Jump to content

Modificari VW Polo 6R (Tuning)


Lvu
 Share

Postare recomandată

De mult imi doresc ca acel sunet sportiv scos de blow off valve sa se auda si la masina mea... Se pare ca cei de la FORGE MOTORSPORT(http://www.forgemotorsport.co.uk) mi l-au indeplinit pe jumatate. De ce zic pe jumatate pt ca sistemul a intrat pe piata special pentru motorul 1.2 TSi, cealalta jumatate fiind pretul care se ridica undeva la 1200 lei noi.

Acest sistem are si plusuri si "minusuri":

+ ar fi ca prelungeste durata de viata a turbosuflanteia;

+ ar fi ca raspunsul la acceleratie este mult mai rapid;

(+) sunetul scos la schimbarea treptei de viteza :D;

...

- ar fi pierderea 1, 2 cp.

Am atasat mai jos un pdf cu etapele montarii.

Voi mai revenii cu detalii... :D

http://www.forgemotorsport.com/media/DV12VAG.pdf

Modificat de Lvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi mai revenii cu detalii...

Adica l-ai/il cumperi ? Daca da fa un filmulet cu el. Mai ales cum se aude la schimbarea vitezei la rotatii mici 1.500 - 3.000, nu doar la 4-5.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inca nu il am, dar o sa dau comanda.

Modificat de Lvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce jante pe 16 imi recomandati pt Polo ? Eu ma gandeam la Oz Superturismo. Vreau pentru vara sa-mi iau dar nu vreau mai mari de 16 dar nici mai mici :) Ce credeti ca s-ar potrivi mai bine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate masinile de fabrica cu turbo au un fel de blow off...diferenta dintre cele 2 este ca cel de fabrica descarca aerul intre filtru de aer si turbina si nu produce sunet iar cel care vrei sa il achizitionezi tu descarca presiunea in aer si produce sunet... cat despre raspunsul la acceleratie nu se imbunatateste cu nimic, nici nu prelungesti viata turbinei doar o sa sune! insa nu te astepta sa sune tare deoarece depinde si de preisunea cu care functioneaza turbina iar masina ta cu softule de fabrica cred ca ai o presiune destul de mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citez ce scrie pe pagina lor oficiala, despre produs:

"This valve kit allows the fitment of a fast response blow off valve on the 1.2 TSi engine as found in the SEAT Ibiza ( Mk5). As the engine does not have a diverter valve fitted as standard, this valve not only gives you an incredible loud sound when lifting off the throttle during gear changes,�but will also improve the throttle response by reducing any lag, as it will help the turbocharger maintain its rotational speed ready for when you accelerate.

The kit includes all necessary parts with a machined billet adaptor for connecting the the throttle body, blow off valve, silicone hose ( a range of colours are selectable in the options below ) and the vacuum hose and pressure sensor connector.

All this and all at a great value price."

Modificat de Lvu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau raspunsul mai bun al acceleratiei dar nu vreau zgomot :) Sau daca e sa faca, sa faca doar de la 4.000 in sus. Pana atunci sa nu zica nici fas :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tu spui ca merita... cu capota inchisa prea putin o sa se auda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu are nimeni nevoie de un proiector pe partea stanga a masinii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau raspunsul mai bun al acceleratiei dar nu vreau zgomot :) :))

Atunci iti recomand un Sprint Booster. Best New Performance Street product Sema 2010 :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce jante pe 16 imi recomandati pt Polo ? Eu ma gandeam la Oz Superturismo. Vreau pentru vara sa-mi iau dar nu vreau mai mari de 16 dar nici mai mici :) Ce credeti ca s-ar potrivi mai bine ?

Cu jantele OZ este o situatie de discutat in sensul in care jantele de fabrica pe 16" au ET 46, iar cele OZ au ET 38.

Pe 17 ianuarie nitro_od vindea un set de jante ca astea pe care le vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu ma prea pricep la jante si dimensiunile in detaliu, dar nu se pot comanda si cu et 46 ? maxim este 38 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat azi la Porsche Ro codul OEM 6R0 071677,l-am gasit pe un forum in Germania,este vorba de arcuri sport cu drop -25 mm pentru Polo 6R,din pacate pretul de la noi este 1120 ron in timp ce in Germania costa aproximativ 150 eur.Ma gandeam sa le cumpar pentru a-mi pastra garantia la masina,fiind produs OEM,nu voi avea nici o problema.Nu stiam de existenta acestor arcuri stiam doar de cele -15 mm de pe pachetul sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau raspunsul mai bun al acceleratiei dar nu vreau zgomot :) :))

Atunci iti recomand un Sprint Booster. Best New Performance Street product Sema 2010 :-)

Am avut pe masina de la Gas Pedal tuning de la Speed Buster Germania.Era geniala cutiuta:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare doar pe fata se pot aduce ? Pe mine m-ar interesa sa las spatele mai mult, pentru ca la diesel diferenta intre fata si spate este de 5.5 cm si mi se pare ca arata foarte urat..

Si eu am intrebat la Quark Arad si tot undeva la 1000 RON mi-au zis dar de 1.5 cm

Daca e, poate comandam impreuna si mai reducem costul transportului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai sa inteleg,tu vrei doar pentru fata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum te simti la 1.6 Diesel cand accelerezi la blana pana la 5000 ? unde e zona de sunet cea mai puternica ? simti ca "duduie" motoru in blana ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polotsi ma gandesc ca te referi la mine :) Nu simt prea mare lucru pentru ca sunt doar 75 CP, dar daca o sa scoata astia soft pentru ea atunci sigur o sa simt. Ca si sunet nu se compara cu benzina, zgomotul nu e cu mult diferit fata de 2000-2500 rpm, doar mai gros si mai tare.

B 06 FRE, da m-ar interesa doar pe fata pentru ca pe spate mi-am gasit care o coboara -5.5 cm, cu ~60 euro, sau care coboara fata cu 30 si spatele cu 55 la 110 euro cu tva si nu stiu ce sa fac.. Ideea e ca la arcurile astea, tipul care mi le vinde mi-a zis ca trebuie sa intaresc si telescoapele, iar intaritul ma costa cam 80 RON pe telescop..

P.S.: Eu din ce m-am interesat ar fi asa: Suspensie reglabila Raceland la ~1000 RON, arcurile de care vorbeam la ~110 euro cu TVA + ~300 RON intaritul telescoapelor originale si scade 30 fata si 55 spate, sau ce ai zis tu, originala care scade 25 la 150 RON

Ideea e ca pe original tot o sa fie diferenta de 55 cm intre fata si spate si presimt ca nu mi-ar placea, in schimb fata nu as dori s-o las foarte mult pentru ca si asa ating la unele borduri..

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o sa cumpar,voi cumpara doar OEM si asta datorita faptului ca mai am ceva ani de garantie si se vor lega sigur de acest aspect.Astept sa imi pun rotile de vara pe 17" sa vad cat de ridicata de spate este si daca ma deranjeaza vizual ( cu siguranta ma va deranja ) o sa fac pasul catre arcurile sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru il astept si eu, dar cu roti pe 16 :) Teoretic la garantie nu ar avea ce sa-ti comenteze..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tuning sau nu, am si eu o intrebare :D

In configurator nu am gasit camera mers inapoi la gti. Se poate pune dupa si sa functioneze ca cea de pe Golf? Bineinteles in combinatie cu RCD 510-le...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu se poate pune cea de pe Golf(in emblema) se pune cea de pe Scirocco (la numarul de inmatriculare).

Dar daca iei RCD 510 ca optional fara camera atunci va veni varianta simpla, fara intrare video. Asa ca va trebui sa il schimbi ori cu un RCD 510 care are intrare video, ori cu un RNS 510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de lamurire. Da este RCD 510 simplu. Pacat...am folosit zilele trecute camera de Reverse la o masina si mi-a placut foarte mult. La polo nu vine :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am reusit sa imi fac timp sa montez rotile de vara......deci in sfarsit am trecut la 17",din pacate nu am mai avut chef sa mai stau si la spalatorie la coada,mi-a ajuns cat am stat la vulcanizare !!!

post-99600-0-69796900-1332611562_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!