Jump to content

Senzor ploaie / lumina


rimniceanum
 Share

Postare recomandată

Cred ca o apelez la aliexpress cu toate ca dureaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut !

Astăzi am montat senzor de ploaie și lumină pe Golful din semnătură, totul făcut corect cu piese originale, cablaj special pentru montaj ulterior.

Între timp am reușit să fac senzorul de lumină să funcționeze(mai trebuia codat și bit-ul 5 - leaving home), dar senzorul de ploaie nu detectează nimic, în Measure Blocks pe umiditate e 0 permanent. În consecință ștergătoarele nu se acționează.

Senzorul este second-hand. Bănuiesc că el este problema, sau știe cineva altă variantă ?

Modificat de Sh0by
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este problema la el, atata timp cat luminile functioneaza corect.

Probabil problema ta e la codare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Sault ! Vreau sa montez senzori de ploaie si lumina pe o jetta 2008 am gasit kit-ul complet pe net doar ca in descrierea lui scrie ca se potriveste pe golf 6 Passat b7.

1. Intrebarea mea este daca se potriveste si pe jetta 2008 mk5 ?

2 Am pus vcds pe masina si pot bifa obtiunea rain/light sensor. Trebuie sa mai verfic si fizic daca am pinul 3 in mufa F ? (banuiesc ca este ca la golf 5 )

Multumesc !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, daca postezi si tu un link sa vedem exact ce ai gasit de cumparat.... sau cod... sigur iti vom zice.

Da, cel de B6 merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si tu vrei sa montezi acea rama pe parbrizul actual ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Mi s-a fisurat parbrizul și am zis ca dacă tot o sa îl schimb pun unul cu suport pentru senzor de lumina și sa îmi montez acest kit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna colegi

Doresc sa montez si eu senzor lumina +ploaie oem si oglinda pe golf 5 combi an 2008.Ce cod trebuie sa aiba senzorul?Dar centrala?Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai gasit raspunsul in paginile anterioare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mai mult as dori  senzor pentru lumina.Am cumparat bloc lumini si senzor chinezesc si daca sta masina peste noapte a doua zi(cu senzorul acoperit) Nu mai functioneaza coming-Leaving Home pana pun contactul....este normal?

Modificat de rabanne2014
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat este chinezarie.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IMG_20190326_0001.thumb.jpeg.fc4da00b66a114d072eb7d923495e4ea.jpeg

Revin cu idei pentru a avea senzor Original de lumina macar...In poza se vede ca de la partea acea neagra punctata de sus pana la piciorul oglinzi sunt aprox 3 cm.si as dorii sa lipesc acolo senzorul,c-am ce dimensiune are?Acest cod este compatibil cu golful meu 2008.....1k0955559AH?

20190326_120146_3978.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa montezi senzorul original trebuie sa schimbi parbrizul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda nu ma intereseaza....iar ca senzorul de lumina sa functioneze trebuie sa fie neaparat lipit de parbriz?

Modificat de rabanne2014
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/26/2019 at 7:47 PM, rabanne2014 said:

Oglinda nu ma intereseaza....iar ca senzorul de lumina sa functioneze trebuie sa fie neaparat lipit de parbriz?

oriunde pe parbriz, dar lipit - intrucat are diode ce emit un fascicol si receptioneaza lumina, pentru a putea functiona corect.

recomand varianta cu parbriz inlocuit - este cea mai ok - restul, daca tu decizi sa-l montezi in alta parte, este decizia ta..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Florin pentru sfat.Daca te uiti in poza din postarea de mai sus,poti observa ca am vreo 3cm spatiu,dar nu stiu cat are latime senzorul cu rama cu tot si nu stiu daca ma incadrez.

Nu mai da quote/citeaza la mesajul anterior te rog

Modificat de Aerofan
Quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are mai mult. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cu ce silicon ati lipit senzorul de lumini/ploaie. Eu am schimbat parbrizul si nu stiu cum a fost lipit ca nu mai merge follow me home cand inchid si deschid masina. In rest functioneaza. Sunt activate toate functiile in calculator.

 

Modificat de dan67flo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna 

O intrebare la golful meu Kombi 2008 pin 3 din mufa F culoare mov/Alb este cablat,respectiv mufa B pin 1 fir negru/albastru este inauntru.Pana unde duc aceste Fire?Mentionez Nu am senzor lumina

Modificat de rabanne2014
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, dan67flo said:

Cu ce silicon ati lipit senzorul de lumini/ploaie. Eu am schimbat parbrizul si nu stiu cum a fost lipit ca nu mai merge follow me home cand inchid si deschid masina. In rest functioneaza. Sunt activate toate functiile in calculator.

 

Nu se lipeste cu nici-un silicon, la schimbarea parbrizului se schimba foita de gel.

1 hour ago, rabanne2014 said:

Buna 

O intrebare la golful meu Kombi 2008 pin 3 din mufa F culoare mov/Alb este cablat,respectiv mufa B pin 1 fir negru/albastru este inauntru.Pana unde duc aceste Fire?Mentionez Nu am senzor lumina

cel lila/alb duce la stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,si daca vreau sa montez senzor de lumina unde il introduc?Sau este pin comun cu cel de stergatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!