Jump to content

Senzor ploaie / lumina


rimniceanum
 Share

Postare recomandată

micuzzu_marius

La ce siguranta e indicat sa alimentam senzorul ploaie-lumina, ma gandesc ca sa mearga functia rain closing(evident autoturismul fiind incuiat) ar trebui un plus permanet , care siguranta are plus permanent sau nu conteaza de unde luam plusul doar sa fie siguranta de 5 A cum am vazut ca e indicat la acest senzor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Am montat azi senzorul ploaie lumina , am simulat ploaia, merge perfect, am testat rain closing, la fel merge perfect, dar nu merge partea cu senzorul de lumina , butonul lumini e pe pozitia Auto si cand acopar senzorul" sa fie noapte" nu se aprind farurile, stiti care ar fi cauza? Acesta e codul senzorului 1k0 955 559 AH, sper sa nu fie doar de ploaie , desi stiam ca senzorul e si pt ploaie si lumina, ceva e in neregula, poate o setare din VCDS, atasez un print screen din measuring blocks

..

untitledrrrrrr.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul se leaga la SC23.

Ai butonul de lumini cu pozitie auto? Ai tras firul corespunzator catre centrala electrica? ai codat centrala cu ADL active?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

alimentarea e la siguranta 23, am buton cu functie Auto, am legat la pinul 33 din conectorul B(alb) din centrala electrica

poti sa mi explici te rog ce e cu ADL active? asta sigur am omis

Multumesc mult de ajutor :icon_thumleft:

assistance drivig light(ADL) active ? byte 17 bit 4 e la mine, cobor la masina si testez, ma gandeam ca asta e functia care ti schimba automat de pe faza lunga pe scurta si invers(bineinteles daca ai si componentele fizice necesare pe masina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HMMMM, nu ai legat bine? Nu e pin 20 din mufa A de la centrala si duce la pin 2 de la comutatorul de lumini?

ADL e setare in 09 BCM<

LE: vorbim de senzor? e legat bine. eu am intrebat de comutatorul de lumini daca l-ai legat.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

gata s a rezolvat, am bifat ADL active, merge brici :icon_thumleft: , comutatorul de lumini doar l am schimbat pe cel simplu cu unul cu functia Auto, nu am tras fir in centrala electrica, oricum toti pinii mufei de la blocul de lumini sunt " ocupati" ca m am uitat, nu am nici un pin liber

merge si LH , inca nu am reusit cu CH auto, dar asta se rezolva, emotiile mari le aveam la sa mearga functia auto la lumini si auto la stergatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

mai ramane sa alimentez oglinda electrocromata, din cate vad pe schema sigurantelor de la jetta 6 e siguranta 13

am mai legat un fir la plafoniere si unul la becul de mers inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pin 6 il legi la plafoniera pin 6

pin 4 liber (se duce la cele exterioare)

pin 5 liber (se duce la cele exterioare)

pin 2 la masa

pin 3 la mers inapoi

pin 1 la sig sc13.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezolvat si cu oglinda, am testat acoperind senzorul din fata oglinzii se inchide la culoare si revine la normal cand nu mai tin acoperit, a meritat din plin acest update din care am 6 functii noi pe masina: 1 COMING HOME

2 LEAVING HOME

3 FUNCTIA AUTO FARURI

4 FUNCTIA AUTO STERGATOARE

5 CONFORT CLOSING

6 OGLINDA ANTIORBIRE

inca un mic aspect in Adaptation la ADL cat e bine sa fie dealey, imi arata intre 0 si 6 secunde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confort closing nu e corect ci rain closing( sa inchida geamurile daca a ramas unul sau mai multe deschise si incepe sa ploua)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 CONFORT CLOSING

Poate rain closing.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Senzorul cred ca e acelasi. Maine iti postez ce senzor am eu pe masina.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.bold-spor...&product_id=166? cred ca se refera la senzorul AM de pe bold-sport care nu are nici pe departe facilitatile pe care le are senzorul OEM Vag

daca vrei doar functia lumini AUTO, cred ca merge daca e acelasi comutator lumini ca cel de golf 6 si cred ca e acelasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am uitat in link. Chestia aia e o caricatura si nu are de a face cu senzorul OEM.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi, daca e asa nu mi-as pune chestii neoriginale pe masina. Mai ales ca e in garantie. Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

pe bord unde este grila mare de aer la jetta ce senzor este?..am demontat grila  sa schimb rcd-ul si am observat ca este acolo o mufa cu un "senzor'' ....

Modificat de Robert-Iulian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de radiatii solare, folosit de climatronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pin 6 il legi la plafoniera pin 6

pin 4 liber (se duce la cele exterioare)

pin 5 liber (se duce la cele exterioare)

pin 2 la masa

pin 3 la mers inapoi

pin 1 la sig sc13.

dupa unele scheme pinul 3 merge conectat la BCM, nu la mers inapoi, care ar fi pinul?

conector B pin 1 e la golf 5,6 cu centrala electrica, dar la cele cu BCM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de care bcm? cu 2 mufe mari de 74 sau 3 de 52 pini ?

ca la jetta e o problema asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu 3 mufe de 52 pini e la mine, Jetta care se face pt SUA e cu doua mufe la BCM cu exceptia GLI stiam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, se conecteaza la firul de la lampa de R care e aprinsa de BCM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu care e acel fir care aprinde luminile de mers inapoi, stiu ca e unul in doua culori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!