Jump to content

Curatare interior auto


florin03
 Share

Postare recomandată

pai jetul de la 60 cm nu mai are nicio forta. puterea jetului este aproape de varf.

ai curatat-o cam extrem cu jet,pulimax concentrat si galeata de apa dar daca spui ca era de pe o duba presupun ca avea ceva jeg in ea. sunt curios cum arata buretele de sub tesatura...

de ce nu ai dat tapiteria jos sa o speli separat intr-un lighean cu dero?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muale

    21

  • florin03

    17

  • c0sminel

    13

  • zanga_style

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai am fost la o spalatorie unde au aia presiune de iti zboara vopseaua de pe ea (cineva a fost cu un covor de casa si a zis ca a facut o treaba de nota 10 asa ca am incercat si eu)stiu ca a fost cam extrem dar am zis sa o curat bine, si oricum la duba aia veche nu prea are importanta, sa mearga ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
florrin_sever

Dati o cautare pe youtube Tornador Black e o scula buna dar necesita o investitie destul de mare totusi pistol cam 900 lei + compresor. Sunt spalatorii care au asa ceva.Am vazut in Ramnicul Valcea la spalatoria Self Service de langa Renault.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tornadorul este pt alte chestii...nu poti curata corect tapiteria...de ce? pt ca nu o poti limpezii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna.  Puteti sa ma ajutati putin cu curatatul?:) As dori sa curat tapiteria la un vw passat b6 din 2009 am si aparat pt curatare tapiterie. De exemplu eu am avut un golf IV si inainte sa folosesc aparatul am curatat tapiteria( unde era nevoie) cu o perie mai mole si apa calda cu o solutie pt. curatat tapiterie si totul era ok foarte frumos a iesit! Dar in golf nu era incalzire de scaun ca in passat  si nu stiu ca daca fac asa cu perie nu afectez incalzirea din scaun ( ca scaunul devine mai umed asa) si cineva mi-o speriat ca daca tapiteria pe tavan devine mai umed va cadea ca si acolo sunt multe pete si as dori sa fac si acolo cu perie inainte sa folosesc aparatul. Ce imi recomandati ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe plafon este riscul sa se dezlipeasca. De aia trebuie sa cureti cu atentie, sa nu uzi f mult sau sa dai cu solventi.

Detergent si o laveta sau aspirator si atentie.

Pe scaune poti folosi peria dar nu una cu fir gros si nu apesi mult. Incalzirea nu are ce sa pateasca; mai degraba se strica atunci cand pui genunchiul pe scaun.

Eu am golf 4, scaune incalzite si le-am spalat.

Dar cureti cu aparatul pe care il ai si iese ok.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult pt ajutor.. in golf de exemplu am folofit peria la curatarea tapiteriei pe plafon si nu a patit nimic sper sa nu am probleme nici la passat:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce aparat ai?

foloseste o perie moale, nu apesi mult cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ... ma gandesc si eu sa curat un pic plafonul si stalpii laterali interiori ai masinii. Plafonul e de culoare alba(crem deschis), standard pe golf V. Cu ce mi-ati recomanda sa fac acest lucru? Exista ceva solutie speciala, as vrea niste indrumari din propria experienta.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu iti pot recomanda cum SA NU curati plafonul. sa nu folosesti acolo aspirator de insertie/extractie ca va afecta solutia cu care e lipita tapiteria si va cadea in cap.

 

a facut tata prostia asta la o spalatorie de rand si acum ii atarna prin masina proaspatul plafon curatat.

 

e doar o idee, un sfat. trebuie tratat ca atare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am curatat plafonul cu aspirator insertie/aspiratie si nu am avut nici o problema, dupa 3 ani. Presupun ca nici acum nu sunt probleme, am vandut masina acum un an. Cred ca e important modul cum se face curatarea si gradul de murdarile al plafonului, plafonul masinii mele nu era foarte murdar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plafonul nu e foarte murdar ... ici colo cate o urma dar parca pe albul acela se vede orice ... nu il voi curata tot, doar pe unde sunt acele urme ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa faci asta, pentru ca o sa vezi ca chiar daca nu pare murdar, zona curatata va fi diferita fata de cea care crezi ca nu e murdara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Davides, nu curata local ca ramane patat.

Poti folosi lavete, perie moale si detergent (pulimax sau apc meguiars, etc)

Nu uzi excesv si nu ai probleme cu delipitul.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa ajute cu nimic daca incearca cu detergent, am facut-o si pe asta, mai exact am incercat sa spal cu pulimax, care e spuma. S-a patat si mai rau, a trebuit sa il spal pe tot pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,lamuriti-ma si pe mine cu spalatul plafonului,sa nu fie problema cu dezlipirea lui.Ca si metoda de lucru,daca pulverizez pulimax separat,apoi fac extractie cu aspiratorul,este ok? sau sa fac direct injectie-extractie? sa nu aibe timp solutia sa stea pe plafon?Cedeaza asa repede la umezeala? sau sa nu fie ud in exces?multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

In golf am interior de piele si cineva si-a lasat casca de la motor pe bancheta din spate. Afara a fost foarte cald, si s-a lipit casca de piele. A ramas vopsea topita de pe casca pe bancheta, am vreo sansa sa o scot? Daca da, cu ce?

 

Ms,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca s-a facut deja transferul de culoare, o mai poti revopsi doar. Poti incerca cu kit-ul Leatherique (Rejuvinator Oil & Prestine Clean). Cauta pe google si gasesti magazine la noi care vand aceste produse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,lamuriti-ma si pe mine cu spalatul plafonului,sa nu fie problema cu dezlipirea lui.Ca si metoda de lucru,daca pulverizez pulimax separat,apoi fac extractie cu aspiratorul,este ok? sau sa fac direct injectie-extractie? sa nu aibe timp solutia sa stea pe plafon?Cedeaza asa repede la umezeala? sau sa nu fie ud in exces?multumesc frumos

Injectie clar nu trebuie sa faci. Eu as fi circumspect si la extractie. Suctiunea produsa de aspirator ar putea fi suficienta sa-l dezlipeasca, daca este intr-o stare nu tocmai noua.

 

Eu am dat cu solutia de curatat, am frecat cu un burete invelit in microfibra iar apoi am absorbit pe cat posibil umezeala cu o alta laveta uscata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns,vis-a-vis de ce zici tu,ma gandesc la cei care se ocupa cu asa ceva,ei nu fac extractie? sau folosesc alta metoda? Ma gandesc ca daca tot am posibilitatea sa fac extractie,eventual dau puterea mai mica,sa nu traga tare,sa nu ma mai chinui cu carpe s.a.m.d :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai .. voi baga-ti frica in mine ... mai bine o las murdara decat sa am alte probleme cu ea :) ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva de genu.

Daca nu, ai varianta 2: apelezi la un profesionist care face asta si pe care il poti trage la raspundere dupa (in caz ca se intampla ceva).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,lamuriti-ma si pe mine cu spalatul plafonului,sa nu fie problema cu dezlipirea lui.Ca si metoda de lucru,daca pulverizez pulimax separat,apoi fac extractie cu aspiratorul,este ok? sau sa fac direct injectie-extractie? sa nu aibe timp solutia sa stea pe plafon?Cedeaza asa repede la umezeala? sau sa nu fie ud in exces?multumesc frumos

 

cat de murdar e plafonul? eu iti recomand sa pulverizezi, nu injectie cu aspiratorul pt ca acolo este debit mai mare si il uzi mai mult decat trebuie.

nu cedeaza asa de repede / nu trebuie sa fie ud in exces (depinde de pata).

trebuie sa intelegi ca plafonul la majoritatea masinilor inseamna niste panza lipita pe un burete de 1-2 mm, pe un suport de carton presat. daca dai cu ceva ce poate dizolva adezivul sau uzi f mult e pozibil sa cada.

 

oricum am vazut material dezlipit chiar daca masina nu a fost spalata vreodata, doar de la umezeala (masina ne-aerisita).

Nu o sa ajute cu nimic daca incearca cu detergent, am facut-o si pe asta, mai exact am incercat sa spal cu pulimax, care e spuma. S-a patat si mai rau, a trebuit sa il spal pe tot pana la urma.

pulimax , spuma?! eu nu am vazut asa ceva. detergent - nu ma refeream la ariel, ci la solutie pt tapiterie sau APC

mai .. voi baga-ti frica in mine ... mai bine o las murdara decat sa am alte probleme cu ea :) ...

cat de murdar este? incearca varianta pe care am scris-o mai sus, nu o sa ai probleme (laveta si solutie pulverizata; nu freci ca disperatu' :P)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingrijireauto.ro

davides, du-te la Deva la Radu si te rezolva el pofesional si sigur. Daca nu vrei acest lucru, ramane varianta spusa de Toni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pot spala o tapiterie cu incalzirea prinsa de ea, la masina de spalat? Trebuie desprinsa  rezistenta de tapiterie sau se poate baga cu totul in masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!