Jump to content

Roti/jante/anvelope Fabia


Akebono
 Share

Postare recomandată

Sau la comerciantii locali de piese sh sau dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat dar ... degeaba. Plus ca as vrea jante de tabla noi pentru ca am avut deja experiente foarte neplacute cu unele sh :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa mergi pe mana reprezentantilor skoda deocamdata... asta avand in vedere ca ai luat masina noua si nu la sh.... cel putin, daca se intampla ceva cu masina din cauza jentilor nu vor avea ce sa comenteze. e drept, sunt mai scumpe, dar eviti alte probleme. si daca nu le iei de la skoda, macar noi sa fie. eu spun un categoric nu jentilor sh atata timp cat in romania cel care-ti vinde vrea doar sa faca bani si nu-l intereseaza securitatea sau confortul tau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, m-am hotarat pe oferta de la Skoda, dar... nu se stie cand mai aduc !!! Adica este oferta dar nu avem !!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare

Am o intrebare care ma macina.

Am gasit niste jante de aliaj Noname care au fost pe un Seat Ibitza.

Dimensiune 7J 15

Cauciucurile sunt 195/65/R15

Le pot monta pe Fabia mea????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am 4 jante noi de tabla (5x100) + cauciucuri noi - 165/70/14 (Pirelli parca..sau cu ce vine Polo din fabrica)

Nu cred ca au apucat sa se prafuiasca. Le-am dat jos in ziua 2 a masinii pt ca am trecut la 205/45/16 si momentan imi ocupa garajul.

Daca intereseaza pe cineva ii stau la dispozitie cu placere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am o intrebare care ma macina.

Am gasit niste jante de aliaj Noname care au fost pe un Seat Ibitza.

Dimensiune 7J 15

Cauciucurile sunt 195/65/R15

Le pot monta pe Fabia mea????

Deci? Nici un raspuns?

Pretty please....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ibiza mk4? da, le poti monta. Cauciucurile nu, au balonajul prea mare ar trebui 195/50/15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata problema mea: am luat Fabia cu jante aliaj si cauciucuri Matador all season. Am cauciucuri de iarna dar n-am jante. M-am hotarat sa cumpar 3 jante de tabla originale de la reprezentanta Skoda; a 4-a janta va fi de la roata de rezerva. Problema e ca sunt 2 tipuri de jante de tabla unele pe la 190 ron/bucata si celelalte pe la 210 ron. Aveti idee care e diferenta intre ele, care sunt mai bune? Doamna de la reprezentanta nu stie. Ambele jante sunt pe 14'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul si in primul rand nu iti lua jante de tabla de la reprezentanta. Pretul este EXAGERAT!!!! 190 ron/bucata???!?!?

Cauta si la alte magazine de piese auto. O sa fii surprins de diferenta de pret.

Si ca sa-ti faci o idee, am gasit jante de ALIAJ noi (BORBET) cu 260 ron/bucata. Pe cand cele de la SKODA originale sunt undeva pe la 800 ron/bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate cam asta este pretul la jantele de tabla noi cam pe la toate magazinele , +/- 15 ron.

MIP sti cumva de unde erau jantele tale Borbet ? Poate erau - made in Taiwan :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat 2 jante noi de tabla pe 14" pentru Fabia mea cu 195 RON de la un magazin din Timisoara. La reprezentanta (Procar) am sunat si nu aduceau decat pe comanda la 210 RON bucata. Iar de cat sa le mai dau bani celor de la Procar mai bine imi vand Skoda si imi cumpar alta masina :D Cred ca daca as fi cautat ceva mai mult as fi gasit paote cu 20 RON mai putin, insa nu stiu daca se meritau drumurile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cuvantul "schrott" iti spune ceva? :vaidecapulmeu: Am gasit la Ralsi in Mehala jante de tabla dar voiau 800.000/buc. si am zis sa mai ashtepte:))

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut neaparat sa fie noi. Ca alea vechi din cauza bataii le-am dat jos. Nu simteam in masina (bataia e axiala, nu radiala) insa daca tot mi-am luat cauciucuri noi si am dat o groaza de bani pe ele, m-am gandit sa schimb si jantele cu probleme. Apropos, vrea cineva doua jante cu bataie? (bataia e gratis :hainoroc: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma fratilor eu am lovit sina de cale ferata cu 140 km/h. Explozie instant, geanta de aliaj indoita cam cat o palma.

S-a indreptat si ulterior nu avea bataie.

Cu jantele alea ce-ai facut? Ai testat grenade?!!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai sa inteleg. la 140km/h ai lovit o sina de cale ferata si ti-au explodat rotile? aha...am crezut ca nu am citit bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bataia e axiala nu radiala. Daca tu ai lovit sina de cale ferata ai avut bataie radiala (doar daca n-ai lovit cumva sina cu lateralul).

E mai usor sa indrepti o bataie radiala decat una axiala. Iar daca ai bataie pe roata, ai mari sanse sa iti uzezi cauciucul neuniform, dupa bataie.

Modificat de mihai_sarb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am fost azi sa "reglez " problema cu rotile si cartea de identitate.

Programare, constatare, plata, modificat cartea, trecut in carte numai 185/60R14, pt ca pe modelul meu (codul de omologare) nu sunt decat doua dimensiuni de jante: 165/70R14 si 185/60R14.

Mi-a mai explicat d-l injiner de la RAR ca ..... se rezolva si cu un 195/50R15, dar se face omologare individuala ........ 1150 RON :icon_thumright: ....... nu cred ca merita din pct meu de vedere.

Costuri totale azi: 200 ron - 150 factura si 50 la baiatu' sa mearga repede treaba ...... ca am prins o zi cam aglomerata.

Acum urmeaza modificarea in certificatul de inmatriculare - 30 ron taxa de preschimbare certificat, dar saptamana viitoare.

Va tin la curent ..... 220V, 50Hz. :lol: :D

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destul de mult ca si cost, 150 Ron pt a trece complet datele oferite de producator. Dar asta-i RO.........

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

masina mea e echipata cu jante de 14''. una din ele e lovita rau si am schimbat-o cu rezerva. se poate repara sau trebuie sa cumpar alta noua?

se pot verifica si celelate jante sa vad daca sant probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma care e latimea maxima a jantei, si marimea maxima admisa, ca sa zic asa? In conditiile micsorarii talonului corespunzator...M-ar interesa mai mult la latime, cat incape maxim fara sa atinga pe interior ? 205? 225?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fabia maxim permis este 205/45/r16 - fabia rs, dar este posibil sa pui 215/40/r17 nelegal fara sa iti atinga nimic. spre exemplu, michael - polo albastru, are marimea 215. nu sunt sigur de 225/35/r18, cred ca este posibil dar nu sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
stai sa inteleg. la 140km/h ai lovit o sina de cale ferata si ti-au explodat rotile? aha...am crezut ca nu am citit bine.

Exact! Ai inteles bine. Era inca una din capcanele bucurestiului. Pe centura e o trecere la nivel cu calea ferata. Inaite de sina era o groapa in care incapea lejer roata si care se termina dincolo de sina. Sper ca am explicat destul de clar :D.

Acum o intrebare.

Mi am luat niste jante pe 16. Ce dimensiuni la cauciucuri imi recomandati? 195/45 sau 205/45?

Cea de a 2 a varianta este pe Fabia RS din cate stiu. Acum intrebarea este daca suspensiile difera, pentru ca nu as vrea sa imi atinga.

Astept sfatul celor mai avizati.

Multam anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!