Jump to content

Auxiliary heating


alin 105
 Share

Postare recomandată

00361 - Heater Element for Auxiliary Heater (Z35)
            014 - Defective

 

Asta este eroarea de o am si eu. Golf 5, 1.9 tdi, 2004. Nu am bani de un radiator nou ( 1400 ron) si intentionez sa-l repar pe cel pe care-l am. Am parcurs tot topicul. Din cate am inteles cele pana-n 2006 se pot repara? Daca da in ce fel? Dupa reparare scapi de eroarea la scanare ( citisem pe alte forumuri ca eroarea persista)? Poate sa fie si altceva pana-n radiatorul cu pricina in afara de siguranta de 100A? La golf 5 unde este pozitionat acest radiator, sub volan sau in spatele torpedoului? Aveti vreo poza cu pozitionarea exacta? Exista vre-un link sa pot face singur demontarea -repararea si montarea?

 Pot face singur asta? E complicat? Multumesc. O seara placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai mai reparat ceva pe la electrica masinii si daca ai tinut un pistol de lipit in mana, atunci baga-te. daca nu, apeleaza la cineva care a mai facut acest lucru.

 

E un radiatior electric situat chiar in fata celui de caldura din habitaclu, deci chiar pe centrul masinii, in spatele climatronicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mission accomplished.

sa reusit o reparare...n proportie d 95% ...daca pot sa zic asa...

 

adica...dupa ce sa reusit intr-un final extragerea radiatorului (intra-adevar cu miscari de contorsionist - cel putin pt mine )

si remediat lipiturile in cauza....s-a ajuns la rezultatul dorit ....adica...la ceea ce se vede in poza

 

,dar ,

 

murphy ...zicea bine ...si anume..."orice rezolvare a unei probleme...creeaza o noua problema "

mai mult sau mai putin, din cauza rezolvarii - as completa eu .

 

sa va explic ce este in a 2-a imagine:

un alt tehnician""  din laborator"" (mult mai tanar :) ,5 ani ) a produs un accident  soldat smulgerea a 2 componente (...cele incercuite... ) . ca sa fie totul complet....doar cel cu rosu sa mai putut gasi .

am trecut"" peste acest impediment si am sperat in ce e mai bine,ceea ce cred ca s-a si intamplat ...dat fiind imaginea 1

pot sa gasesc pe undeva SMD ala ? are cineva o schema detaliata la indemana ?

cu toate pozele care leam facut in cursul operatiunii, nu am reusit sa vad foarte clar ce valoare era scris pe piesa respectiva.

singura problema clara a fost in momentul in care am pus vagu' sa vad rezultatul..., iar valoarea din poza 3 fluctua intre 0.30 / 0.60  si 12.60 / 12.80

 

ma gandesc sa fac un ghid DIY cu toate pozele pe care le-am facut si prbl care leam intampinat...poate ar scuti pe altii de ceva injuraturi si batai de cap.

 

cu respect , Traian

post-12879-0-61215600-1381096026_thumb.j

post-12879-0-40038500-1381096524_thumb.j

post-12879-0-91257200-1381096633_thumb.j

Modificat de TrayPower
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa imi spui ce lipituri ai efectuat? Dar te rog sa imi expui in fotografie. Multumesc.

Modificat de Dragosppl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,
In poza 2 poti vedea una din piesele restaurate"
E vorba de acele rezistente cu cercuri colorate, sunt 5 in total. Ceva probleme am avut cu cea de la borna de alimentare...dar cu calm... se face.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum se poate incerca repararea? Ce anume duce la defectarea piesei?


inainte de asta, se poate incerca repararea ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ups, crezui ca se referea la piesele pe care le-a pierdut micul sau ajutor.

Poate-mi fac si eu curaj intr-o zi sa dau jos PTC-ul. De cand am luat masina dadea eroare pe modulul Z35

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, la eroarea care apare, se repara. In topicul de prestariservicii suntem destui in Bucuresti care ne ocupam cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Poteti sa imi spune-ti va rog cum ati desfacut capacul acela de plastic care iti da acces la cablaj?

Am scos alimentarea(+ si -), dar nu stiu cum sa scot capacul acela negru?Este lipit sau are niste cleme?

 

Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are 2 cleme la capete si se clipseaza pe lateral pe toata circumferinta lui. declipseaza clemele si baga o surubelnita intre capac si corp si o sa iasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu tocmai ce l-am desfacut pe al meu Z35 si nu pare nimic in neregula cu montajul, la inspectie vizuala.

Spunet-mi si mie va rog la ce piese ar trebui sa refac lipiturile. Presupun ca nu ati refacut absolut toate lipiturile de pe placa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau poze cateva pagini mai in urma. La cele 5 rezistente cu dungi colorate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru informatie! Am zis sa masor de doua ori si sa tai o singura data. :D

Maine pe lumina fac proba pe masina. Poate am noroc sa o resuscitez si eu. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victorieee!!! :) De acolo era duda.

Domnilor, va doresc sa traiti sanatosi 1000 de ani de acum incolo! Nici nu va inchipuiti ce bucurie mi-ati "pricinuit". ;)

 

Tare frumos e sa vezi acul de la temperatura apei in stanga cadranului, iar aerul sa iasa cald prin gurile de ventilatie. Mi-as fi dorit sa fi pus si pe benzinare modul PTC din fabrica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am nevoie de o infomaţie de la voi. Am văzut acum 2 săptămâni o poza în care erau prezentate cele 5 rezistenţe+cablajul şi explicaţiile cum se repară Z35... nu mai găsesc acel topic.  Mă poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut de 30 min şi nu găsesc acel post :tuktuk:

Modificat de Adrian7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut de 30 min şi nu găsesc acel post :tuktuk:

TrayPower07.10.2013

mission accomplished.sa reusit o reparare...n proportie d 95% ...daca pot sa zic asa... adica...dupa ce sa reusit intr-un final extragerea radiatorului (intra-adevar cu miscari de contorsionist - cel putin pt mine )si remediat lipiturile in cauza....s-a ajuns la rezultatul dorit ....adica...la ceea ce se vede in poza ,dar , murphy ...zicea bine ...si anume..."orice rezolvare a unei probleme...creeaza o noua problema "mai mult sau mai putin, din cauza rezolvarii - as completa eu . sa va explic ce este in a 2-a imagine:un alt tehnician""  din laborator"" (mult mai tanar  ,5 ani ) a produs un accident  soldat smulgerea a 2 componente (...cele incercuite... ) . ca sa fie totul complet....doar cel cu rosu sa mai putut gasi .am trecut"" peste acest impediment si am sperat in ce e mai bine,ceea ce cred ca s-a si intamplat ...dat fiind imaginea 1pot sa gasesc pe undeva SMD ala ? are cineva o schema detaliata la indemana ?cu toate pozele care leam facut in cursul operatiunii, nu am reusit sa vad foarte clar ce valoare era scris pe piesa respectiva.singura problema clara a fost in momentul in care am pus vagu' sa vad rezultatul..., iar valoarea din poza 3 fluctua intre 0.30 / 0.60  si 12.60 / 12.80 ma gandesc sa fac un ghid DIY cu toate pozele pe care le-am facut si prbl care leam intampinat...poate ar scuti pe altii de ceva injuraturi si batai de cap. cu respect , Traian

Attached Thumbnails

Caut de 30 min şi nu găsesc acel post :tuktuk:

TrayPower07.10.2013

mission accomplished.sa reusit o reparare...n proportie d 95% ...daca pot sa zic asa... adica...dupa ce sa reusit intr-un final extragerea radiatorului (intra-adevar cu miscari de contorsionist - cel putin pt mine )si remediat lipiturile in cauza....s-a ajuns la rezultatul dorit ....adica...la ceea ce se vede in poza ,dar , murphy ...zicea bine ...si anume..."orice rezolvare a unei probleme...creeaza o noua problema "mai mult sau mai putin, din cauza rezolvarii - as completa eu . sa va explic ce este in a 2-a imagine:un alt tehnician"" din laborator"" (mult mai tanar ,5 ani ) a produs un accident soldat smulgerea a 2 componente (...cele incercuite... ) . ca sa fie totul complet....doar cel cu rosu sa mai putut gasi .am trecut"" peste acest impediment si am sperat in ce e mai bine,ceea ce cred ca s-a si intamplat ...dat fiind imaginea 1pot sa gasesc pe undeva SMD ala ? are cineva o schema detaliata la indemana ?cu toate pozele care leam facut in cursul operatiunii, nu am reusit sa vad foarte clar ce valoare era scris pe piesa respectiva.singura problema clara a fost in momentul in care am pus vagu' sa vad rezultatul..., iar valoarea din poza 3 fluctua intre 0.30 / 0.60 si 12.60 / 12.80 ma gandesc sa fac un ghid DIY cu toate pozele pe care le-am facut si prbl care leam intampinat...poate ar scuti pe altii de ceva injuraturi si batai de cap. cu respect , Traian

Attached Thumbnails

Caut de 30 min şi nu găsesc acel post :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este acesta :( în poza respectivă erau încercuite cele 5 rezistenţe

Modificat de Adrian7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca am reusit intr-un final

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Asta era?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

post-117824-13847823872485_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Dragoş, nu este fotografia asta... să dea naiba dacă mai găsesc postarea. Era o placa similară cu a ta , este fotografiată în întregime ... se puteau vedea toate rezistenţele şi era explicat ce anume trebuie să faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord, dar ce trebuie sa faci este sa refaci lipiturile pe fiecare dintre cele 5 rezistente dungate.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Ia vezi, asa e mai bine?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

post-117824-13847960519616_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoş, îţi mulţumesc frumos. Am să încerc să vedem dacă este cu noroc. Din câte ştii tu mai este şi o altă problemă în afară de cele 5 rezistenţe ? 

 

cod OEM 1K0 963 235 E      HW 008 / 9831 41K  - K - SW 0404  / BERU GERMANY (VALEO)

gallery_81557_490_154668.jpggallery_81557_490_192565.jpggallery_81557_490_110516.jpg

 

DEFECTUL AFIŞAT DE VCDS  este : 1 Fault Found: 00361 - Heater Element for Auxiliary Heater (Z35) , 014 - Defective ( interesant este faptul că în modul "output test" pare să funcţioneze )

 

gallery_81557_490_24299.jpg

Modificat de Adrian7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se rezolva cu acele lipituri. Iti trebuie un pistol de lipit foarte fin. Succes.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!