Jump to content

Bucse bascula, pivoti, etc. Care firma?


daniel80
 Share

Postare recomandată

Cam mult 32 lei/buc, dar poti sa mergi la orice magazin cu piese auto si sa le comanzi pe OEM si cu 30 lei cumperi 2 buc, apoi mergi in ce service vrei sa le montezi si vei iesi mai ieftin cu siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta se vand pereche, nu la bucata ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar ei mi-au zis 32 lei bucata.... si mie mi se pare mult dar daca ma gandesc ca is originale si plus ca pe aici prin Bacau nu stiu nici un service bun vw sau skoda si nu m-as lasa pe mana oricui.

Am fost pe la 2 magazine de piese si au zis ca imi aduc pe comanda la 20 - 29 lei febi... da sa stiu de care sa le masor ca is de 19, 17 etc... In cursul discutiei am intrebat domle stiti vreun service bun skoda sau vw prin Bacau, si la ambele mi-au raspuns domle service bun nu prea mai este, doar un mecanic daca stii bun. Au zic ca ei mai stiu mecanici da e o lucrare foarte usoara cu bucsele astea si nu se baga decat la lucrari mai grele si mai banoase...

Dupa ce ca e criza mai fac si pretentii... si altii saracii abia asteapta cate un client. De aia mi se face sila de tara asta...(printre multe altele) si sorry de Offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bucsele alea sunt simplu de dat jos si inlocuit. Daca ai un manual de reparatii (ca sa iti faci o idee) si un cric bun, in 30 de minute cu tot cu o tigara sau o cola sunt gata. Desfaci exact cate 2 suruburi pe fiecare parte si le pui cele noi (plus cele de la roti). Nu e nimic tensionat si de tras, decat 2 piulite. Atentie la tipul de bucse, cele mai noi au si niste urechi de metal, mai destepte ce vin peste sa nu fuga stanga dreapta si au un canal pe mijloc. Asta iti dai seama daca dai jos un si mergi cu ea in mana la magazin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos de informatii.

Oricum dupa ce am vb cu cei de la reprezentanta am zis ca e un pret destul de bun avand in vedere refuzurile pe care le primisem de pe la diferite magazine de piese si de pe la diferiti meseriasi de cartier asa ca le-am zis sa faca comanda... deci acum nu ar fi normal sa-i sucesc sa zic ca nu ma mai duc...

Ms oricum, o sa revin cu impresii dupa ce le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Le-am schimbat pe cele de la bara stabilizatoare... De la reprezentanta Skoda Bacau, nu au avut timp sa ma programeze in intervalul in care am vrut eu si asa ca m-am dus si le-am cumparat si m-am postat in primul service spre casa crezand ca n-o fi asa complicat da am prin un pusti, cred ca era ucenic... si cu ajutorul meu s-a chinuit vreo ora. La sfarsit a zis ca : ,, Intr-o ora faceam distributia la Logan cat ti-am schimbat tie astea '' :lol:

Ca si idee DEZAMAGIT de Skoda in sensul ca mi-au adus bucse cu niste proeminente, pe cand mie imi trebuia fara si le-am ,, polizat'' un pic. Se comporta bine, nu mai bate nimic.

Atasez si poze... cu bucsele bara stabilizatoare

Acum rog colegii care se pricep intr-adevar, ca tot a fost discutia despre Lemforder, sa se uite AICI - postul 93 sunt contrafacute? Sunt in dilema... ori is contrafacute (si in cazul asta nu schimb mecanicul) ori au fost montate prost... :bom:

post-39339-0-72422800-1345243855_thumb.j

post-39339-0-32745000-1345243891_thumb.j

post-39339-0-22986900-1345243927_thumb.j

Modificat de BigSAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au gresit cei de la skoda, vechile bucse nu se mai fabrica, trebuiau sa-ti dea si bridele de prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezentanta costa bridele 40 de lei bucata, la fel am patit si eu, nu trebuia sa le schimbi dc nu aveai brida cu cocoasa, nu vor tine foarte mult si va fi nevoie sa le schimbi iarasi, eu am gasit brida la 10 lei paarca pe producator si acum urmeaza sa le schimb si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Swag 30 92 7304 pt diametru 21mm(30 lei setul pt o parte) si 30 92 7318 pt diametru 23 mm .

Brida cu cocoasa Swag 32 92 3366 (22 lei bucata),sau Vaico V10-1624 (10 lei bucata).

post-64586-0-08402200-1345279380_thumb.j

post-64586-0-26164800-1345279381_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Sunt foarte ok daca nu vrei sa dai bani multi pe ele.Isi merita banii pt ca sunt produse destul de bunicele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit si mapco la acelasi pret,made in franta ce parere  aveti??care sa aleg??in pret nu sunt inclusi pivoti nici la moog

 



de acest kit ce spui??http://www.rkcomponents.co.uk/rpvwkit16passat-wishbonekitrkc-vw-passat-front-left-and-right-wishbone-ball-joint-link-tie-rod-end-kit.html

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am constatat  la bucsa mare a bratului fata este putin crapata,cea cu aluminiu pe exterior ,nu se aud batai... as dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu o recomandare  OEM sau Lenforder, mentionez ca am pachetul de drumuri grele de fabrica si am inteles ca difera eventual un cod produs. Ms! Ar mergeLEMFORDER 31479 01?     o indrumare cine are Etka?

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1J0407181 - e aceeasi bucsa la toate variantele, iar ca echivalenta pe Lemforder este 21113

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms! Daca nu bate si e doar crapat cauciucul ar mai suporta amanare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine vrea calitate ia Lemforder....atat

Am avut un accident am dat rau cu roata in bordura,s-a  spart janta o bucata de 2 cm,s-a indoit bieleta de directie destul de rau dar a naibii nu avea niciun pic de joc,in rest nimic de la articulatii nicio avarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum ele crapa superficial destul de timpuriu, chiar daca bucsa este inca in stare buna.

 

Lemforder a inceput de mai multa vreme sa nu mai fie foarte calitativ... am vazut destule piese de lemforder cedand foarte repede.... Ultima experienta fiind cu o bieleta antiruliu sarita din nuca fara nicio fortare, la mers obisnuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati TRW poate sunt mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai bine cred ca merg pe OEM daca as sti care e pretul pe Lenforder 26 ron buc OEM stie cineva un pret?    andrei__221 la mine e crapata partea plina cam 5-6 mm se vede cand sta bascula tensionata cu roata suspendata ,ar suporta amanare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e doar crapata superficial si nu e taiata, eu zic sa nu-ti faci probleme.

 

Personal sunt adeptul oem-ului, ai garantia ca te vor tine mult si bine.

 

Eu le-am schimbat pe ale mele acum 5 ani si inca sunt perfecte. Oem desigur, 70.000 km facuti deatunci.

 

Drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit la reprezentanta la 70 ron buc la Porshe TM credeti ca e mult? Altfel am gasit in jur de 30 roni pe care sa fie trecute codul de original facute prin slovakia dar parca nu am incredere si apropo de crapatura e destul de mare dintr oparte in alta vreo 5-6mm Ce ziceti?

 

 

 

 

 

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e taiata ci doar deasupra e crapatura superficiala eu zic sa nu-ti faci griji.

Daca e crapata de poti baga unghia in crapatura atunci schimba-le.

 

Oem intradevar sunt mai scumpe decat aftermarket, si personal atat timp cat a sa-mi permit, oem o sa-mi cumpar.

 

Asadat, depinde de bugetul tau, daca nu te afecteaza financiar, atunci mergi pe incredere, mergi pe oem.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

S-a tot discutat despre "magicul" OEM; VW nu produce bucse, ci le cumpara de la firmele producatoare.

 

In cazul Octavia 1, pt bucsele de bascula, OEM = Lemforder. Daca aveti curiozitatea sa mergeti la Skoda cu o bucsa Lemforder in mana, veti constata ca e aceeasi piesa. Pe Lemforder nu scrie nici fabricantul, nici cod Lemforder. Doar codul de piesa VAG - cel putin pe ale mele. Lemforder scrie doar pe cutia in care vin piesele.

 

Alegerea e a voastra (pe mine m-au costat 2 bucse mari de bascula 60Ron (Lemforder) iar cele de "origine" sunt, la reprezentanta, 110Ron/buc = 220Ron setul.

 

Stie cineva daca exista set de reparatie burduf pivot? Pivotii sunt inca buni, insa unul din burdufe se pregateste sa crape.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit eu am dat 56 ron pe buc la reprez VW TM si inafara de cod orig .au si sigla VW pe ele si poti fi sigur pe originea lor ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce o fi gresit... pretul celor de la PoRo? Revin, pretul comunicat e de 108Ron/buc pt bucsele mari - cele ce se schimba, pt Octavia I, de la PoRo Bucuresti Nord.

 

Chestia cu sigla e foarte interesanta... am basculele vechi, cu tot cu bucse, si nu au nici o sigla bucsele.... basculele au.

 

Ai vreo poza? Sunt curios cum arata. Mai stii, poate bucsele cu care a venit masina mea nu sunt de origine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Bucse bascula, pivoti, etc. Care firma?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!