Jump to content

My Golf 5


sobv9

Postare recomandată

Salutare. M-am decis sa va prezint si voua Golful meu 5 1.4 16v 80cp 2 usi. Este din 2007 (august) .Masina a fost achizitionata in noiembrie 2011, avand la bord 220000 km (stiu, e cam multicel pentru 4 ani, dar masina a apartinut varului meu, deci nu a fost trantita de ziduri sau altceva.), iar acum are 228000, si merge exceptional. Ca dotari se enumera:

-ABS, ESP, ...

-proiectoare ceata

-dublu climatronic

-RCD 300, fara MP3

Ce am "modificat" pana acum:

-cotiera, originala golf 5

-schimbat kit volant+ambreiaj

-Schimbat grila fata (cea veche avea prinderile rupte)

-schimbat far stanga

-am dat jos inscriptia cu GOLF de pe spate.

ce urmeaza:

-schimbare far dreapta deoarece e ingalbenit, si se vede diferenta . l-am polishat dar nu a tinut numai 2 luni.

-jante aliaj 16" . le am dar astept caldura deoarece acum am de tabla pe 15" .

-xenon h7 6000k

-schimbare led-uri pozitie + numar cu unele albe

-schimbare filtre + ulei

-si as vrea sa ii schimb fusta spate cu una young.

-cumparare roata de rezerva, deoarece a venit din fabrica cu kit de reparatie, dar la drumurile noastre, mi-e frica de ceva mai grav decat o pioneza :D

-detailing interior

in mare cam astea ar fi.

post-100589-0-92136300-1330347021_thumb.

post-100589-0-81946900-1330347160_thumb.

post-100589-0-68457600-1330347169_thumb.

post-100589-0-36827600-1330347293_thumb.

post-100589-0-79084300-1330347339_thumb.

Modificat de sobv9
Link către comentariu

Frumusica masina sa te bucuri de ea , cred ca ar mai merge un detailing interios dupa cum se vede din poze.

Link către comentariu

Da, stiu. si mie imi e "frica" oarecum sa pun xenon pe faruri cu oglinzi. Dar, cine stie...poate pe viitor vor veni si niste faruri cu lupe

Link către comentariu

Daca tot esti hotarat s pui macar fa o aliniere a farurilor dupa. Si verifica cum bat cu un prieten cu alta masina, sa-ti spuna cat de mult deranjeaza.

Link către comentariu

Sa o stapanesti cu placere,cum se comporta la asa kilometraj?Asta daca ai cu ce sa faci comparatie,un motor vw de 1.4 cu mai putini km.Eu ma apropii de suta si sunt un pic ingrijorat de aspectul asta,e totusi benzinara.

Link către comentariu

Arata bine masina sa te poarta mii de km ..apropo ne zici si un pret? :lol:

multumesc, daca va spun pretul, nu cred ca o sa ma credeti :icon_cheesygrin: undeva sub 5000 .

Sa o stapanesti cu placere,cum se comporta la asa kilometraj?Asta daca ai cu ce sa faci comparatie,un motor vw de 1.4 cu mai putini km.Eu ma apropii de suta si sunt un pic ingrijorat de aspectul asta,e totusi benzinara.

masina se comporta excelent, nu bate, nu troncane. am facut comparatie cu un 1.6 la vreo 140k si nu vreau sa ma laud, dar a mea e vis pe langa aia.

in seara asta am schimbat bujiile deoarece mi s-a aprins in bord martorul cu check engine.

Link către comentariu

Ce e cu temerile astea domnilor? Astea cu benzinarele sunt exagerari ale pasionatilor de tractorase. Eu am tinut opelul de dinainte (un astra f de 1.6) pana spre 300k si nu avea motorul nici o treaba! Tragea frumos, liniar si consuma tot cat asta.

Mergeti linistiti caci daca le ingrijim nu au de ce sa nu tina si 500k.

Link către comentariu

Te aprob andrei poate sa aiba si +300 k daca ai facute reviziile la zi si schimbat consumabilele cand trebuie, nu ai problema cu masina..

Link către comentariu

Multumesc @blordc! Iar pentru km nu-mi fac probleme. Sunt de acord cu Andrei. Masinile astea duc 500k lejer daca sunt bine intretinute

Link către comentariu

Azi am facut revizia, si pot sa zic ca parca am alta masina.

Am cumparat si roata de rezerva.

Ati trecut la cauciucurile de vara? Eu m-as gandi sa le schimb saptamana asta. Parca nu mai am rabdare sa imi vad jantele pe 16 pe masina :icon_bounce:

Link către comentariu

Multumita lui Muale, masina mea poarta acum cu mandrie un sticker vwforum.ro

Link către comentariu

Am si eu o intrebare , la tine cand e frig iti bat tacheti ? eu am acelas motor ca al tau si ma dispera.. bn ca nu sunt singurul am mai intalnit 4 persoane cu acelas tip de motor si la ei tot la fel face.

Link către comentariu

Salut Cosmin. Cred ca la toate se aude atunci cand e motorul rece. Si eu aud la a mea, dar foarte putin si nu dureaza numai cateva secunde.

Link către comentariu

da.. eu vreau sa schimb uleiul sa pun motul 300v 5w-40 si sa bag si un aditiv in ulei .. poate isi mai schimba mersul motorul. Am 8000km cu castrol facuti de la ultima revizie si deja e negru si subtire..

Link către comentariu

Si eu ii aud la rece,am ulti Liqui Moly 5w-40 pus asta vara.Nu cred ca se rezolva problema daca schimbi uleiul.

Link către comentariu

la mine s-a modificat putin sunetul, in mai bine de cand am trecut pe 10w-40, dar a mea are si km necesari.

Link către comentariu

Apropo de ulei am vazut ulei castrol adus din germania , si castrol facut la bv la noi... diferenta de la cer la pamant.. cel de la bv zici ca e apa ( acesta se comercializeaza pe piata din romania ) pe langa cel din germania.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pe langa jantele pe 16" + cauciucuri de vara, masina mea a primit azi si un "tuning" exterior, care ma va costa ceva banuti.

da, din vina mea...neatentia, si distanta cam mica fata de cel din fata+ un pietot grabit pe trecere => total : Trager rupt, prindere faruri rupte, capota varza, spoiler zgariat, grila crapata.

post-100589-0-82226400-1332194804_thumb.post-100589-0-56606100-1332194805_thumb.post-100589-0-41089400-1332194806_thumb.post-100589-0-96118700-1332194807_thumb.post-100589-0-74565500-1332194808_thumb.post-100589-0-60649600-1332194809_thumb.

deci de maine incepem cautarea de piese.

Link către comentariu

Oau,imi pare rau sa vad asa nenorociri....Ai casco?

Modificat de cogdao
Link către comentariu

casco am avut pana acum o luna jumate, cand am facut transferul masinii pe numele meu si am amanat dosarul la casco.

Azi am cumparat capota, va ajunge pe vineri la mine si sambata sper sa fie pe masina. Trager-ul l-am prins bine, la fel si farurile si momentan masina cred ca e mai tapana decat "din fabrica". De saptamana viitoare sper sa am bani pt. trager iar apoi voi lua si farurile.

@Seb! multumesc pentru oferta, dar am gasit faruri la un pret mult mai bun.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!