Jump to content

Volan golf 4 cu volan de golf 6 GTI


alex_mecanicu2007
 Share

Postare recomandată

Prin "calculator de coloana" ma refeream la "J453 - Multi-function steering wheel control unit, above the central electrics" - l-am poreclit...

Pe schema de G5 modulul din volan are 3 fire (+,masa , LIN) in afara de airbag. La cel de G4 tot 3 fire (+, masa, Data--->T18b/18 la T5b/1). Acum ma intereseaza daca acel fir de date de la G4 este LIN de la G5(in principiu ar trebui sa fie, ca doar LIN comunica pe un fir), si daca sunt compatibile din punct de vedere al comunicarii (viteza/protocol,etc). Pentru tempomat modulul J453 de pe G4 are iesirile spre ECU. Pentru radio, vad ca modulul are un fir pt radio (T18b/5) dar are si CAN. Eu am pe masina RCD200 si ma gandesc ca ar merge pe CAN. Ca o concluzie vreau sa pun J543 si volan de G5/G6/Passat B6 (le gasesc mai usor decat unul de G4). Pentru J453, daca nu gasesc second, pot comanda unul nou.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    16

  • hremus

    7

  • Al Bundy

    6

  • CosminClaudiu

    5

Remus, le amesteci.....

Modulul de comanda al volanului - la G4 - are doar rol de gestionare a butoanelor de pe volan

Calculatorul de coloana - la G5 - gestioneaza toate comenzile de pe coloana - stergatoare, semnalizare, G85, etc....

revenim la modulul de comanda, de la G4

- modulul 452 - care trebuie sa-l folosesti tu, e fara CAN - ca sa iti poata comanda HU-ul tau. Ala da comanda la radio, pe firul de remote.

- modulul 451 - este cel cu CAN - acela da comanda HU-urilor, numai cu ajutorul unui TMC - si se foloseste cu MFD-uri.

CAN-ul masinii tale, e destul de vechi ca varianta ... asa ca nu suporta mai nimic, in comparatie cu cel al G5-ului....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Remus, le amesteci.....

M-am exprimat gresit... vina mea, am recunoscut :icon_redface:

Eu am RCD200 pe masina, are legat CAN-ul si merge oprire, gala, iluminare, etc si teoretic am merge si afisarea pe bord (ecran mare) daca ii schimb coding...Asa ca nu vad de ce nu ar merge si comenzile venite de la modulul 453 in loc 451/452 (asa am gasit pe schema). Presupunand ca aleg modulul cu CAN si ca acesta merge cu radio, problema mea este daca acest modul se "pupa" mai departe cu modul din volanul de G5, etc in loc de G4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

J453 ....... in schemele electrice

modulele sunt de doua tipuri

451 - cu CAN - lucreaza cu HU-ul si clusterul, prin intermediul TMC-ului..... deci, in schema lui, trebuie conectat si TMC-ul. Nu stiu daca va merge cu RCD200 - cu restul - adica doar MFD1 - lucreaza.

ca sa afiseze, TMC-ul are nevoie de CAN de ultima generatie, care s-a pus pe platforma B5 (passat 2004-2005) si niciodata de Golf 4.

CAN-ul care il ai tu, nu o sa suporte ceea ce vrei...... nu stie.

acum, revenim la 452

- este fara CAN si comanda radio-ul, pe baza firului Remote.

Nu m-am uitat acum, pe schema RCD200 - ai cele trei iesiri, ca sa iti afiseze pe maxidot - clock, ena ?

daca nu, nu o sa iti afiseze......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma uit si eu pe schema de la RCD200... Sa vedem ce e acolo...

Referitoe la ceea ce am spus mai sus, dupa ce am studiat mai multe scheme (G5,Golf plus, Jetta...) se pare ca J543 e in volan, si firul de date este CAN. Singura schema unde nu era asa era la Passat, unde se preciza ca firul de date e LIN. Asa ca problema mea se reduce la volanul de Passat 3C , ca restul nu merg.

Adica vreau sa pun la J543 din schema de Golf4, in loc de E221 sa pun E440/441 de la Passat.

Atasez schema de passat si cea de G4.

passat3.pdf

Multi-function steering wheel.pdf

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modulul de comenzi volan de la g4, b5 - nu stie sa lucreze cu LIN-ul.

ca poti face un montaj care sa te ajute, se poate... acum, depinde de costuri, daca merita sau nu.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e LIN pe T18b/18, atunci ce e ?

LE: M-am uitat pe schema de la RCD200 si vad ca are conexiune la J453. Deci iau modul 451, asta sigur merge cu RCD-ul. Mai ramane de vazut ce volan ii pun.

RCD200.pdf

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare,
Imi poate spune cineva daca pot pune volanul asta de passat,cu modulul aferent, pe un golf 4 1.9 tdi din 2005,motor axr si sa functioneze comenzile de pe el inclusiv tempomatul ? cod : 1J0907 487B
Multumesc !

post-79148-0-78286500-1365520649_thumb.j

post-79148-0-59481800-1365520660_thumb.j

Modificat de CiprianM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, merge. mai ai nevoie de maneta de tempomat cea cu buton on/off fara cele de pe lateral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA ? Asa hotarat si simplu da ? Nici nu conteaza ce echipare are masina ?

Daca cumva are delta sa ne spui si noua cum functioneaza si lui de ce nu-i functioneaza in ciuda asigurarilor tale categorice.

Modificat de ady2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

este maneta doar cu on/off ? eu nu am vazut.Mai este nevoie si de cablu ? sau doar de maneta ? Unde pot gasi o asemenea maneta ? are careva ? si cine se pricepe sa le instaleze ?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maneta doar cu on/off - merge si cealalta, cu plus si minus - pentru masinile care nu au volan cu comenzi. Cred ca am eu maneta care iti trebuie, daca vrei - imi aduci aminte si verific.

 

Sigur ca trebuie cablata si maneta si modulul. Se face, nu-i bai.

 

Legat de comanda radioului - Ady are dreptate, trebuie vazut ce cass ai pe masina - daca iti merge comanda pe remote ori nu.... si daca are MFD - nu merg decat unele serii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am MCD cu navigatie

post-79148-0-55449300-1365571372_thumb.j

Modificat de CiprianM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as schimba si eu volanul cu unul de golf5 ssau 6 gti, dar sa fie functional macar tempomatu de pe noul volan. E posibil oare?

post-13656-0-03726800-1365571716_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, cele de pe g5 si g6 nu au tempomat pe volan.



DA ? Asa hotarat si simplu da ? Nici nu conteaza ce echipare are masina ?

Daca cumva are delta sa ne spui si noua cum functioneaza si lui de ce nu-i functioneaza in ciuda asigurarilor tale categorice.

Ma refeream strict la tempomat. Poate ca are radio AM pe masina si nu o sa-i functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ca sa il faci functional, nu merge in varianta de fabrica - trebuie modificari - asa cum si-a adaptat Ady volanul de G6 pe Passat B 5.5 - volanul nu mai functioneaza cu ajutorul calculatorului sau ci prin intermediul unui modul confectionat - care transmite comenzile catre unitatea AM - in cazul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am volanul ca si cel de pe passat b5.5 oare nu se poate face si la mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa se poate si la tine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , stiu ca nu este tocmai in ideea topicului , insa am si eu o intrebare pentru cei care au montat , daca imi schimb volanul meu actual in 4 spite cu unul in 3 spite cam ce modificari  se impun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha ok , deci nu trebuie sa mai modific calculatorul de coloana ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai de ce la schimbarea cu volan in 3 spite. nu ai comenzi pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha ok , deci nu trebuie sa mai modific calculatorul de coloana ?

 

Golf 4 nu are calculator de coloana - doar de la Golf 5 in sus....

 

in rest, ti-au zis colegii ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am un RCD200 Mp3 (7H0 035 152 E SW004 HW004) si recent am montat un volan cu comenzi. Ca releu am folosit un 451(Nu stri ce versiune de soft si hw este, parca SW004 si HW001, posibil sa ma insel). Am legat tot conform schemei electrice atat de la volan, cat si de la radio. Radio are(avea de cand l-am pus) alimentare permanent, masa safe si cele 2 fire de CAN. Functioneaza perfect(iluminare, oprire contact, gala, etc). Nu imi merg insa comenzile de pe volan. Ceasurile sunt 1J5 920 826 C. De ce nu primeste radio comenzile ???

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!