Jump to content

Senzor ploaie / lumina


rimniceanum
 Share

Postare recomandată

Pai nu are legatura oglinda antiorbire...cu schimbarea parbrizului....eu zic ca la tine e schimbat comutatorul si e pus cu auto....ca in rest iti lipsesc cam toate. Cu pretul corect, se pot montat toate...parbriz, senzor...oglinda....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEci, daca nu ai senzorul nu functioneaza nici stergatoarele pe AUTO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar oginda nu este cu antiorbire si nu are in suport senzor de ploaie.

 echipare masinii o aflu dupa decodarea VIN-ului? vreau sa vad daca modulul de confort are senzori de ploaie?

ma gandesc ca nu ii puneau masinii  maneta pentru stergatoare cu AUTO  daca nu avea senzor de ploaie

sigur parbrizul a fost schimbat(este singurul geam cu alt producator) si ma gandesc ca nemtii au luat un mai ieftin

vreau sa vad daca modulul de confort are senzori de ploaie?

Modificat de ionut262001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul confort nu are nicio treaba cu ce vb tu....centrala electrica - da. Ionut, scoate plafoniera si vezi daca ai vreo mufa libera ascunsa pe acolo, pe sub plafon....daca nu ai, e clar ca nici senzor ni a avut....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam pe cineva pe forum pe "Rage" parca care a pus sistemul auto lumini cu 1600 lei(echivalent pe la 65 dolari).Unde am gasit pe sitel ala bold-sport.Si altii vad ca au pus aici si cu 240 dolari...Care e diferenta?

160 lei scuze-le mele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect

Modificat de ionut262001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Am si eu o problema cu senzorul de ploaie / lumini. Partea de "lumini" functioneaza corect dar partea de "ploaie" nu functioneaza deloc. Masina a avut parbrizul inlocuit. M-am uitat la pastila dintre suportul oglinzii si parbriz si gelul este neuniform si chiar pare ca nu e pus corect. Credeti ca asta ar putea fi cauza (avand in vedre ca senzorul de lumini functioneaza corect)? Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil. daca stropesti cu apa cu un fas de geamuri nu pleaca stergatoarele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pleaca nici cu fas nici cu apa direct din sticla. Eu tind sa cred ca gelul nu a fost pus corect in momentul in care a fost schimbat parbrizul. Ma gandesc ca asta ar putea fi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor.De curand, am gasit un clip pe youtube cum se monteaza senzorul de lumina  la un golf 5 si sincer ma bate gandul sa il montez si eu pentru ca este foarte simplu de montat.Dar  am cateva nelamuriri : 1-dupa montaj,senzorul trebuie decodat cu vag comul?

                                                                                   2-de unde as putea comanda tot kitul  (bloc lumini +senzor)?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vorbim de cel OEM, da , se codeaza cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dupa o zi de mers pe ploaie si functionare perfecta a senzorului de ploaie, seara nu a mai mers nici neam. Posibil sa se fi ars? Si se poate vedea la scanare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare tuturor.De curand am achizitionat un kit senzori lumini ( bloc lumini cu functia AUTO +senzor)  pentru ca golful meu nu are asa ceva.Acest sistem este plug and play,Dupa montare,am dat pe AUTO sa vad cum fuctioneaza si imediat am descoperit ca este o problema.Luminile se aprind si raman aprinse,chiar daca e zi sau noapte.Practic la lumina  ar trebui sa stea inchise si la intuneric sa se aprinda,iar cand e noapte si masina e incuiata si o deschizi din cheie,luminile trebuie sa se aprinda, ceea ce la mine nu face asa ceva.Posibil sa fi gresit cu ceva la montare? senzorul lumini este fixat pe parbriz, in partea din stanga.Vreau sa precizez ca am probat si la alt golf si aceeasi problema (luminile raman aprinse).  multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aprind luminile daca e codata coresp- senzor de lumina si CH/LH. Daca nu e setat CH/LH cum sa se aprinda singure?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca e plug  and play mai trebuie setat ceva? Pe site-ul de unde l-am comandat,scrie:" montajul presupune plasarea senzorului de lumina undeva in coltul bordului! Are marimea unui nasture. Dupa montare nu sunt necesare alte adaptari! Odata comutat pe pozitia AUTO farurile se vor aprinde automat atunci cand luminozitatea este scazuta (seara, la intrarea in parcarile subterane, in pasaje ...etc.)."     

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzorul se monteaza in piciorul oglinzii. daca tu ai luat senzor de ala chinezesc nu avem cu ce sa te ajutam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Asta nu e sensor ploaie/lumina OEM, e o jucarie chinezeasca, am avut si eu. E o diferenta foarte mare fata de senzorul original care vine in bratul oglinzii, la care poti active cateva functii faine gen: rain closing, CH, LH. Din cate tin minte senzorul pe care l ai luat are niste reglaje pt intinesitatea luminii, dar nu prea erau exacte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un senzor lumina,nu ploaie (sunt costient ca e o chinezarie) dar macar sa-si faca treaba.Din cate am vazut,nu poti in nici un fel sa reglezi intensitatea luminii sau altceva.De aprins se aprinde cand dai pe AUTO, dar cand iesi la lumina ramane tot aprins.Cred ca ceva nu e in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAuta pe cel care ti l=a vandut sa-l schimbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.De curand am achizitionat un kit senzori lumini ( bloc lumini cu functia AUTO +senzor)  pentru ca golful meu nu are asa ceva.Acest sistem este plug and play,Dupa montare,am dat pe AUTO sa vad cum fuctioneaza si imediat am descoperit ca este o problema.Luminile se aprind si raman aprinse,chiar daca e zi sau noapte.Practic la lumina  ar trebui sa stea inchise si la intuneric sa se aprinda,iar cand e noapte si masina e incuiata si o deschizi din cheie,luminile trebuie sa se aprinda, ceea ce la mine nu face asa ceva.Posibil sa fi gresit cu ceva la montare? senzorul lumini este fixat pe parbriz, in partea din stanga.Vreau sa precizez ca am probat si la alt golf si aceeasi problema (luminile raman aprinse).  multumesc anticipat.

 

repozitioneaza senzorul de lumina, ca sa vezi daca lucreaza sau nu - sa nu fie pus la baza parbrizului, unde este zona vopsita cu negru.

 

daca tot nu lucreaza, atunci e posibil sa aiba o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pozitionat senzorul in toate pozitiile,l-am lasat chiar si in afara masini dar luminile  ramaneau tot  aprinse.Am vorbit cu vanzatorul si am stabilit ca saptamana asta sa  il schimbe.Sincer, a fost foarte simpatic si dispus sa rezolve problema.Va tin la curent cu ce o sa rezolv.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti..vreau sa-mi fac si eu un upgrate la masina..touran din 2004 diesel

si anume miam pus oglinda heliomata(cu buton ) si vreau sa-mi pun si senzor ploaie,dar pe acesta nu stiu unde sa leg cele 3 fire de la el...ma poate ajuta cineva?

oglinda heliomata trebuie sa leg doar trei fire pt a  functiona,nu ?unul masa,unul alimentare si unul la lumini ambientale..e corect?( mansalierul nu-l mai leg ..e munca cu firele...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms fain..schema(diagrama electrica) face toti banii ,dar nu sunt sigur ce semnifica tap CECM ..ESTE CENTRALA ELECRICA?unde se afla?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!