Jump to content

Broasca (incuietoare) de Golf 4


mihaic99
 Share

Postare recomandată

Am o problemutza la portiera din stanga, stiu ca voinea m-a redirectat cu un search la mai multe link-uri asemanatoare (si ii multumesc cu ocazia asta) - nu imi da semnal sonor atunci cand deschid portiera stanga fata (pe partea mea adica), nu se aprinde nici plafoniera, nici beculetzul reflectorizant din usa.

Am fost astazi la service sa desfaca sa vada, daca ar fi fost doar un fir rupt, sau o siguranta de inlocuit, ar fi fost ok si s-ar fi rezolvat foarte bine si repede. Insa tipii mi-au spus ca e problema tipica VW-urilor (si nu numai), si ca trebuie schimbata incuietoarea cu totul, ceva de genul asta.

Pretul pe care mi l-au spus e de 6.100.000 lei (vechi) si mi se pare cam mult (deocamdata, pana ma fac si eu mare :), plus ca prin comanda vine in 6 zile.

Intrebarea mea este urmatoarea: unde as putea gasi aceasta piesa mai ieftin? La ce magazine, o sugestie, poate 2nd hand, etc.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    49

  • Al Bundy

    17

  • kelu

    17

  • soila

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu cred ca merita sa schimbi piesa respectiva, e mult mai ieftin/ simplu sa mergi la niste baieti care monteaza alarme si sa ii rogi sa faca un bypass la respectivul switch si sa iti monteze un contact (buton) normal pe prag. Stiu ca Voinea are asa, si in curand voi avea si eu.

Daca totusi vrei sa comanzi piesa, incearca la Augsburg si la Auto Karma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a discutat pe mai multe topic-uri, solutia cea mai simpla e sa-ti monteze un comutator clasic pe usa si gata.

Acu' am vazut c-a scris deja KLF... tre' sa ma invat sa dau refresh mai des

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehe, pai cred ca de banii pe care i-as fi dat pe piesa, mai bine imi pun alarma (ca nu am) si poate imi face baietii si cum ati sugerat voi. ii voi intreba daca se poate face chestia asta usor si vad dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se face f usor, cel mai bine vorbesti cu voinea, el stiu ca asa are facut si a fost un pret la misto, ceva gen 100.000 parca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, am sa incerc sa vb cu el, poate imi face si mie chestia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inchidere centralizata dar nu si inchidere din telecomanda. Daca as opta pentru telecomanda, eventual sa fie tip briceag cat m-ar ajunge ?

Multam fain. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti cat se poate de offtopic. foloseste search, s-a discutat pe numeroase tipuri despre costurile unei chei briceag. ca o paranteza nu sunt convins ca e de ajuns sa cumperi cheia, trebuie si modulul de receiver pe care nu cred ca il ai (dar nu bag mana in foc). Sunt sigur insa ca s-a discutat si asta pe topicele mentionate, imi amintesc discutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) Da sa continuam subiectul asta cu broastele la usi .

Mie cred ca sa busit broasca de la usa spate dreapta, nu se mai inchidea cateodata decat facut asa mangealac cu maneru deschis si tinut usa.... greu ce mai . Am fost in oras (C-ta) sa caut si acelasi scor 4,8 mil ca cica e cu motoras in broasca ptr inchidere centalizata si e asa scumpa . Oricum am desfacut usa si am anulat si inchiderea si geamul electric si am blocat usa pe inchis !!! Acu am golf in 3 usi si haion :)

Intrebare? pe unde am putea gasi sa ne cumparam si noi broaste mai ieftine la sh ? am cautat la astia prin zona (unul singur) da imi zice sa vin cu ea in mana ... ;) adica... intelegeti ... sa le-o arat :P si dupa aia sa caute ei ...

Deci stie careva dezmembrari de G4 ? aU inceput sa apara mai multe ...piese ?

tks

Modificat de 97LIR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

this is getting better and better.

sper ca prin deschiderea thread-ului sa nu avem probleme cu totii la o asemenea problema stupida :D (sorry...:)

zici ca ar costa 4.8 mil? unde? unde? vreau si eu (nu ca ar fi ieftina, dar ceva mai ieftina fata de ce am gasit eu...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Spuneti-mi si mie cate switch-uri din aste sunt in broasca de la usa soferului, pentru ca banuiala mea este aceea ca unul din asta imi face probleme la inchiderea centralizata. Ce rol au ele in afara de a comanda lumina in interior si becul din portiera, ca astea la mine functioneaza fara probleme. Se gasesc de cumparat sau pot fi adaptate de la altceva. Poate are cineva o poza mai detaliata a unei yale. Sunt sigur ca de aici este vina deoarece cand este temperatura exterioara in jur de 0 grade sau mai putin nu-mi functioneaza yala la aceasta usa din telecomanda cu toate ca led-ul din usa se stinge semn ca alarma a fost decuplata, iar daca deschid cu cheia acesta se deschide greu fata de atunci cand afara sunt cateva grade in plus sau am mers mai mult cu masina si temperatura interioara a crescut. E clar ca ceva de acolo dinauntru nu lucreaza cum trebuie la frig. O fi facut in acesta iarna condens pe undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Eu va pot face rost de incuietoare cu tot cu motoras (adica centralizata cum e originala broasca) la 130-150 lei noi....maxim, dar e o problema.....depinde unde stau cei carora le trebuie.Da ca are nevoie cineva......scrieti-mi aici ca vreti, iar eu o sa va las un nr. de tel. Bafta. :P

Aaaaa......si inca ceva....6.100.000??? 4.800.000? UAU Bataie de joc.Cel putin, eu va fac rost la 130-150 lei noi in stare perfecta.Eu mi le-am schimbat cu 240 lei noi la golful meu 4 in doua usi si merg stas.Bafta inca o data. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skini > m-ar interesa si pe mine pentru taica-miu, mai mult. El are acum aceeasi problema si ar vrea sa schimbe incuietoarea respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca oferta lui skini este sub 1/4 din pretul uneia noi. Acum depinde cat tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in stare perfecta....dupa cum am mai spus.Pentru ce parte i-ar trebui la taticu' tau? :lol: .Care sta prin apropierea Targu-Muresului, sa ma sune la 0745092965.Pentru cei de pe langa Ploiesti....cam de Pasti ajung acolo.

Ultimul pret pentru o broasca de usa l-am negociat chiar azi.Mai jos de 150 lei noi nu a mai vrut sa lase.Am luat una pentru un preten....pentru partea stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceeasi problema cu switchul din broasca. Intrebarea mea este: broasca nu trebuie sa aiba un anumit cod ca sa corespunda cu cheia pe care o avem?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butucul este separat de broasca.Nu are treaba.Daca schimbi broasca nu e nevoie sa schimbi si butucul....decat daca nici butucul nu mai e bun(ala unde "infigi cheia).Ala se scoate separat de broasca.Altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butucul este separat de broasca.Nu are treaba.Daca schimbi broasca nu e nevoie sa schimbi si butucul....decat daca nici butucul nu mai e bun(ala unde "infigi cheia).Ala se scoate separat de broasca.Altceva?

atat, mersi :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

De ceva vreme intampin urmatoarea problema..La mine ramane aprins atat becul din portiera cat si martorul de pe bord.Am incercat la service dar am primit cam aceleasi raspunsuri-tre schimbata broasca.

La scanare cu Vag-ul imi dadea ca usa dreapta fata e deschisa desi era perfect inchisa..Vreo sugestie?

Numai bine si mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Tinu....ti-a ramas blocat switch-ul pe "on".Sunt mai multe chestii care se pot intampla acolo in switch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare. Am aceeiasi problema ca voi si nu ma incantat ideea de a da 600 RON pe o incuietoare asa ca am desfacut (cu ajutorul linkului de mai jos) sa vad ce e cu switchiurile astea.La numar sunt 5 de toate: 2 comanda geamurile,2 inchiderea centralizata iar ultimul e pentru comanda luminilor interioare, lampa din portiere,buzz etc

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=1542461

Problema principala a switchiului care e raspunzator de prezenta usii (deschis / inchis) este ca butonul de actionare se roade in timp si de aici apar necazurile.Switchul se poate schimba numai ca este facut in state si pe piata noastra nu prea e de gasit iar alte tipuri nu se preteaza deoarece acesta este conceput sa reziste si la umezeala (are o garnitura in jurul butonului).Sper sa gasesc ceva asemanator si sa schimb doar butonul.

Modificat de claudiu920
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ceva?

Eu am schimbat-o (2 mil. SH) pentru ca avea uzuri si la partea mecanica de actionare a acelor microcontacte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar nu cred ca merita sa dai 2mil pentru un switch care poate sa coste maxim 10€.Problema cu acest switch este ca apare o uzura de la frecarea butonului cu "cama" care il actioneaza. La o incuietoare sh nu ai de unde sti in ce stare este si o poti pati din nou.Prefer sa-l inlocuiesc cu unul nou in ideea ca o sa tina mai mult. Am comandat deja un model, astept sa vad cand o sa apara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!