Jump to content

Decupare bara spate


c.iulian
 Share

Postare recomandată

Doresc sa decupez din bara pentru a prelungi iesirea la toba finala(o singura teava cu un diametru mai mare orientata putin in jos,am vazut pe la audi asa ceva )si nu am vazut de aproape nici un exemplu doar din mers am vazut o O1 si nu mi-a placut pentru ca decupase din bara exact in prelungirea tobei originale care cred ca este mai spre mijlocul masini.Eu cred ca trebuie mai in stanga spre exterior.As dori sfaturi sau daca cineva a facut asa ceva sa-mi spuna si mie daca trebuie data bara jos sau merge decupata cu ea montata la locul ei eventual daca are cumva rama sau insertie de fier.Ceva in genul ce am desenat ca sa vina mai spre exteriorul bari.mersi. post-39181-0-72332900-1330706561_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa renunti la finala pentru un sunet mai frumos si ca sa nu ti se miste tips-urile pe acolo datorita greutatii tobei. Totusi, nu stiu ce sa zic cu decupatul, mi-e sa nu afectezi rezistenta barii in caz ca prinzi ceva pe dedesubt si sa nu crape unde decupezi. Asta m-a tinut si pe mine inapoi de la aceasta operatiune.

Apropo, ce ai desenat acolo e toba, renunta la gandul asta cat mai repede. In niciun caz nu face asa ceva! In primul rand lungesti traseul evacuarii si in al doilea rand, nu sunt permise unghiurile drepte pentru asa ceva!

Daca totusi alegi sa o decupezi, cred ca te poti baga fara probleme sa o decupezi direct pe masina. Nicidecum nu are nicio insertie. Probabil ca ai si tu fusta la bara si daca decupezi, vei decupa din aceea. Dar gandeste-te bine la ce ti-am spus in legatura cu evacuarea. Daca faci dupa finala ce ai desenat acolo, e posibil sa nu-ti mai traga asa bine ca inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca cine iti pune toba are habar sa o sustina suplimentare cat mai in spate posibil, n-o sa ai probleme cu ea

daca bara e originala, rezista si nu crapa...n-o afecteaza

mi-am decupat bara la fabia pentru toba si n-am avut deloc probleme cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar uita-te la desenul ala pe care l-a facut el...asa ceva nu se face la evacuare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vad niciun desen...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bara este originala, cam aici as vrea sa ajung si eu.mutumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu i-a iesit prea frumos...o sa postez eu o poza mai tarziu cum mi-a iesit la fabia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desenul e chiar sub scris in primul post, se observa greu datorita faptului ca liniile alese nu intra in contrast cu albul ala. Tu vrei sa-ti faci ca la S-line sa inteleg...

La S-line au un ornament in bara care face sa arate bine teava aia indoita in jos. Nu cred ca o sa iasa asa bine pe Octavia. Poate incerci mai bine sa gasesti niste tips-uri mai aratoase, ceva ce-ti place tie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar acum l-am vazut...zici ca e invizibil :lol:

urat...de ce nu pui o toba simpla si frumoasa?...te complici cu prostii

PS: intarzii putin cu poza, ca nu am prea avut timp azi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuzati ca e murdara...

post-28197-0-40099500-1330966947_thumb.j

post-28197-0-88744500-1330966947_thumb.j

post-28197-0-46696900-1330966948_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Salutare! Ma poate ajuta cineva cu pasii care trebuie urmati pentru demontarea barii spate la O1 hatchback? Eventual o documentatie... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos Multumesc! Vreau sa montez un carlig de remorcare, de aceea am solicitat aceasta informatie. Este prea mult, daca te-as ruga sa-mi dai si codurile de culori de la firele lampilor spate, pentru montarea kit-ului electric?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toata prietenia, despre carlig s-a discutat pe larg aici, nu e nevoie de o noua discutie in topicul despre decuparea barei spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!