iti recomand sa mergi pe 505.01 , pt motoare PD.

capacitatea cu tot cu filtru de ulei la schimb este 4.3 litri necesara.

recomand :

Castrol 5w40 EDGE TURBO DIESEL ( NORMA 505.01)

cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am auzit pe toata lumea ca,Liqui Molly si Aral,ar fi singurele uleiuri de pe piata romaneasca,care sunt produse in germania.

Rheinol se fabrica 100% in germania

si Motul inca se mai fabrica 100% in franta

restul numai in turcia se fabrica, chiar si Aral.. ca doar e brandul BP-ului alaturi de Castrol

Liqui Molly am pus prima oara cand am adus T5-ul din germania.. si dupa 6000km am ramas fara ulei in tigaie :P

asa ca trecusem pe castrol si apoi la rheinol

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?categoryId=9033468&contentId=7061486

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/web.nsf/id/pa_eng_oil_guide.html

Poate te ajuta motoarele de cautare de la Castrol si Liqui Moly. Iti selectezi masina, motorul si vezi ce recomanda fiecare producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bagat la al meu Castrol 5w-30 edge!Acelasi motor(ARL 4motion)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca exista pe site-ul producatorilor de ulei,identificator de tip-ulei ptr fiecare masina in parte,dar eu voiam sa stiu de la voi,*cei mai trecuti prin viata*:),care credeti ca ar fi cel mai potrivit ulei ptr motorul meu,ce ulei au folosit cei care au pompe duse................etc.merci ptr reply-uri celor care au facut-o mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu personal sunt foarte multumit de Rheinol, de aproape 3 ani numai Primus Synth 5w-40 cu norma 505.01 pentru PD mananca T5-ul

la rece toarce frumos, vechiul castrol ziceai ca e tractor

nu se mai consuma atat de repede (si are uzura motorul) nu face atat de multa margarina la buson iarna.. etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand citeste Regulamentul forumului Art. 11. Daca te-ai decis sa deschizi un topic nou, ai grija ca titlul sa fie scris citet si sa reflecte pe cât posibil subiectul abordat. Asadar, titlul "Problema cu ambreiajul" este de preferat celui "Am o problema".

Titlurile de genul: "Am o problema!", "Help!", "Probleme grave" si altele asemenea vor fi sanctionate cu avertisment verbal, iar in cazul repetarii cu warning.

Este strict interzisa deschiderea unui topic nou in care sunt tratate doua sau mai multe probleme. Fiecare problema va fi tratata separat intr-un topic nou sau daca s-a mai discutat deja, in topicul dedicat respectivei probleme. Nerespectarea acestui paragraf duce automat la sanctionarea cu warning.

Acest topic se inchide. Gasesti rezolvare pentru fiecare din probleme in topic-uri distincte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!