Jump to content

Golf 6 - Indreptare/inlocuire plafon


alecsutzu
 Share

Postare recomandată

Salutare colegi forumisti.

Ca in fiecare an, o multume de masini au de suferit in urma caderii zapezii de pe acoperisurile blocurilor si se pare ca in acest an cad si eu victima acestui "fenomen".

Intrebarea mea: Cineva dintre voi, care a mai patit, imi poate detalia in ce consta operatiunea de indreptare / inlocuire a cupolei?

Precizez ca a cazut zapada in partea din fata a cupolei, spargandu-mi si parbrizul si din ce am observat a indoit si "rama" superioara a parbrizului.

Imi cer iertare pentru eventualele greseli de tipar, artografie sau gramatica, dar in momentul de fata fierb de nervi.

Mai jos, avariile exterioare.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

post-19538-0-60670000-1329579557_thumb.j

post-19538-0-18506800-1329579562_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la o firma de paintless dent removal. Gasesti informatii aici.

Sau pe google. Am auzit de cazuri si mai rele care s-au rezolvat, sper sa scapi ieftin si sa iasa cat mai bine.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prea mare suprafata deformata pentru indreptare. Trebuie inlocuit plafonul cu totul. Din cate stiu, plafonul este lipit, ceea ce inseamna ca nu va fi sudura pe acolo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce sa-l schimbi, cand se poate indrepta, chitui si vopsi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e problema mea.

Ca nu voi sti pana luni, cand ajung la reprezentanta ce vor decide.

Si va rog pe voi, cei care cunosc, sau au patit-o, sa ma sfatuiasca si sa imi explice de ce!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca este adoptata aceeasi solutie ca la "sora" Octavia, atunci da, plafonul este lipit cu bicomponent.

NU merita sa indrepti si sa intre o cutie de chit pe o masina noua. Mai ales ca ai CASCO presupun.

Orice reprezentanta serioasa va inlocui plafonul, nu il va indrepta. Mai ales ca in zona frontala, langa parbriz, plafonul are si o intaritura, care este si ea deformata.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare imi doresc sa fie lipit, si sa nu implice suduri.

imi poate cineva confirma ca se gaseste plafonul ca piesa de schimb in etka?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procesul de fabricatie chiar de la inceputuri al Octaviei 2 Facelift. Aici se cam vede totul si cum este facut caroseria...nu stiu ce sa zic in legatura cu acea lipire al plafonului....Oricum cred ca nu este mare diferenta nici in procesul de fabricatie la Golf VI.

Partea a doua a filmuletului (amplasare motor, interior, finisarea masinii) ca o curiozitate:

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum la reprezentanta nu este sudura cu laser, se va lipi noul plafon cu bicomponent. asta spuneam despre octavia 2, la care am vazut in repr procedeul de inlocuire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cat despre rezultat lipitii? Se va cunoaste unde a fost taiat / lipit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu l-as inlocui.E mult mai simplu si mai sigur indreptat .La cum arata nu necesita mult chit, depinde de priceperea mesterului.

Inlocuirea implica taiere, adica distrugerea pe suprafata mare a zincului , tratare contra coroziunii si vopsire manuala pe interior.Plus ca lipirea nu e egala cu sudura- ca rigidizare-parerea mea.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este,se poate indrepta foarte bine,se vopseste toata piesa ,se inlocuieste parbrizul si gata masina.Un tinichigiu bun reduce foarte mult cantitatea de chit folosita de vopsitor.Atata timp cat nu se pune autogenul pe ea(se poate folosi sudura in puncte,reprezentantele detin tehnologia)nu e nici o problema.Chiar daca are ceva chit ideea e sa fie bine finisata,pregatirea si vopsirea sa fie foarte buna ca doar nu e piesa in miscare sa ii crape chitul(usa,capota).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine o duc la reprezentanta. am sa discut cu tinichigiul de acolo sa vedem la ce concluzie ajungem.

Orice sfat este bine venit pana atunci.

Si va multumesc pentru cele primite pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reprezentanta va inlocui palfonul si nu se va distruge nicio protectie impotriva coroziunii. Iar lipitura cu adeziv bicomponent este mai rigida ca sudura. Cine are timp poate sa studieze sasiul de la Lotus Elise care este din aluminiu LIPIT cu adeziv. Si plafonul , chiar daca nu este piesa in miscare, sufera deformari (greutatea zapezii, etc) si poate sa crape chitul, mai ales ca e tabla subtire.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offfffff ce urat!!!!

Sub plafon sa stii ca ai cateva traverse , care oricum trebuie inlocuite la cum arata plafonul (cel putin aceea frontala).Aia se sudeaza.Oricum nu trebuie sa iti faci griji.Nu mai suntem in epoca in care o lua rugina de la sudura(o sa foloseasca spray de zinc ).Montantii cum arata?Sunt afectati?Usile cum se inchid?

Cred ca ai si tapiteria de plafon acolo...

nu recomand chitul , dar pe suprafete mari se foloseste chit de fibra care este mult mai elastic

Modificat de manatee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dus masina si au decis inlocuirea traversei din fata (partea sup a parbrizului), plafonul, tapiseria plafonului si parbrizul.

Traversa se sudeaza, iar plafonul se lipeste cu 3 tipuri de adeziv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat, dar sunt mult prea ridicate costurile si nu imi convine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au zis. Doar au inceput sa imi insire ce trebuie de adaugat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Marian_Barbu

AJUTOR

Este incredibil cat ghinion pot sa am, am gasit plafonul indoit. A mai patit cineva asa ceva este posibila o reparatie fara a fi nevoie sa fie vopsita si chituita.

Ma poate ajuta cineva cu un filmulet cum se demonteaza plafonul interior la golf 6.

Multumesc

Modificat de Marian_Barbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!