Jump to content

Senzor ploaie / lumina


rimniceanum
 Share

Postare recomandată

Salut!

Se pot adapta senzorii de lumina si ploaie de pe un model de vw jetta 2007 pe acelasi model care nu are aceste dotari?

Am intrat in posesia unu astfel de model avariat si as dori sa adaptez aceste optiuni pe masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poat monta, trebuie sa schimbi parbrizul si butonul de lumini, cu unul cu pozitie AUTO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca este nevoie si de tras niste fire, sau instalatia este deja trasa din fabrica si pentru masinile care nu au senzor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e tras nimic. Trebuie sa tragi un fir din centrala electrica, unul de la sigurante si o masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
micuzzu_marius

As dori si eu sa montez senzor lumina-ploaie pe jetta 6, am gasit kit complet incluzand oglinda , cablaj, senzorul propriuzis, carcasa lui, buton cu functie auto, daca am parbriz normal trebuie neaparat schimbat ? Nu as putea lipi carcasa senzorului si oglinda pe parbrizul normal? Ca daca e de schimbat si parbrizul ma las pagubas, daca nu as face acest upgrade

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neaparat trebuie schim,bat parbrizul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu as putea lipi carcasa senzorului si oglinda pe parbrizul normal? Ca daca e de schimbat si parbrizul ma las pagubas, daca nu as face acest upgrade

Nu e vb strict de parbriz, ci de faptul ca senzorul si oglinda, se fixeaza pe un cadru de plastic - care vine odata cu parbrizul, lipit de el, gol in interior.

La parbrizul tau, ai lipit suportul clasic - mic, rotund, in care se infileteaza piciorul oglinzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

pai acel cadru de plastic dreptunhiular in care intra senzorul imi vine in kit, nu l as putea lipi de parbrizul meu?

http://www.bold-sport.com/store/index.php?route=product/product&path=43_44_63&product_id=209 kit senzor lumina- ploaie pluss oglinda dimming nu stiu la ce se refera exact, pare ca se poate lipi carcasa senzorului :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Cadrul respectiv pare ca e in pachet.... nu stiu daca vad bine, e cel de sub senzor, in poza.

Ca idee - trebuie dezlipita pastila care o ai tu acum lipita, curatat perfect parbrizul - sa fie lacrima - dupa care lipit cadrul - daca se poate... cred ca da, dar cel mai sigur, mergi la un centru de montat parbrize, si intreaba-i daca se descurca sa faca operatiunea si daca au cu ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

exact, la alta masina am schimbat parbrizul si mi au lipit suportul de oglinda pe parbrizul nou de pe cel vechi(nu avea senzor ploaie) cu un adeziv special si cred ca si acest cadru poate fi lipit la fel, pt acest kit complet vi se pare un pret corect? Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Avand in vedere cate componente contine, noi.... OEM.... eu zic ca nu e scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul este complet si pretul nu mi se pare mare. Singura chestie este curatarea vechii pastile unde este lipita acum oglinda si lipirea cadrului unde o sa stea senzorul. parca pe vwvortex facuse cineva operatiunea.

LE uite aici un DIY. http://www.myturbodiesel.com/1000q/multi/rain-sensor-auto-wiper-retrofit-vw.htm

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzati-ma ca intervin, dar nu cumva o sa intampine probleme la detectarea intunericului si a apei, de catre senzorul cel nou montat pe parbrizul vechi?

Intreb asta pentru ca stiu ca la detectoarele de radar era recomandata pozitionarea lor intr-o anumita zona a parbrizului pentru o eficienta maxima, o zona care avea alte caracteristici decat parbrizul in general. Ma gandesc sa nu fie diferente de compozitie intre parbrizul normal si zona respectiva de pe parbrizul care detine senzorii.

E posibil sa fie o intrebare aiurea, dar eu asa stiam si chiar m-as bucura sa am un raspuns de la un cunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

din cate m am mai documentat conditia e sa fie curatat f f bine acel adeziv de la vechiul suport de la oglinda normala, deoarece senzorul va fi montat exact in acea zona si sa fie f curat, parbrizul fiind transparent cred ca nu vor fi probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa foe probleme, parbrizul trebuie sa fie foarte curat si acel gel de pe senzor sa fie foarte bine lipit de parbriz, sa nu ramana bule de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

ar mai fi varianta sa montezi doar senzorul lumina-ploaie exact langa oglinda simpla fara sa mai schimbi cu o oglinda speciala care vine ddeasupra senzorului, dar iese cam tiganeala, oricum costurile fiin mult mai mici

ca in immagine

post-97030-0-32894100-1337956283_thumb.j

post-97030-0-50229900-1337956306_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie neaparat schimbat parbrizul. Am o masina la care a fost schimbat parbrizul pe casco, cei de la dealer au mintit ca au parbriz cu senzor (precum cel original), apoi am constatat ca au lipit senzorul original (vechi) al masinii pe parbrizul nou... si il mai si lipisera prost. S-a rezolvat cu senzor nou pe parbrizul care nu fusese prevazut pentru asta si functioneaza corect de mai bine de un an jumate.

Ca eu nu as accepta solutia asta, la fel cum vw spune ca parbrizul trebuie sa vina direct cu senzor, e alta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca omul vrea sa monteze senzorul, il poate monta ca in pozele puse de micuzzu_marius, urmand ca la schimbarea viitoare a parbrizului(nu cred ca scapa nimeni in cativa ani cu parbrizul neciobit in Romania) sa puna unul cu loc pt senzori, avand deja firele trase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Daca omul vrea sa monteze senzorul, il poate monta ca in pozele puse de micuzzu_marius, urmand ca la schimbarea viitoare a parbrizului(nu cred ca scapa nimeni in cativa ani cu parbrizul neciobit in Romania) sa puna unul cu loc pt senzori, avand deja firele trase.

exact la asta ma gandeam eu ca solutie de moment(1-2 ani) ca pe drumurile noastre in cativa ani ai parbrizul ciuruit si cand il schimbi pui direct cu suport pt senzor si va mai trebui oglinda cu alt tip de picior ca sa se prinda de suportul senzorului, in cazul ata e mult mai ieftin si ai cablaj uport senzor care trebuie lipit langa oglinda si senzorul

http://www.bold-sport.com/store/index.php?route=product/product&path=37&product_id=187

cred ca o sa ma risc la varianta a doua in curand, dar inca ma mai gandesc si inca ceva, la varianta a doua mai trebuie comutator cu functia auto

primul kit are efectiv totul inclus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! totusi nu s-a gandit nimeni la faptul ca va arata oribil suportul de senzor si toata combinatia asta lipita? pentru ca nu are pregatire de senzor,nu au acea selegrafie.doar putin,acolo unde vine pastila de oglinda! Acelasi lucru am vrut sa fac si eu,dar m-am sucit,ca m-am dus la un centru de parbrize,adica aici: parbriz si am inteles foarte bine ca nu merita la ce drumuri avem noi,sa fiu multumit daca schimb parbrizul la 2 ani:))! ok,intre timp mi-am schimbat masina,acum am un touareg si parbriz cu senzor de ploaie:p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti grija cu cei de la bold-sport.com de peste 3 luni astept un pachet de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti grija cu cei de la bold-sport.com de peste 3 luni astept un pachet de la ei.

daca ti-a trimis cu posta ajunge cam intr-o luna si ceva... atat am asteptat eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma si-a pus cineva pe masina senzori de lumina si ploaie?

Care ar fi elementele de care trebuie sa tinem cont cand montam asa ceva?Ce ar trebui schimbat pe o masina fara senzori ca sa devina perfect functionala cu senzorii respectivi?

Computerul de bord trebuie sa fie compatibil sau merg pusi pe orice computer de bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am si eu pe golful meu senzor de ploaie si de lumini.Au mers perfect pana cand am umblat eu cu vcds-ul si nu mai stiu pe unde ca acum nu mai merge nici coming home nici senzorul de ploaie.Apare la adresa 09(cent elect) doar Bordnetz si Wischer...RLS nu mai e.Cum sa fac sa apara din nou RLS la adresa 09? In measuring blocks la 016 imi apare ca RLS este pe "OFF".De unde as putea sa ii dau "ON"? In long codind helper la 09(cent elect) am bifat "rain/light sensor instaled.As vrea cum e si normal sa apara ca in poza de mai jos.Un sfat va rog?.....si un scann la adresa 09:

Address 09: Cent. Elect. Labels: 3C0-937-049-23-M.lbl

Part No SW: 1K0 937 049 S HW: 1K0 937 049 S*

Component: Bordnetz-SG 1.0 H30 0704

Revision: 00H30000 Serial number: 00000001089009

Coding: E48B1F0600041800001400001400000000

Shop #: WSC 12345 123 12345

Part No: 1K1 955 119 B

Component: Wischer VW350 012 0401

Coding: 00065493

Shop #: WSC 12345

Component: Fehler Lin-Slave 02

3 Faults Found

02071 - Local Databus

004 - No Signal/Communication

00924 - Relay for Headlamp Cleaning System (J39)

009 - Open or Short to Ground

02390 - Control / Regulation for Ambience Lighting (E400)

009 - Open or Short to Ground

post-53712-0-17483200-1342544860_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Integratul din senzorul RLS l-ai schimbat ?

Pana la urma si-a pus cineva pe masina senzori de lumina si ploaie?

Care ar fi elementele de care trebuie sa tinem cont cand montam asa ceva?Ce ar trebui schimbat pe o masina fara senzori ca sa devina perfect functionala cu senzorii respectivi?

Computerul de bord trebuie sa fie compatibil sau merg pusi pe orice computer de bord?

Parbriz cu locas pentru senzor, bloc lumini cu functie auto, oglinda interioara care sa se prinda pe noul suport, ceva plastice care acopera piciorul oglinzii, fire trase de la senzor si bloc lumini, codare in centrala electrica.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!