Jump to content

Problema oglinzi electrice


ender
 Share

Postare recomandată

Am vazut ca nici mie nu mi functioneaza reglajul oglinzii stanga m am uitat la mufa din motoras si e c am oxidata , am curatat o dar tot nu functioneaza masurat pe cupla oglinzii nu am tensiune d ar m ar ajuta mult configuratia celor 5 pini si eventual si al mufei din calc. usa cu intrebarea daca pinul mama ce e oxidat se schimba greu? la mufa tata am cositorit vreo 3 pini...

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Glacius

    12

  • F l o r i n

    9

  • dic

    6

  • Al Bundy

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 year later...

Nici mie nu mi functioneaza incalzirea in oglinzi, problema e ca nu pot sa desfac oglinda deoarece suruburile star sunt atat de intepenite incat unul s a rupt iar celalat nu iasa .. as cumpara alta oglinda cu siguranta dar nu stiu daca o pot schimba altfel decat sa desfac cele 2 suruburi si sa iau capacul jos, sunt tentat sa sparg suruburile cu un burghiu mic.insa apoi mi e teama ca nu o sa mai pot insuruba nimic la loc..

Tin sa mentionez ca siguranta la mine e buna fiind una singura pt luneta si oglinzi , iar dezab lunetei functioneaza, burduful cu firele la usa pare intact .. mi e ciuda tare can u pot ajunge in oglinda sa masor pe fire sa vad daca ma tensiune.. aveti vreo idee ?::)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, scoate-i sticla - nu trebuie sa desfaci oglinda ca sa scoti sticla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma ..te intreb si eu ca gheroghe de la munte... cum sa scot sticla?? sa trag de ea? e prinsa n clips?.. nu rup fire daca pur si simplu trag de ea din afara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu folosi surubelnita ca individul.

Doar degetutele de la mana ta personala. :lol:

Nu rupi/spargi daca vei insista ca manuta sa intre cat mai mult dupa sticla.

Ca idee:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm merci, o sa ma documentez, am inteles ca e un plastic cam casant si slabut care tine oglinda inauntru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzile neoriginale au clipsurile de prindere foarte casante. Se rupt chiar si la montare, nu mai vorbim de demontare.....

Daca oglinda e originala, nu e pericol de rupt plastic

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi au sosit oglinzile, sper sa nu crape, nu prea mi place ca sunt pe un fond putin blue ..dar nu am gasit altele , trebuie sa ma uit seara sa vad daca se vede mai putin clar ca cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de regula Alkar si Tyc au uneori probleme de claritate si deformari de imagine....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Deci dupa schema colegului vad ca in ansamblul oglinzii soferului firele de culoare Alba si Maro sunt responsabile de incalzire, dar nu mi dau seama din comutator doar Maro( Brown) merge in oglinda? Pe cand cel Alb (Ws) vine de la baterie dupa ce trece de siguranta? Mai am si acele fire cu un cuplaj la coltul usii sus unde se ia acel plastic jos cu difuzorul mic , de acolo sper sa plece firele alb si maro.

Modificat de Glacius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema fiind ?

incalzirea in oglinzi, la tine, este comandata din butonul de dezaburire luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am butonul in bord pentru luneta odata .. si switch ul la geam cu cele 3 pozitii ( 2 pt reglat oglinzi si a 3 a pe mijloc pt dezaburire oglinzi) . M am contrazis cu un tip pe forumul skoda , el zicea ca e de ajuns sa pun pe mijloc acel switch ce reglezi si oglinzile si ar trebui sa dezabureasca. Eu l am contrazis zicand ca trebuie apasat si butonul pentru luneta ca sa aiba efect asupra acelui switch si atunci concomitent si luneta si oglinzile dezaburesc.. in cartea masinii cel putin asa scrie. Ideea e ca nu mi se incalzesc si azi o sa desfac si o sa vad ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Passat B5 si B5.5 - doar din butonul de oglinzi - se dezaburesc

la G4 - Bora - Octavia - trebuie apasat si butonul de dezaburire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca am avut dreptate ......... mai mult ca sigur la mine e arsa siguranta in oglinzi, dar te intreb eu acum: daca las switch ul pe mijloc ( adica pe dezaburire) tot timpul si doar cand am nevoie de dezaburire la luneta si oglinzi apas butonul pentru dezaburire din bord ..e corect sau gresit ? La opel vectra procedez la fel si e ok, nu vad de ce nu ar fi la fel si la skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai geamuri electrice nu trebuie si butonul de la luneta. vezi pagina 17 din manualul de utilizare. Eu am geamuri electrice si nu trebuie sa cuplez si dezaburire luneta.

oglinzi.pdf

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Electrice am geamurile, insa ce spui tu contrazice ce zic eu si Florin..esti sigur de asta? Daca ai dreptate atunci switch ul comutat pe mijloc( fara actionarea butonului pt luneta) ar face ca incalzirea in oglinzi sa mearga tot timpul si resistenta sa se arda in timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am crezut si eu pana m-am trezit cu oglinzile fierbinti desi afara nu era frig ca sa dezaburesc luneta - aveam butonul ramas pe dezaburire la oglinzi si atat (fara dezaburire luneta). Am citit apoi in manual si m-am lamurit de ce.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la Passat b5 asa se intampla......

La Golf 4 si Bora - eu zic ca e mai bine.... sa apesi si dezaburirea lunetei

E clar, in manual arata ca merge direct.... inseamna ca asa e.

Oricum, simplu de probat - pune aparatul de masura in cei doi papuci care intra-n sticla si vezi daca ai 12v, cu butonul pus pe mijloc, contact pus si fara buton dezaburire luneta apasat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat, in manualul meu scrie ca trebuie actionat si buton luneta+ buton oglinzi ca sa incalzeasca oglinzile, o sa pun o poza mai tarziu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

difera anul de fabricatie la masinile voastre.....nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, a mea e mai tanara dar oare sa conteze asta? Cand ajung acasa ma uit in Haynes sa vad ce zice si pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, probabil ca au schimbat sistemul, odata cu trecerea timpului....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci m-am uitat, cele doua fire(unul alb si unul maro) care alimenteaza rezistenta pentru incalzire oglinzi pleaca din calculatorul fiecarei usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!