Jump to content

Roti/jante/anvelope Fabia


Akebono
 Share

Postare recomandată

Stiu ca e veche intrebarea cu diferenta intre viteza aratata in bord si cea pe GPS, insa am si eu un raspuns: de fiecare data cand dadeam pe drum de "circulati cu viteza de: xxx" comparam viteza din bord, cea indicata de acel "radar" de informare si cea de pe gps: cea din bord era identica cu cea de pe "radar" (tineam in bord lipit de 60 spre ex., ca ma anunta detectorul din timp ca exista pe stalp, iar pe stalp tot 60 zicea), iar GPS-ul cam cu 5 km/h mai putin, in conditiile in care avea semnal f bun si viteza afisata constanta. Asa ca daca dati de radar nu va luati dupa GPS ca riscati amenda :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, vin si eu cu o intrebare:

Jantele de aliaj originale sunt 6x14 inch, ET 43 cu anvelope 185/60r14. Eu doresc sa pun jante de 7x16, ET 40 (+-2) cu anvelope 195/45/r16. De potrivit stiu sigur ca se potrivesc ca si dimensiuni echivalente, insa ce nu stiu este toleranta fata de aripi. Astea noi ies cu 1-2 cm mai inafara. Are cineva montat ceva similar, sau stie daca voi avea sau nu surpriza sa-mi haraie roata in aripa cu greutate pe ea si/sau in viraje? Si daca tot suntem pe subiect, as aprecia si un sfat de model de janta cu raport pret/calitate bun. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Austinel

Prima intrebare care o adresez este ce suspensie ai acum pe masina? Cea Stock sau ceva sport/progresiv din care a rezultat coborarea garzii la sol?

Din punctul meu de vedere daca ai suspensie stock sau ai coborat pana la maxim -45(poate si mai mult) iti vor intra perfect jantele. Cele de 16 vor intra cu 10mm mai mult in interior si vor iesi cu 16mm mai mult inspre exterior. Eu am si mai late si nu au fost probleme(17*7.5J si ET35).

Ce iti recomand prietenos e sa incerci 205/45/16, e mai lat, e putin mai mult cauciuc dar se incadreaza in marja de eroare.

195/45/16 o sa te mai scuture cateodata. Daca vrei sa sari peste poti incerca si 195/50/16 dar aici vor fi rotile mai mari decat ce ai prevazut in specificatii si va inalta putin masina respectiv se va micsora distanta dintre roata/aripa dar se vor simti mai confortabile si nu vor freca.

 

Legat de achizite trebuie sa ne spui bugetul si daca vrei sa le achizitionezi noi sau second.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi cer scuze ca raspund asa tarziu, dar deh, nunta asta ma omoara...

Bugetul, cu tot cu anvelope, se invarte undeva la 2500, +/- ceva... Anvelope clar vreau noi, pacat ca Dunlop BlueResponse pe 16 si latime 205 nu fac decat pe 55% inaltime. Ma rog, la anvelope mai vad eu functie de testele ADAC, insa la jante, daca gasesc ceva bun/intreg/neindoit sunt dispus sa iau si sh-uri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca vrei niste jante bune noi doar ele vor costa 2500 lei sau mai mult chiar.

Eu m as orienta dupa niste jante oem de vrs sh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de pont, la o prima cautare se pare ca ma descurc cu 1000-1500 pt jante, ceea ce inseamna ca imi raman suficienti bani si pentru niste anvelope bune.

 

Mai am o intrebare: chiar daca sa zicem ca au fost indoite, dar dupa indreptate prin rolluire, le scade rezistenta? Sau alta intrebare, dupa rollurire reusesc sa le scoata ca inainte sau vor cere mai mult plumb la echilibrare?

Modificat de Austinel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic in legatura cu indreptatul jantelor....n am avut si n am indreptat niciodata.

Cu balonul acela de 45 v a trebui sa ai mare grija pt. ca poti taia foarte usor cauciucurile,eventual indoi jantele.

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind mai mic balonul evident ca de la clasicul 2.2 bar trecem la macar 2.4. In alta ordine de idei am gasit un set de jante de RS pe 16 gata echipate cu niste Hankook Ventus V12 pe 205/45r16, exact ceea ce voiam, la 1500 de lei. Anvelopele au dot de 2014 sapt 46 si arata f bine, deci zic eu ca pretul e foarte bun. Am vorbit deja cu vanzatorul si le voi achizitiona. 

 

In testele ADAC vad ca Hankook stau binisor. A testat pe viu vreo cineva pneuri facute de ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut eu hankook k115 cumparate de noi.Aderenta foarte buna pe uscat si pe ploaie,zgomot redus.Insa pe mine m au tinut cu rotire maxim 40k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca vin la 500 de lei setul, cu maxim un sezon rulaj, se accepta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect!Daca ar fi trebuit sa le cumperi noi nu ti ar fi ajuns banii nici pt. 2 buc.

Cred ca stiu despre care anunt vorbesti,dupa ce le montezi pe masina mare grija la gropi,chiar si la cele mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am eu pe masina 195/45/16 ce pot sa-ti spun e ca masina e mai rigida, pleaca ceva mai greu de pe loc, trebuie sa o lasi mai moale la denivelari, gropi.. in schimb sta foarte bine in curba, are alta stabilitate. Eu acum vreo 3 ani pe jante de rs si anvelope am dat vreo 500 euro, dar na, cand ti se pune pata.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna seara,

Am vrut sa-mi schimb cauciucurile de vara – am cumparat doar două – si m-am luat după dimensiunile de la cauciucurile de iarnă de pe masina: 175/65/R14.

Azi, cand am schimbat rotile de vara, am vazut că astea – nu cele cumpărate, cele vechi de vară – sunt mai late: 185/65/R14.

Le pot pune pe cele două cumpărate la roțile din față? Ce alternative am (sa mai cumpăr două, să renunț la astea și să iau pe toate patru de 185)?

Vă mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina mea (din  semnatura) dimensiunile rotilor sunt cele originale: 185/60 R14 82T.

Am gasit pe net alte dimensiuni acceptate:

Fata 165/70 R14 T81
Spate 165/70 R14 T81
Fata 185/60 R14 T82
Spate 185/60 R14 T82
Fata 195/50 R15 V82
Spate 195/50 R15 V82
Fata 205/45 R16 V83
Spate 205/45 R16 V83

Modificat de Piticot7000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi cele de iarna sunt 175/60/R14 iar dimensiunea asta nu apare în listă.

Înseamnă că acelea nu sunt conforme?

 

PS: Am să încerc să le schimb.

Modificat de ovidius max
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Ce site online de incredere recomandati pentru anvelope de iarna?
Pe anvelopa se regasesc indicii din poza?

Screenshot_1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai multe, depinde ce anume vrei si unde gasesti pretul cel mai bun din momentul comenzii.

De ex. : vadrexim.ro, anvelopejantepromotii.ro, ......

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am cumparat Dunlop. Specificatiile sunt mai mult decat ok.

 

Screenshot_3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!