Jump to content

Broasca (incuietoare) de Golf 4


mihaic99
 Share

Postare recomandată

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    49

  • Al Bundy

    17

  • kelu

    17

  • soila

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uite, astea sunt switch-urile originale care sunt montate in broasca: http://www.cherrycorp.com/english/switches/sealed/daca.htm .

In schimb nu am gasit pe nimeni care sa aduca aceste switchuri in tara. Am vazut pe site-ul lor un dealer in Romania dar se pare ca nu mai este activ. Merita investigat pentru cine intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu cred ca era numai switch-ul comandat de inchiderea/deschiderea portierei, pentru ca se dadeau mai multe comenzi false de catre blocul broasca atunci cand il miscam si nu era de la conectori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut am si eu problema cu incuietoarea la masina. din telecomanda totul functioneaza ok. luminile se aprind cand se deschid usile D

dar problema apare daca vreau sa deschid usa cu cheia in usa nu da nici un semn zici un zgomot, in schimb ca sa inchid functioneaza perfect ridica si geamurile tot.putet sa imi spuneti ce pot sa verific .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in broasca, este posibil sa fie dus switch-ul care da comanda de incuiere si ridicare geamuri "pe lung" cand bagi cheia in broasca(incercuite cu galben in foto)

post-11532-0-15383400-1300333129_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am avut aceeasi problema la incuietoarea de la portbagaj. Puteam deschide masina dar nu o puteam inchide. Putin spray de contacte a rezolvat problema! Nu spun ca este o solutie general valabila, dar s-ar putea sa fie doar o problema de contact (de la praf si alte particule ce patrund in broasca.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O intrebare! vreau sa dau broasca de la usa sofer jos si nu stiu cum se desprinde de manerul usii din exterior..stie careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in dreptul manerului la usa pe interiorul usii (partea care cand se inchide iti vine pe stalp)..ai un capacel de plastic chiar in dreptul manerului,scoti capacelul ala...desfaci surubul la maxim..scoti butucul usii de tot sa ramaii cu el in mana..si vezi acolo ca se vede un cablu mik care face legatura intre broasca usii care e pe interior si manerul exterior care iti actioneaza broasca cand tragi de manerul de afara..are un ghidaj mic de plastic care vine turnat pe cablu..il scoti pe ala din locasul lui de pe maner si apoi iti iese broasca din usa fara probleme,bineanteles dupa ce desfaci panoul interior al usii..panoul care iti tine macaraua geamului si cele 2 suruburi de care e prinsa broasca pe laterala usii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nikey, uite un DIY aici care sa te ajute. E pt Passat B5, dar nu sunt mari difente http://www.taligentx.com/passat/maintenance/doorlockmechanism/

Direrente - la G4, fata de usa de plastic e prinsa in 3 suruburi - in partea de jos, la Passat doar in 2

La G4, cum te uiti la fata de usa de plastic, mai ai un surub de prindere, in partea dreapta sus, pe interiorul fetei de usa. O sa il vezi.

In rest e aceelasi lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

o intrebare am si eu legata de broasaca ... de la golf 4 se potriveste pe un polo 9n din 2003?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se potriveste insa trebuie tinut cont de portiera unde vrei sa o pui, in sensul ca broasca de portiera spate nu o sa mearga pe fata(difera nr pinilor din mufa) si nu merg dupa stanga pe dreapta. Si totodata sa urmaresti sa aiba cilindru pentru butuc daca iti trebuie pentru portiera sofer sau dreapta fata daca ai butuc si acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da stanga fata am nevoie de la sofer . mmultumesc am gasit un golf 4 la dezmembrari si nu stiam daca de potriveste. cea din portiera mea nu mai are acctuatorul sper sa gasesc si una la pret convenabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ce cheie imi trebuie sa desfac incuietoarea? ca vad ca nu e imbus, are mai multe capete...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie M nu Torx. ai atasat in foto de mai jos ce iti trebuie si cum se prezinta la raft

post-11532-0-38086500-1336056239_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema, am desfacut incuietoarea, ca sa lipesc acolo bine mufa de la placa, toate bune, dar acum vad ca nu mi se armeaza, adica o inchid cu telecomanda, dar usa tot ramane deschisa, unde am gresit? :D

@kelu se gasesc cumva sa comand in romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

M-uri gasesti pe toate drumurile - chiar si la magazinele din Vitan.

Banuiesc ca yala se aude cum lucreaza, dar nu incuie.... nu ai asamblat bine, partea electrica cu cea mecanica. Vezi ca tija de la partea electrica, trebuie sa intre in urechea de la cea mecanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uff, maine o desfac iar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in foto de mai jos, 2 trebuie sa intre in 1

post-11532-0-79804600-1336084053_thumb.j

post-11532-0-58325000-1336084068_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat! multumesc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e normal ca la blocarea sau deblocarea usilor sa se auda motorasul de la incuietoare cum se invarte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Yalele sunt destul de zgomotoase. Daca te referi ca una singura, face un zgomot mai ciudat ca celelalte - atunci e posibil sa aiba o problema - la colectorul motorasului sau lipituri reci pe placa - inceput....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

broasca a fost schimbata recent cu una de la dezmembrari. am inteles ca zgomotul reprezinta uzura, de asta intrebam. practic, la blocare/deblocare se aude acel motoras cum invarte, ceea ce nu se intampla la cealalta usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

mda, poate sa fie un motoras obosit. Acum, vezi ca yalele dupa 2003 sunt mai silentioase, cele fabricate inainte, mai zgomotoase. Vazand ca masina ta e 2004 - s-ar putea ca din cauza asta sa te deranjeze un pic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru precizari. o sa revin in service si sper sa se rezolve

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru cei din Piatra Neamt care au probleme cu swich-rile din yale si nu se baga singuri ii pot rezolva eu daca lasa un mesaj in PM eventual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!