Jump to content

VW CC vs. Golf VI/VII vs. BMW E90


Centaurus
 Share

Postare recomandată

Daca si CC-ul e o masina sportiva la 140cp.....ai facut drive test cu vreuna din masini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Centaurus

    12

  • Rave

    4

  • Bebeee

    3

  • GABIVVX

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

JUG

Am inteles ca este facelift dar nu prea imi place un model touring.

tytel

Tot mai mult tind si eu spre CC, dar ramane de vazut ce motorizare. Parca as alege 1.8 TFSI, iar de diferenta pana la un 2.0 TDI as pune ceva optionale. Din ce calcule am facut la o utilizare de 20.000 - 23.000 km/an nu prea se renteaza diesel-ul. Honda Acord este de luat in calcul dar peste 10 ani :), iar la Subaru Legacy imi place tractiunea nu si restul (lipasa unei cutii automate performante, interior anost, probleme de fiabilitate). La ambele variante exista soft Revo care fac masina mult mai incisiva. Nu stiu daca renteaza un soft pe diesel (parca TCM este specializat pe astfel de softuri), ca la benzina am testat si imi place cum se comporta :).

tzucul

Am mers cu CC-ul fara facelift cu motorizarea de 2.0 TDI 140Cp. Se misca binisor, dar fara a face o comparatie cu leonul sau alt benzinar turbo de minim 200Cp. Cu Skoda Superb nu am facut drive test. Pana anul trecut am avut un peugeot 207 1.6 HDI 90Cp si era o masina chiar ok de oras, simteam uneori lipsa unei puteri mai mari care sa ma ajute la depasiri pe drumurile nationale.

The_Ego

Din pacate cred ca este vechiul 1.8 TFSI :(

Sursa:

http://www.volkswagen.de/de/models/cc/CC5.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca si CC-ul e o masina sportiva la 140cp.....ai facut drive test cu vreuna din masini?

Am spus eu undeva de CC cu motorul de 140 CP ca ar fi sportiva?Dca citeai mai atent ai fi vazut ca am scris un motor pe masura daca ar pune 2.0 TSI eu zic ca devine destul de sportiva, nici cu 1.8 nu se face de rusine sau cu 2.0 diesel de 170. Pasatul CC, este o masina mai sportiva doar prin look-ul ei.

Drive test nu am facut cu ele, asta ar insemna sa raspunda doar cei care au facut drive test cu masinele, nu mai poti sa-ti dai cu parerea pe forum doar daca le conduci??? :dry: , parca toti cei care isi dau cu parearea au si condus modelele respective.Initiatorul trebuia sa spuna ca doar cei care au facut drive test sa dea cu parearea.

Imi cer scuze pt. OT

Modificat de tytel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cati din voi au copii, dar...

CC e clar cea mai buna alegere din motive de spatiu: locul in spate este mare, portbagajul este urias. Incape un carut fara probleme. Ca sa-ti faci o idee in CC au incaput toate bagajele celei mici pentru o vara intreaga plus carut. Nu ai nevoie de un hatch sau break pentru carut, toate caruturile se pliaza.

Reversul medaliei: accesul in CC e prost pentru copil din cauza deschiderii mici a usii, suspensia nu e prea grozava si scutura pe denivelari.

Motorul de 140CP este mai mult decat suficient, trage foarte bine, iar sportivitatea cu un copil mic nu isi are rostul. Daca prin sportivitate se intelege mers tare pe autostrada si depasiri la limita inseamna ca cei care afirma acest lucru fie nu au copii, fie sunt dementi.

Acum daca as avea acel buget m-as gandi la un Passat Variant sau la un Mondeo in 5 usi. Ultimul e mai mare, mai ieftin, mai confortabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce febra CC-ului a prins asa de multa lume. :)

Nu e o masina sportiva, nici chiar cu 1.8T-ul acela, cred ca senzatii mai tari traiesti si cu un 2.0tdi..maxim poate fi considerata o masina de familie cu o linie mai interesanta ca design.

Iar usile fara rame nu sunt deloc un avantaj, iarna sunt paguboase. Finisajele nu sunt nici ele extraordinare, iar tinuta de drum e aceeasi ca la un Passat normal.

Una peste alta, eu nu consider ca un CC merita banii astia. Undeva pe la 20-22k ar fi in regula, dar peste deja intri intr-un teren unde ai niste alternative net superioare, chiar daca nu noi.

Uite-te de exemplu aici pe forum la aria CC-ului, sunt niste gafe de finisaje extraordinare, ca sa nu zic cat de rau au dat-o de gard cu problemele tehnice la unele dintre ele. (asemanatoare b6-ului)

Nu stiu cat de multe au rezolvat cu faceliftul, dar si daca ar face-o sa mearga perfect si cu finisaje corecte, un CC nu vad ce avantaje ar putea sa aibe fata de un E90.

La bugetul tau gasesti fara probleme un E90 LCI 4x4, 320 xd. Nu stiu daca si automata, dar m-am interesat si eu acum ceva timp si sunt pana in banii astia destule decente, cu kilometrajul mic. (~50k km)

Nu stiu ce alternativa ai putea avea, dar un Golf GTD nu cred ca iti ofera altceva decat ce ai acum, iar un CC cum am zis nu cred ca isi face banii.

Succes oricum la cautari!

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un CC nu vad ce avantaje ar putea sa aibe fata de un E90

Spatiul! Si sunt unii oameni care nu vor un BMW pentru "pierderea de imagine"... Dar principalul avantaj al CC-ului este spatiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu pierderea de imagine este distractiva. E din ciclul: imi iau masina pentru ce cred ceilalti si nu pentru ca imi place mie.

Eu nu inteleg de ce cineva ar vrea sa cumpere un serie 3 4x4? De ce ai plati sa strici cea mai buna tinuta de drum din clasa?

La CC am uitat sa adaug un minus: scaunele mi-au dat un disconfort in zona spatelui la un drum de 300km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu vesti noi:

Am fost ieri la dealerul mazda si am vazut noul CX-5. O masina ok pentru familie, arata chiar bine in realitate, dar unele finisaje nu se ridica la nivelul VW. Ca design imi place mai mult ca tiguanul, dar cutia automata, materialele folosite sunt sub cele din SUV-ul nemtesc.

A urmat o vizita apoi la Midocar si m-am uitat la Passat-ul expus in varianta highline. O masina cu niste finisaje bune, peste skoda si seat clar. Am facut si o configuratie: 2.0 TDI 170 Cp si optiuni destule care se incadrau in buget mai ales ca are un discount de 8%.

Toate acestea m-au incantat pana am vazut un golf GTI edition expus si m-am urcat in el.

Stiu ca este apropiat de ce am eu, stiu ca la spatiu nu este decat putin peste seat, stiu ca nu este o masina de familie, etc., dar masina asta m-a lasat masca, parca este pe sufletul meu. I-am spus si sotiei, care nu prea a fost incantata de masina ca idee (ea nu face diferenta intre un golf normal si unul in echipare GTI/GTD/R :)), dar dupa ce i-am aratat una pe net si a vazut ca are si cutie automata i-a placut. Nu stiu ce sa fac sunt bulversat. Inima ma trage clar spre GTI (care arata mai bine si ca seatul interior - exterior), dar ca spatiu si consum este mai ok Passatul/CC-ul. As alege cu inima........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca nu faci nici o smecherie cupra=golf si golful nu chiar o masina de familie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar pastreaza Cupra inca un an pana apare Golful VII si implicit GTI-ul VII...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu pierderea de imagine este distractiva. E din ciclul: imi iau masina pentru ce cred ceilalti si nu pentru ca imi place mie.

Eu nu inteleg de ce cineva ar vrea sa cumpere un serie 3 4x4? De ce ai plati sa strici cea mai buna tinuta de drum din clasa?

La CC am uitat sa adaug un minus: scaunele mi-au dat un disconfort in zona spatelui la un drum de 300km.

Nu strici deloc tinuta de drum cu un 4x4. Doar ca nu vei mai plange langa masina iarna. Cei cu tractiune spate stiu.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tractiune spate si inca nu am ramas inzapezit cu ea cu cauciucuri bune de iarna....si la ce zapada a fost in iarna asta.....astea sunt povesti cu tractiunea spate."Problema" e ca nu mai vreau niciodata tractiune fata...

Modificat de tzucul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da stiu, electronica noua face totul, inzapezitul masinilor cu tractiune spate sunt mituri si povesti, acum e totul rezolvat. :screwy:

Am auzit povestea asta toate iernile trecute de la cei cu asa ceva, si era sa o iau de buna.

Pana cand am vazut cu ochii mei si am si cunostiinte cu asa ceva care pur si simplu nu au putut pleca cu ea din parcare.

Nici o electronica si nici un cauciuc nu poate compensa pentru lipsa greutatii si implicit nu poate sfida fizica.

Daca tu nu ai ramas blocat, nu inseamna ca e general valabil. Probabil doar ai avut noroc.

Dar masini inzapezite au fost mult mai multe cu tractiune spate.

Nu ma iau de nimeni si de nici o masina, e doar fizica de bun simt, nu poti sa injuri masina pentru asta. Cand nu e zapada, iti ofera niste lucruri pe care aproape nici un vag nu reuseste sa ti le ofere. :icon_thumleft:

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da stiu, electronica noua face totul, inzapezitul masinilor cu tractiune spate sunt mituri si povesti, acum e totul rezolvat. :screwy:

Am auzit povestea asta toate iernile trecute de la cei cu asa ceva, si era sa o iau de buna.

Pana cand am vazut cu ochii mei si am si cunostiinte cu asa ceva care pur si simplu nu au putut pleca cu ea din parcare.

Nici o electronica si nici un cauciuc nu poate compensa pentru lipsa greutatii si implicit nu poate sfida fizica.

Daca tu nu ai ramas blocat, nu inseamna ca e general valabil. Probabil doar ai avut noroc.

Dar masini inzapezite au fost mult mai multe cu tractiune spate.

Nu ma iau de nimeni si de nici o masina, e doar fizica de bun simt, nu poti sa injuri masina pentru asta. Cand nu e zapada, iti ofera niste lucruri pe care aproape nici un vag nu reuseste sa ti le ofere. :icon_thumleft:

De acord :icon_thumleft: . Da distram in fiecare seara uitandu-ma cum se chinuia un vecin sa "nimereasca: intrarea in garaj...pe jos ceva zapada inghetata, el cu E-Klasse ;)

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Iti recomand cc-ul este superb, o placere sa il conduci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un cumparator pentru seat si in maxim o luna dau avansul la alt auto. Am vazut noul CC, arata bine dar ma asteptam la ceva mai mult din partea faceliftului, plus ca preturile pentru Romania sunt nesimtit de mari. Datele problemei se schimba, buget undeva la 31.000 DDP. Poate pe viitor o sa trec la un sedan, dar momentan (pentru minim urmatorii 4 ani) nu pot renunta la hatchback. Stiu ca nu este diferenta mare intre ceea ce am si ce vreau sa iau dar imi doresc neaparat DSG pentru traficul din Bucurestiul asta infernal plus un interior mai "premium". Nu stiu ce sa aleg intre un GTI Edition 35 bine dotat sau un GOLF R care este pe stoc, dar pentru care ar trebui sa fac un efort financiar. Orice parere este binevenita.

Modificat de Centaurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai de gand sa tii masina stock sau nu ai planuri de mers tare cu ea nu cred ca merita efortul financiar pentru R. Doar pentru oras + drumuri ocazionale la munte/mare nu merita ce ofera R-ul in plus, cu atat mai putin pretul...

Pentru DSG + interior premiumpoti sa te uiti si cand se lanseaza noul A3, ar trebui sa ajunga in Showroom-uri candva anul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat ai banul,si iti permiti,poti sa iti iei orice masina doresti.de unde prejudecata asta ca nu merita sa iti iei X model daca nu ii faci soft,sau sa o modifici pt 3 ture pe circuit la 2 ani?

Ma enerveaza stereotipiile si cliseele de 2 centi,no offence.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ai grija daca alegi E90.La motorizarea 2 litri ds(un anumit cod de motor),la masinile pana in data de fabricatie 07.2009 sunt unele probleme cu distributia,lantul si patina distributiei.Bmw a scos o notificare pe tema asta si operatiunea de schimbare se face gratis in conditia in care masina a fost serviceata numai la reprezentanta.Dupa luna 7.2009 sa schimbat sistemul de distributie pt ca si-au dat seama de eroarea de proiectare.Deci grija mare la an si daca iti pare ca motorul este zgomotos si are un zgomot de lant...renunta la bmw in cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

320d 120kw 163cp 1995 M47N 204 D5, N47 D20 A,astea sunt motorizarile problematice.Se trimite nota constatatoare de la noi la Bmw in Germania,daca masina are toate service facute la o reprezentanta e ok.Dupa ce Bmw isi da acordul se schimba;distributia si vibrochenul si clientul plateste numai manopera.

1600 euro piesele acoperite de Bmw si manopera platita de client 3500-5000lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Decizia a fost luata in urma unui drive test: am comandat bmw seria 1, motor 2.0 184 Cp, cutie automata si ceva optiuni. Multumesc pentru opinii, sugestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut o alegere buna, dar nu stiu cat de inspirata. Lasand la o parte designul care e de gustibus, sper sa nu te incurce tractiunea spate.

Masina este, fara doar si poate, foarte misto de condus si, asa cum ti-ai dorit, cu un interior destul de bun calitativ(superior Leon-ului, oricum).

Sa o stapanesti cu placere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica noul seria 1 (F20) 120D?Sa ne spui si noua un pret de achizitie estimativ. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!