Jump to content

Senzor ploaie / lumina


rimniceanum
 Share

Postare recomandată

Da, e centrala electrica. Ar trebui sa fie sub plansa de bord pe partea soferului, sub relee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pozitionat senzorul in toate pozitiile,l-am lasat chiar si in afara masini dar luminile  ramaneau tot  aprinse.Am vorbit cu vanzatorul si am stabilit ca saptamana asta sa  il schimbe.Sincer, a fost foarte simpatic si dispus sa rezolve problema.Va tin la curent cu ce o sa rezolv.bafta

 

atunci e foarte posibil sa aibe o problema hardware - vedem cand il montezi pe cel nou.

 

ms fain..schema(diagrama electrica) face toti banii ,dar nu sunt sigur ce semnifica tap CECM ..ESTE CENTRALA ELECRICA?unde se afla?ms

 

ai inlocuit si parbrizul sau intentionezi sa montezi senzorul in alta parte ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am schimbat parbrizul...o sa il lipesc pe parbriz normal

cel cu locas pt senzor are sticla mai speciala?in locasul senzorului..sau este la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa schimbi parbrizul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am primit noul senzor de lumina si vreau sa va spun ca sunt foarte multumit pentru ca merge la perfectie.Se vede ca primul kit avea ceva defecte,dar  asta merge super.Eram un pic preocupat ,ma gandeam ca poate masina are ceva probleme sau ca nu accepta astfel de chinezarii (dar tura asta a inchis un far :)))    bafta.

Modificat de valy63
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, banuiesc ca fotocelula celui anterior, avea ceva probleme. Chinezaria emuleaza exact comutatorul - ca sa cand invarti tu de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu gasesc centrala electrica la touran...unde ar putea fi...si nu inteleg la care pini trebuie legate cele 9 fire..(3 de la senzor si 6 de la oglinda..

si inca ceva..firul 6 de la oglinda trenuie legat la plafoniera...dar eu am plafoniera simpla ca cea de golf 4...(oare se refera sa leg la ledurile pt butoane din plafoniera golf 5)s..ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

centrala electrica, sub bord, in partea stanga a pedalei de ambreiaj.

 

totusi, daca nu gasesti nici centrala si nici nu intelegi cum trebuie legate, nu crezi ca e mai indicat sa ceri ajutorul cuiva care se pricepe ?.... ma gandesc sa nu faci alte boacane.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms..e ok..am mai facut treburi de astea si a mers... la modele mai vechi gen golf 4..na, vreu sa fiu sigur ca sa nu desfac plastice degeaba..

chestia e ca eu a luat instalatia de pe alta masina si vreau sa o pun pe masina mea..am luat si mufele din centrala electrica respectiva..dar acolo ajung alte culori de fire ,fata de ce e pe oglinda...asta e nedumerirea mea...si  de asta..nu vreau sa montez pinii firelor de a oglinda  in alte locasuri...


in legatura cu centrala electrica scrie pe ea care e mufa B,respectiv F(la care trebuie legati doi pini de la senzor apa si oglinda)? ms de ajutor(doresc sa culeg toate informatiile ca atunci cand desfac sa nu mai caut pe net...sa merg la sigur)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut ! As dori sa schimb blocul de lumini 1k0941431B ca este foarte uzat cu unul cu functia "AUTO" 5ND 941 431 B(poate in viitor voi lua si senzori lumina/ploaie) ,stie cineva  daca este compatibil, bineinteles fara sa utilizez functia "auto".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut ! As dori sa schimb blocul de lumini 1k0941431B ca este foarte uzat cu unul cu functia "AUTO" 5ND 941 431 B(poate in viitor voi lua si senzori lumina/ploaie) ,stie cineva  daca este compatibil, bineinteles fara sa utilizez functia "auto".

 

cand o sa il pui pe Auto, iti va aprinde automat farurile - deoarece o sa vada circuit deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, senzorul de lumina unde e amplasat? Ideea e ca eu daca tin comutatorul pe auto sta aprins si zi si noapte si alta problema e ca daca il tin pe 0 tot aprins e :( . Pe 0 nu ar trebui sa fie aprinse becurile daylight daca masina e din 2008? Partea de far care am incercuit-o pentru ce este? Si daca stiti pe cineva in Bucuresti care sa ma ajute cu aceasta problema? wilyc6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul de lumina este amplasat in piciorul oglinzii retrovizoare lipit de parbriz.

Posibil sa ai centrala codata pe scandinavia si atunci ai luminile permenent aprinse, se rezolva din codare.

PArtea aceea din far nu e folosita la farurile cu halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vreau sa imi montez si eu senzori de lumini plus ploaie , fara sa schimb parbrizul. Eu vreau mai mult pt senzorul de lumina . Am gasit undeva la 35 $ senzorul cu fire , 15$ blocul de lumini si oglinda pe la 100 RON . Credeti ca o sa intampin probleme legate de sonzor fara sa schimb parbrizul ? Ma refer in special la cel de lumina, ca cel de ploaia chiar nu ma intereseaza asa mult ! Si merge pe centrala mea electrica ?

3C0 937 049 D – 21 Byte – Medium

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai cum sa pui senzorul fara suportul de pe parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu ce lipesti suportul pe parbriz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut,la un golf 5 din 2006 cu senzor de ploaie/lumini din fabrica se poate activa functia  rain closing? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Doar cablurile pentru senzor se pot achizitiona de undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se cumpara mufele si se face cablajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vreo sansa ca pe Strada Maica Domnului sa gasesc si mufele sau sunt ceva mai speciale vw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, traian_stc said:

E vreo sansa ca pe Strada Maica Domnului sa gasesc si mufele sau sunt ceva mai speciale vw?

exclus.

cauta pe Aliexpress, o sa gasesti cablajul.

Altfel, doua mufe, pinii aferenti si fire - si il confectionezi, asa cum ti-a scris si bundy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!