Jump to content

Modificari VW Polo 6R (Tuning)


Lvu
 Share

Postare recomandată

Arata foarte bine :D, sa le folosesti sanatos.

Nu pare asa inalta, poate si din cauza anvelopelor ce sunt putin mai inalte 215/45.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult ! Anvelopele sunt 205/45 ZR 17 - ca idee caut arcuri sport OEM - 15mm doar pe spate,fata o las asa cum este !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce am avut impresia ca sunt 215. Vrei sa schimbi doar pe spate? Nu e recomandabil pt ca masina va parea clar mai lasata pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu si la Polo 6R care este foarte ridicata de spate,merg zilele viitoare la Porsche Ro sa intreb cat costa doar arcurile spate,daca nu sunt la un pret mare le comand si daca nu se aseaza bine le iau si pe cele de fata,ideea este ca nu vreau sa pierd garantia,masina are doar 1300 km,de asta nu vreau sa iau decat OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La diesel diferenta intre bot si spate este de 5.5 cm de la prag la pamant, deci este mare. Dupa cum spuneam si eu vreau sa o las de spate, undeva la 5.5 cm si probabil si botul cam 2 cm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu le lasati voi asa cum sunt? Oricum nu sunt masini sport sa va puneti suspensii sport, sa le coborati....

Sunt gandite la inaltimea asta fata de sol pentru a permite o distanta optima intre roata si caroserie in cazul incarcarii cu bagaje si pasageri. Incarcata asa poate mai mergi cu ea si pe drumuri mai denivelate.

In plus, eu nu as alege sa ma zdroncane si sa mai dau si bani extra pentru asta dupa achizitie. Ca noi avem si drumuri...

Mai bine dati niste folie protectoare pe capota sa nu o ciobeasca pietrele, si pe la praguri. Eu modificari din astea as face. Poate sunt eu mai invechit dar imi place "stock" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditu, daca la Polo-ul tau era asa diferenta mare si tu ti-ai fi lasat-o mai jos :) Noi aici nu vrem sa le lipim de paman, vrem doar un pic mai jos spatele.Desi la inceput imi placea la nebunie cum statea in curbe, acuma dupa mai bine de 40 000 km nu mi se mai pare. Spatele se lasa ingrozitor in curbe si nu mai ai aceiasi stabilitate, in plus asta iarna cand au batut vanturile alea puternice in bucuresti, jur ca simteam cum imi ridica masina de cur din cauza distantei mari intre roata si aripa. Este foarte nasoala senzatia, si daca patesti pe drum chesti asta nu e ok. Eu am patit-o la semafor la Sala Palatului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@qwc - Ai punctat exact ce trebuia,chiar nu le vrem lasate pe asfalt ci doar un pic mai jos,cat despre cele spuse de Aditu are dreptate insa nu in privinta noastra,sau ma rog a catorva dintre noi.Ca o concluzie cu 17" pe Polo chiar trebuie sa te uiti pe unde mergi,mai ales in Bucuresti....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B 06 FRE cat de tare se simt jantele pe 17 ? Ma refer la accelaratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu simt nici o diferenta,dar sunt constient ca la ce motor are nu este o masina sport,asa ca nici nu cer foarte multe de la ea.In afara de faptul ca este mai rigida,am presiune 2,4 in pneuri,deci minim, ca se poate si 2,6,nu cred ca se simt inca 3-4 kg pe roata asa cum ma asteptam,insa ca look este total altceva si cam asta ma intereseaza in momentul de fata.De mentionat ca este folosita ca a doua masina,dar ca uz zilnic cred ca este deranjant cat de cat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B06FRE geamurile spate sunt de fabrica sau ai pus folie? Par mai spre negru decat spre verzuiul celor OEM.

Daca sunt folii spune-mi te rog transparenta

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,sunt superbe jantele B06 FRE, ma bucur sincer pt. tine,incet, incet va arata super masinuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@circoloco - Am pe geamurile laterale spate si pe luneta folie Llumar cu transparenta 72%,cea care in general se pune pe geamurile laterale fata,este cam deschisa dar se apropie destul de mult de cea OEM

@kriszteaurel - Multumesc de aprecieri,cat despre viitoare modificari mai am de pus arcuri sport OEM si ma opresc chiar nu mai vreau nimic ( intre timp am mai adaugat si pedale sport GTI precum si tips toba dublu ca cel de GTI )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place ce ai ales. Asa ceva vreau sa aleg si eu, mai mult cu rol termic decat aspect. Pe alb ar da "melteneste" folia inchisa... din punctul meu de vedere.

Pentru montare footrest exista vreo solutie ? Nu inteleg de ce GTI-ul vine cu pedale sport dar footrest sub forma de musama :dry:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B 06 FRE: Ai facut ceva modificari, e pe drumul de a arata ca un GTI :emthup:

@Circoloco, ce este cu Polo 6R GTi trecut acolo la tine? Is there something you are not telling or showing us :icon_cheesygrin:

Sunt foarte surprins de aceasta diferenta mare de intaltime intre puntea spate si fata. Nu prea ii inteleg rostul si tradeaza niste arcuri stock proaste daca se lasa asa rau pe fata.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego : Multumesc mult de aprecieri,din pacate nu au fost bani de GTI asa ca ma multumesc cu modificarile....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pe vine :D

Pana atunci rasfoiesc sa vad daca merge pus footrest, chiar si ala de pe MK4. Cotiera, vad ca li s-a potrivit cea de MK4 :))

Edit: la multe masini botul e mai lasat pentru ca e motorul acolo si difera greutatea pe punti. Dar daca umplii portbagajul cu ceva bagaje se egalizeaza.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am vazut si eu pe acela dar vad ca e pus pe masina de Anglia iar spatiul la cel de Europa pare mult mai lat... Mai cautam.

Multumesc frumos. Abia il astept

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as fi interesat de footrest si pedale. B06FRE, de unde ti-ai luat pedalele ? Sau urmeaza sa le iei ?

Circoloco esti sigur ca se potriveste cotiera de golf IV pe Polo ? Eu am incercat cu una aftermarket si nu mergea. Prinderea la Polo este in 4 puncte, iar la golf IV este in trei puncte total diferite de cele 4 de la polo. Cat despre arcuri, ai dreptate dar rar se intampla sa mergi asa incarcat cu ea, iar daca punem arcuri un pic mai tari + telescoape intarite, fundul masinii nu o sa se mai lase asa mult cu greutatea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@qwk - Pedalele sunt OEM cod 8N1064200 - 180 RON la Porsche Ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, atunci o sa urmeze si la mine :) Multumesc pentru cod

P.S.: Pune te rog o poza cu ele cand poti.

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu cred ca am nici o poza,dar daca te uiti la topicul " Masina mea " deschis de mine,ai o poza cu interiorul in care se zaresc putin si pedalele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spus-o mai mult ironic la adresa VAG pentru ca au pasatrat un design de cotiera vechi de 12 ani :D. E adevarat, diferenta o face prinderea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!