Jump to content

Pastrare numere inmatriculare


Tracto
 Share

Postare recomandată

Am vandut in August 2011 o masina. Am platit la Politie pentru pastrarea pe viata a numerelor care erau pe masina. A ramas ca noul propripetar dupa ce isi inmatricula el masina sa mi le returneze. Nici pana in ziua de azi nu le-a returnat si cand l-am sunat mi-a spus ca le-a aruncat pentru ca a crezut ca nu le mai vreau....

La politie am intrebat ce sa fac daca nu mi le-a mai adus si mi-au spus ca trebuie sa platesc din nou taxa de emitere pentru placute noi.

Intrebarea mea este daca cineva se foloseste ilegal de acele numere eu ce fac (doamne fereste un furt ceva) ? Nu pot face nimic ? Nu trebuie sa dea o declaratie la politie proprietarul nou ceva ?

Multumesc anticipat !

post-10002-0-98441000-1328903695_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal placutele nu se arunca,se predau la politie,unde le distrug.

trebuie anuntat ca nu le ai...ca si cum ti-ar fi furate de pe masina.

cel mai bine mergi la politie sa nu ai surprize. oricum vei ajunge acolo pt emiterea unora noi,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun anunt si noul proprietar nu trebuie sa faca nimic ? Daca se da o spargere cu numerele alea gasite la gunoi ? Dau cu subsemnatul....... Ca sa nu mai zic ca platesc din cauza lui noile placute........ nu e o avere dar o chestie de principiu....

Da voi ajunge acolo pentru emiterea unora noi .

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banul tau nu circula?asa este in tara asta, sigur le-a aruncat ala sau le tine in garaj ca simbol, desi nu il costa nimic sa le predea la police si astia le aduceau la tine in judet. insa contra cost iti emite inca o data tablele cu textul. mai bine in franta ca le faci tu singur la magazin din plastic, asa ti le fura azi unul maine pui noi si tot asa. la noi e aiurea rau, daca iti fura cineva numerele tot tu trebuie sa le platesti la politie, ca iei amenda daca circuli fara.

tara slaba cu oameni grasi.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e in acelasi judet deci nu e vorba de costuri de transport ridicate :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezervarea se face pentru un an si costa 30 lei,nicidecum pe viata.

Ca sa stai linistit cred ca poti face o declaratie notariala in care sa spui ce s-a intamplat cu numerele si pe care o depui la politie alaturi de hartiile necesare pentru emiterea altor table,parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie declaratie, doar sa mergi la permise brasov si le explici situatia cu numerele care nu au mai ajuns la tine. cred ca daca platesti preferialele cu 300 lei elibereaza acum si duplicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....... ca iei amenda daca circuli fara.....

.....ce bine era sa fie asa. Ramai fara talon, defapt!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuia sa-l lasi sa plece cu numerele. cumparatorul trebuia sa-si scoata numere rosii sau sa plece cu masina pe platforma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....... ca iei amenda daca circuli fara.....

.....ce bine era sa fie asa. Ramai fara talon, defapt!!!

cine iti mai ia azi talonul gratis?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

Daca ai contractul de vanzare cumparare, stai linistit. cu acel act dovedesti ca masina ai instrainat-o si te scoate din vina pe tine. Probleme va avea noul proprietar care ti-a luat masina, mai ales ca potrivit legii are la dispozitie 30 zile sa-si treaca masina pe numele lui. Si eu am vandut 2 masini pana acum si am facut la fel, am achitat o taxa de retinere numere (valabil 1 an), noul proprietar si-a trecut masina pe numele lui. Cu actul de radiere m-am prezentat la politie si mi-a emis alte placute cu aceleasi numere pt noua masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezervarea se face pentru un an si costa 30 lei,nicidecum pe viata.

Si eu am platit 30ron pentru pastrarea numarului si mi-a zis ca e pe timp nedeterminat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, tocmai are nevasta-mea un caz similar si mergem in instanta.

Au inceput sa vina amenzi de la CNADNR pentru ca masina a circulat fara rovinieta.

Din mai 2011 pana acum au venit 4 amenzi X 250 lei.

Mergem pe contestatie in instanta pentru anularea lor si chemam in garantie pe actualul proprietar al masinii care nu si-a trecut masina pe numele lui pana in prezent.

Totodata facem si o actiune prin care sa se constate faptul ca masina a fost vanduta ( avem documentele vanzarii) si sa oblige serviciul de inmatriculari din cadrul Prefecturii sa radieze autoturismul, tinand cont si de faptul ca deja sunt 4 amenzi venite si probabil vor mai veni inca 5-6 dupa calculele noastre.

Asa ca nu va jucati ca amenzile ajung la AFP si incep aia executarea silita.

Banii vi-i iau astia imediat, o poprire pe conturi, poate un sechestru pe masina sau pe un bun imobil......

Dupa aia va judecati 3 ani pana restabiliti situatia anterioara.

Asta e varianta lunga.

Cea mai simpla este sa identifici zona unde este masina si sa-i iei numerele de pe ea intr-o seara....... Case closed :) ca sa zic asa.

Nu lasati timpul sa treaca....

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu masina este radiata si inmatriculata pe numele noului proprietar deci nu am asemenea probleme.

Ce nu inteleg eu este cum daca tu ai radiat masina si el nu a inmatriculat-o in 30 zile cum spune legea tot la tine vin amenzile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de radiat se radiaza doar de la circa financiara. La poliţie ,p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tinand cont ca masina s-a reinmatriculat cu alte numere esti scos din problema. La serviciul de inmatriculari scrie clar ca numerele vechi se predau (CURATE) la depunerea actelor. Deci se presupune ca noul proprietar le-a predat si gata. Iar daca vrei aceleasi numere pe noua masina tot trebuia sa platesti atat talonul cat si numerele ca altfel nu-ti primesc actele. cand e gata autorizatia de circulatie atunci sunt si numerele. daca spui la ghiseu ca ai numerele nu are nici o importanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu le-a luat intre timp altcineva, ca daca eu vreau 01lex, si azi nu se poate, maine nu, si peste 10 zile iar merg si se poate atunci cine mai le vrea pe astea ca le-a avut el candva nu le mai gaseste.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Asa mi-au zis si mie, in Bucuresti (Pipera): am platit 30 RON pentru pastrarea numarului si mi-a zis ca e pe timp nedeterminat....oare este adevarat ?...mai am doar 2-3 luni si se face 1 an, nu as vrea sa risc....ce mai pot sa fac ?

Am intrebat si la informatii si la ghiseu, au verificat ambele persoane (la informatii un barbat, la ghiseu o femeie), au zis ca e rezervat si mi-au zis ca e rezervat nelimitat.

Adevarul este ca pe chitanta care atesta plata sumei de 30 RON nu se specifica faptul ca am platit o rezervare doar pe 1 an...

Multumesc.

Modificat de intrebatorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti merge pe acolo cand ai drum si sa intrebi ca sa stai linistit, ca cine a eliberat chitanta aia stie sigur cat este valabila rezervarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ONDIN: Pai asta am si facut si mi-au zis ca e valabila nelimitat (se pastreaza pana cand o sa am eu nevoie)...dar asta mi-a zis-o verbal...nu cumva risc ca daca se depaseste 1 an sa-mi rada in nas si sa-mi spuna ca rezervarea era facuta doar pentru 1 an ?

...acum 1 ora am venit de la ei din Pipera...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

rezervarea numerelor e valabila doar un an de zile timp in care se presupune ca le vei utiliza pe noul autoturism

in caz contrar e nevoie sa platesti din nou pentru rezervare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pastrarea combinatiei avute, in momentul de fata, este pe o perioada nelimitata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!