Jump to content

Volkswagen UP!


mastermox
 Share

Postare recomandată

chiar atat e de important motorul in conditiile astea? merg in afara, insa merg usor, nu depasesc la limita, etc. nu trec niciodata de 135 km/h pe autostrada, etc. Conduc in limite normale. Da, daca era un TSI de 110... se simtea clar o diferenta mare...

Daca in afara orasului mergi maxim 100-150 km , motorul nu conteaza asa mult ! Insa de la Bucuresti la Arad .... merita sa ai 75 ! Gindeste-te la depasirea unui TIR , acolo + 15 CP se simt !

Cel mai bine ar fi sa poti face un drive test cu ambele motorizari , urban + extra .

Oglinzile reglabile electric sint un must in orase aglomerate , pentru parcari si locuri aglomerate , scaunele incalzite insa nu , la fel farurile de ceata .

Modificat de caddy.fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap, dar 60cp la 5000rpm si 75cp la 6300rpm... zona rosie incepe de la 6000 rpm. E sanatos? E ok? Merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva vreun timp de asteptare realist la o comanda noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi s-a spus ca ar fi cca 10 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap, dar 60cp la 5000rpm si 75cp la 6300rpm... zona rosie incepe de la 6000 rpm. E sanatos? E ok? Merita?

Trebuie sa imi pun cenusa in cap :grrrrrr: , azi am studiat pe vw.de Up 60 vs. 75 CP , si recunosc ca diferentele sint extrem de mici .

1. cuplul maxim 95 Nm e obtinut pe acelasi palier de turatie 3000-4300 rpm

2. 0 - 80 / 0-100 km/h - diferenta de o secunda , in traficul normal insesizabila

3. repriza 80-120 - 17,5 vs. 15,5 ( in treapta 4 ) - 2 secunde raportate 15 ... la fel , insesizabile .

Deci imi retrag recomandarea pentru 75 CP , practic cu motorul mic ai aceleasi performante .

La asa diferente mici , soferul face de fapt diferenta .

Totusi , dupa mine , e clar ca masina e una de oras , in traficul din RO va trebui avuta mare grija la depasiri , cred ca masina il va obliga pe sofer la un mers mult mai relaxat . Nici nu cred ca e rau la cat de frumusica e !

Modificat de caddy.fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru pareri.

dap, dar 60cp la 5000rpm si 75cp la 6300rpm... zona rosie incepe de la 6000 rpm. E sanatos? E ok? Merita?

Trebuie sa imi pun cenusa in cap :grrrrrr: , azi am studiat pe vw.de Up 60 vs. 75 CP , si recunosc ca diferentele sint extrem de mici .

1. cuplul maxim 95 Nm e obtinut pe acelasi palier de turatie 3000-4300 rpm

2. 0 - 80 / 0-100 km/h - diferenta de o secunda , in traficul normal insesizabila

3. repriza 80-120 - 17,5 vs. 15,5 ( in treapta 4 ) - 2 secunde raportate 15 ... la fel , insesizabile .

Deci imi retrag recomandarea pentru 75 CP , practic cu motorul mic ai aceleasi performante .

La asa diferente mici , soferul face de fapt diferenta .

Totusi , dupa mine , e clar ca masina e una de oras , in traficul din RO va trebui avuta mare grija la depasiri , cred ca masina il va obliga pe sofer la un mers mult mai relaxat . Nici nu cred ca e rau la cat de frumusica e !

:D Multumesc pentru sfaturi. Da, e foarte placut de condus masinuta, nu mi-a venit sa cred. Acum 1 luna cand am intrat in showroom mi-a placut Up! de la prima vedere. Mi se parea insa prea mica. Pana am intrat inauntru. Parca nu mai e clasa subcompacta la interior. Am testat mai multe variante in banii aia, dar nu mi-a mers nici una la suflet cum mi-a mers up!

Azi am semnat hartiile. Daca toate merg bine, cel tarziu luni suntem la volanul unui move up! negru 60cp cu maps+more, pachet asistenta sofer, pachet confort care are pe top un abtibild cu "this side up!" (asta era in showroom).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumleft:

are pe top un abtibild cu "this side up!"

Tare asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumleft:

asteptam cu interes impresiile si topicul de prezentare in aria "masina mea"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi e ziua "Z"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! sunt nou aici. Desi este cam devreme pentru asa ceva intreb totsui : unde pot gasi chedere de vw up ? La dezmembrari sunt sanse extrem de slabe sa gasesc un model asa de nou de masina . Magazinele online de piese auto din nou nu ma ajuta cu nimic - am sunat si-am tot cerut oferte si nimic.

Scopul este un studiu pe care-l fac asupra lor.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda de la un magazin de piese auto din Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, ieri am luat masinuta. Super. Sunt incantat. Totul e ireprosabil, place la nebunie. Maps+more e demential, pacat ca nu ruleaza si fisiere video :)

In rest, e vis. Revin cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, ieri am luat masinuta. Super. Sunt incantat. Totul e ireprosabil, place la nebunie. Maps+more e demential, pacat ca nu ruleaza si fisiere video :)

In rest, e vis. Revin cu poze.

Sa o stapinesti sanatos multi ani si multi km fara probleme !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mai zi-ne si noua ceva de masinuta. Hai cu o prezentare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum vi se pare plansa de bord black pearl? Nu deranjeaza reflexiile care se vad in ea? Cele pe alb/gri dau o nota de spatiu in masina, insa ma tem sa nu se murdareasca repede...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut !

In urmatoarele 2-3 luni as vrea sa-mi iau un Up! Black si sunt la faza de informare in care citesc tot ce se poate citi si ma uit la toate filmuletele de pe internet care le gasesc, legate de masina.

Pana acum am gasit poze din aproape toate unghiurile dar nu am gasit mai nimic legat de trapa panoramica. Doar 2-3 poze amarate cu rezolutie mult prea mica iar de filmulete nici nu vorbesc, si m-am gandit sa apelez la voi.

Are cineva un Up! cu trapa? Daca da, il/o rog frumos sa faca cateva poze din interior cu parasolarul inchis, cu el deschis, cu consola care contine butonul pentru trapa, din exterior cu trapa inchisa, deschisa, etc.

Pana acum am avut ocazia sa ma joc cu un Golf 5 cu trapa si vara sunt convins ca este super dar sunt curios daca este o dotare optionala care sa merite.

de asemenea daca stiti de ceva poze/filmulet pe vre-un site care sa vizeze dilema mea, raman dator o bere virtuala.

Cu ocazia asta ii multumesc si lui dax care a postat review-ul de mai sus intr-un moment perfect, cel putin din punctul meu de vedere. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut trapa panoramica la o masina alba, seamana leit cu cea de pe Polo, pana la urma e chestie de gusturi, mie personal nu prea imi place, pare o masina cu chelie :icon_cheesygrin: Poate pe alte culori merge mai bine :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de cele 2 pachete ? la gasiti utile , merita bifate ?

Pachet asistenta sofer

  • functie City de franare automata de urgenta
  • ESP (incl. ABS cu asistent franare, ASR, EBV si EDTC)
  • posibilitate dezactivare airbag pasager

Inchidere EUR 427,80

Pachet Drive

  • Parkpilot (avertizare acustica la intalnirea obstacolelor spate)
  • Tempomat
  • Computer de bord

Parerea mea ar fi urmatoarea:

-functia city de franare automata personal o gasesc enervanta...

-ESP pe o masina de oras ? la fel nu cred ca reprezinta o necesitate

-posibilitate dezactivare airbag pasager ... fsss

-parkpilot...nu sunt fan senzori samd

-tempomat - inutil in conditii de oras si chiar si in afara lui din punctul meu de vedere

-computer de bord , este inclus oricum in varianta high up.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dax - Pai din pozele care le-am vazut sticla trapei, vazuta din exterior, pare neagra lucioasa iar pe un Up! Black nici nu s-ar observa.

Pachetul "Asistenta sofer" l-as lua numai pentru ESP. Ce-i drept prin oras nu prea il folosesti intens dar iarna s-ar putea sa fie folositor, in special in serile cand ninge si utilajele inca dorm. Faptul ca iti baga pe gat si chestiuta cu City Braking mi se pare o miscare enervanta dar trebuie sa promoveze cumva punctul forte al masinii la capitolul tehnologie si poate fi dezactivat. Din cate am citit, ar fi singura din clasa ei care beneficiaza de un astfel de sistem. Chestia cu dezactivarea airbag-ului pasagerului e utila daca ai copil si vrei sa-i montezi scaunul in fata.

Pachetul "Drive" sa zicem ca ar putea fi evitat dar parca mi-ar placea si un tempomat. Nu de putine ori mi-am dorit sa fi avut asa ceva. Pe langa utilitatea evidenta pe autostrada, la drumurile mai lungi sunt convins ca ar fi foarte utila. Cu senzorii de parcare... Nu stiu. Sunt persoane care sunt incapabile sa-si dea seama cat spatiu mai au in spatele masinii. Seara, in special, stiu cat loc mai am fata de un perete, de exemplu, in functie de formele care le face becul de marsarier pe perete. Nu mai am nevoie de senzori dar la inceput am lovit-o de 2-3 ori pana sa invat smecheria. Acelasi lucru il fac si cu farurile. :icon_geek:

In concluzie, daca bugetul iti permite, ia-le pe amandoua si gata.

Modificat de alex_667
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe skoda.ro am vazut ca CitiGO se poate comanda si cu cutie automata, stie cineva ceva, sau abereaza skoda romania ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca se poate comanda si cutia automata...mai ales ca se lanseaza cu ceva timp dupa up!; e vb de cutia imprumutata de la grupul PSA de pe aygo/c1/107 si nu este una stralucita ... nu au fost foarte inspirati cei de la vw sau pur si simplu nu le-a pasat fiind vorba de cel mai ieftin automobil produs de ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se incumeta nimeni sa-si prezinte vw-ul up! in aria masina mea? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am intrat si eu in posesia unui Up-ul versiunea Move Up 4 usi, 60CP cu ceva add-on-uri. Masina imi place foarte mult, chiar mai mult decat B7-ele pe care il am. Consum pe primii 100km (20% oras, restul autostrada si drumuri judetene, mers pana in 3000 de ture) 3.6 l/100 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!