Jump to content

Modificari VW Polo 6R (Tuning)


Lvu
 Share

Postare recomandată

eheeee

de ceva vreme

acum sunt la capitolul scaune de fabia RS si incalzire in scaune :D

frumos.. elegant...

post-137693-0-10032900-1445987511_thumb.

post-137693-0-22996400-1445987525_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci cand nu ai ce face, iti faci de lucru

demontezi jumatate de masina...

 

Poti sa faci o lista cu piese necesare retrofitului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pus cineva instalatie LED H7 pe masina,sau macar ati vazut live pe un far cu oglinda asa ceva. Ma gandeam sa imi pun la Polo pe faza scurta,insa nu vreau sa fac experiente,in plus cred ca are acelasi regim de ne-conform ca si xenon-ul after market.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AlexutuS

- aeroterma completa cu motorase, cablaj, senzori, radiatoare de pe ibiza dupa 2003, fabia Climatronic         = dezmembrari approx 100 EURO

- senzor soare special de polo 6r (se integreaza in bord in locul capacului din centru)                                      = ebay 20 Euro

- senzor temperatura aer pentru gurile de pe centru special de polo 6r                                                             = orice magazin piese auto 30-40 lei sau 120 lei original Porsche Romania

- cativa pini pentru mufa de la panoul de comanda                                                                                            = Porsche 60-80 lei

- panou comanda special de polo 6r (iti recomand sa iti cauti varianta cu H la sfarsit (e fundal negru si scris cu alb), variantele anterioare au lumina albastra si scrie cu negru pe fundal alb)  = ebay 50-80 euro

- O-ring-uri pentru conductele de la radiatorul de A/C                                                                                         = 6-9 lei

 

Manopera: de scos freon, de pus freon, de demontat tot bordul, de demontat ramforsarea din spatele bordului, de inversat aeroterme

 

 

@qwk

au suport lombar dar nu este reglabil

 

@FRE

am citit ca a reusit cineva in Olanda sa monteze farurile de pe polo 6C LED pe 6R dar nu a dat detalii dar investitia este exagerat de scumpa peste 2000 euro cu piese originale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treishu, deci sunt ca si la Polo. Nu-mi raman decat cele de A1, care au suport lombar reglabil.

 

Fredy, nu vrei lupe ?:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treishu, deci sunt ca si la Polo. Nu-mi raman decat cele de A1, care au suport lombar reglabil.

Fredy, nu vrei lupe ?:))

As vrea lupe,dar cine le pune ? Dupa experienta ta,nu prea am curaj sa incerc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, sper sa postez unde trebuie.

 

Mi-a spus un prieten ca si-a pus la un sandero, camera video pentru mers cu spatele si ii reda direct pe navigatia masinii, iar eu am zis sa caut daca poate si polo. Pe configurator am gasit camera video, insa te obliga sa alegi ori o navigatie, ori radio composition media ori un pachet de conecare bluetooth. Din toate astea, am dedus ca ai intr-un fel sau altul nevoie de bluetooth pentru a monta acea camera? Nu pare logic, cel putin pentru mine....

 

In orice caz, eu am comfortline, radio cd-ul normal cu touch screen fara bluetooth. As dori si eu cateva lamuriri, iar pentru senzorii de parcare ar fi cam aceeasi intrebare...

 

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de o jucarie in bord care sa:

 - stie sa redea imagini video

 - aiba o intrarea pe care sa poata importa imaginile venite de la camera

 - o conexiune intre camera si jucaria din bord.

 

Instalatia de fabrica este compusa dintr-o camera (aici sunt doua variante), un cablu lung care leaga camera de dracia din bord si un RCD la nivelul lui RCD 510 (asta-i modelul pe care il am eu instalat pe masina. La generatia asta noua nu stiu cum se numeste RCD-ul) cu intrare video.

Pentru camera sunt doua variante:

 - cea smechera care este inclusa in emblema de pe haion (emblema cu care deschizi portbagajul)

 - cea care se montraza in bara, deasupra numarului de inmatriculare (necesita realizarea unui mic decupaj in bara)

 

Tu daca vrei sa faci ceva sigur vei avea nevoie de un alt RCD cu intrare video, de cablu si de camera (probabil ca o vei lua pe cea care se puna in bara).

Spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, multumesc de raspuns. 

 

Din ce sper, este sa nu il schimb...m-am luat din ce scria pe configurator. Al meu este cel cu touchscreen basic din fabrica. M-am interesat sa-l schimb cu o varianta mai veche insa nu este compatibil cu modelul nou de polo 2014 pe care il am eu. Cel putin, plug&play nu este din cauza ca pe asta nou imi arata si consumul, cat mai am pana sa alimentez blabla. Daca ar trebui sa schimb cu un model precedent, renunt la camera pentru ca arata foarte bine pe masina cel actual...cu modelul mai nou, fratele lui mai mare, inca nu am gasit la un pret suportabil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza este ca RCD-ul tau, desi cu touchscreen si cine stie ce rezolutie, s-ar putea sa nu aiba intrare video. Si daca vei tine mortis sa pui camera pe masina vei fi nevoit sa il schimbi cu altul. Care, probabil, o sa fie identic cu cel actual, dar cu singura diferenta ca va avea pe spate si un conector pentru intrare video.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa este Dun...daca televizorul nu are intrare video, degeaba are ecran...corect. 

 

Nici macar nu stiu unde sa caut sa vad daca are sau nu intrare. Ce zic la reprezentanta, nu i-as crede prea mult. Din dezmembrari nu prea am vazut modele mai noi de RCD-uri, nici macar nu mai au codurile acelea gen RNS sau bla bla. 

 

Macar cu snezorii de parcare sa reusesc sa-i pun pe RCD-ul actual.

 

EDIT: Faza ciudata este ca pe configuratorul online nu m-a obligat sa schimb RCD-ul ci doar sa adaug bluetooth...haha !

Modificat de ciprianconcept
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista asa ceva. Ansamblul respectiv vine cu totul si nu cred ca o emblema spate poate fi transformata si adusa la starea unei embleme cu camera in ea.

Aceasta emblema cu camera a venit montata pe Golf VI si ea contine si un sistem de actionarea, cu un motoras care, atunci cand se trece la mersu in marsarier, deschida  emblema pentru a expune camera respectiva. Deci chiar si daca ai reusi sa montezi camera in emblema ta (?!?) tot ai mai avea nevoie de un motoras si de circuitul de comanda ...

 

Imi face impresia ca nu prea stii cu ce te incurci si ca nici intuitia nu te prea ajuta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, va rog frumos puteti sa ma ajutati cu un sfat? Am spart bara fata, am cautat sa iau una de la dezmembrari, m-am bucurat ca era tot alba si nu trebuia sa o mai vopsesc pana in vara insa tipul a fost neserios, dupa ce am intrebat de multe ori daca bara a fost lovita mi-a zis ca nu, este doar zgariata, insa cand a sosit am observat ca era usor lovita, in fine din principiu o sa i-o trimit inapoi, idea e ca am gasit pe un site diferite variante de aftermarket, aveti idee daca se potrivesc? S-a mai confruntat cineva cu acest lucru, Blic, Prasco sau VAN WEZEL ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A schimbat cineva finala la un 1.6 tdi pentru un sunet mai agresiv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu rezolvi mai nimic schimband doar finala. La diesel trebuie sa "cureti" tot traseul pentru a avea ceva zgomot. Cauta pe youtube ca vei gasi cateva 1.6 tdi cu evacuarea modificata si cu un zgomot placut. Singura problema este fumul specific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, vreau sa imi iau niste jante si am gasit pe net ce model vreau, dar la marime janta este 6.5, ce am eu sunt de tabla si sunt 6, oare se vor potrivii cauciucurile pe ele?ca loc in masca cred ca este.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea de tabla sigur nu sunt de 5.5J ?


De potrivit, se potrivesc cauciucurile dar o sa stea ceva mai intinse pe janta (185/60R15). Eu am pus cauciucuri de genu pe jante de 7J si n-am avut probleme. Iarna asta voi trece la cauciucri de 195/55R15  totusi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cele care au venit cu masina de pe comfortline, pe site si pe hartiile primite sunt jante otel 15" 6J 5x100, cu anvelope 185/65

astea sunt cele care ma intereseaza si pentru care sunt in dubii daca sa le iau sau nu, ca cine spune ca pe fata sa nu atinga in telescop,arc,aripa cand virez maxim stanga-dreapta

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si ce ET au dar m-as mira sa fie mai mic de 35. 

Eu am acuma pe masina pe 17 cu 7.5J si ET35 si nu ating

Astea pe 15 sigur nu vor atinge niciunde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@enimem Nu inteleg de ce a trebuit sa postezi aici, cand ai intrebat si dincolo (unde, dealtfel, era si locul potrivit). Doar fiindca nu ai primit rapid un raspuns, nu e motiv. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit topicul dar nu am  gasit nimic despre tuning motor.

M-ar interesa o modificare de putere prin modificarea softului actual cu un soft de fabrica de 105 cp.

Se poate? A facut cineva?

Mentionez ca am facut asa ceva la un Ford Mondeo acu vreo 3 ani, deci teoretic merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!