Jump to content

Golf v sau Golf vi ?


miti
 Share

Postare recomandată

big_Volkswagen_Golf_7_GTI_rendering_06.jpg

Daca te referi la poza asta atunci eu vad un interior de Golf VI cu ecranul de pe A6/Q7...

Eu ma intreb de unde are loc controlul cd-playerului. :)

Ca nu prea vad unde ar putea pune vreun iDrive sau MMI in spatele schimbatorului.

Photoshopul poate sa faca multe, dar cu logica e mai greu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg discutia. G6 > G5. Asta e clar, dpdv tehnic. Estetic, tine de gusturi.

Politica vw este intradevar intr-o mica schimbare dar la G6 nu se vede. Se vede in mod dramatic la Jetta asta noua (care nu merita numele de vw).

Cat despre fiabilitate, eu am schimbat compresorul de la clima la 75k la g5-ul meu (si la reprezentanta mi s-a spus ca e o problema f des intalnita la acest model). Asta nu mi se pare normal.

La g6 cu motor de 1.6i nu am auzit de astfel de probleme. Deci unde au fost probleme pe 5 le-au remediat la 6. Evident ca odata cu noile motorizari au aparut si alte probleme. E normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand apar preturi din astea de pomina chiar si pentru modelul TL, este o problema generala si trage rau imaginea VW in jos: http://www.autovit.r...-C22637937.html

Nu are cine stie ce optiuni dar pe vremea G5-ului, era greu sa te atingi chiar si de un model "chel" pe benzina. Cand vrei sa scazi costurile de productie, te apuci automat sa folosesti piese mai ieftine si sa incerci sa dai o fatada de "nou" pentru ca potentialul cumparator sa o inghita.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum era piata auto cand aparuse Golf 5 (din 2005) si cum e piata auto acum? (la pamant)

Incearca sa iti vinzi masina din semnatura si sa iei Golful 6 ala ieftin din link.

Sa vedem cat pui diferenta. :)

LE: culmea, acum ceva timp lumea punea Golf 6 langa A3, acum se pare ca Golful 6 nici macar langa Golf 5 nu sta.

(a doua e aberatia cea mai mare, Golful 6 se apropie mai degraba de A3, decat de 5)

Golful 5 e o masina corecta, la fel ca si 6-le, doar ca fiecare a fost adaptata vremii. E clar ca lucrurile au progresat din 2004 pana in 2009, implicit si standardele.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina din semnatura a fost achizitionata acum 3 luni cu o suma mai mare decat cea din anuntul de mai sus ;)

Daca vroiam imitatia asta de Golf , nu era o problema partea financiara .

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depreciere destul de mare, avand in vedere pretul de achizitie de 18.000 (asa apare pe configurator acum 1.6TDi TL shadow blue).

Si totusi, cu atat mai bine pt cumparator, ia o masina buna, cu nr mic de km. Este totusi foarte cheala, dar nu o poti numi imitatie.

1.6TDi > 1.9TDi 105cp.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hyundai va fi in curand peste VW - try them out. (zic ca si imagine, ca si calitate sunt deja cu ani-lumina in fata).

PS: Golf V

1.6 TDi Edition, 4 usi, M5 e ~17.700. 3 tichete Rabla puteau fi achiztionate cu ~1200 de euro (2700 era contravaloarea a 3 tichete). Dealer-ul facea, in medie, o reducere de ~200 de euro.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai asta e faza nasoala acum. Daca mai pui 3-4 mii de euro iei aceeasi masina nou-nouta, daca mai scazi 3-4 mii de euro iei un Golf V chiar mai dotat dar cu dublul km.

Masina din semnatura a fost achizitionata acum 3 luni cu o suma mai mare decat cea din anuntul de mai sus ;)

Fara suparare dar trebuie sa-ti fi placut RAU DE TOT masina aia de ai dat atatia bani pe ea... Vorbim totusi de modelul vechi, 60.000 Km, motor PD si nu atat de multe dotari la foarte multi bani. FOARTE multi bani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am platit pretul corect pe ea. Am avut si colegi care au avut comentarii de facut dar am pus un pariu cu ei si am castigat: Mi-am pus masina pe autovit la un pret maricel si am pus in acelasi timp si G6-le firmei la acelasi pret. Nu am fost surprins ca am primit cu mult mai multe telefoane pt G5 decat pt G6. Daca mie nu-mi place modelul 6 si in opinia mea este ceva putred la mijloc, asta este.

@mike, ironiile tale sunt de prost gust si nu cred ca asa se abordeaza o discutie. Nu-ti convine parerea mea, da pagina.

@rave, am destule dotari : senzori parcare, pachet lumini, senzori ploaie, senzori lumini, maxidot, tempomat, jante aliaj 16", geamuri colorate, cotiera, toata masina in aceeasi culoare, volan piele + comenzi, incalzire scaune..am ales varianta cu dpf pentru ca mi se pare normal sa tinem cat de cat si cu natura.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.autovit.r...-C22593911.html Din nou un pret foarte bun. Au redus costurile prin eficientizare, nu neaparat prin reducerea calitatii. Personal as fi incantat sa iau o masina la un asemenea pret, daca nr de km este corect si fara probleme in trecut.

L.E.: Acum am vazut ca are farul dreapta aburit bine.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt deloc ironic. Iti inteleg opinia si o respect. Am indraznit sa fac o sugestie si am adus in discutie o firma pomenita chiar de tine mai devreme ca fiind superioara VW.

Nu urmaresc un flame si categoric nu urmaresc sa imi impun punctul de vedere, dar incerc sa aduc la lumina toate amanuntele pentru a purta o discutie dominata pe cat posibil de obiectivism.

Totusi, nu poti sa spui despre modelul aparut ulterior masinii tale ca este "o copie ieftina" si sa lasi de inteles ca iti iei o teapa foarte mare daca-l vei cumpara in defavoarea modelului vechi, ba mai mult incercand sa convingi de treaba asta folosind argumente indoielnice si sa te astepti ca toti vor fi de acord.

Imi cer scuze ca am lasat un gust amar si, sincer, imi pare rau ca am intrat in discutie - speram totusi ca nu va devia astfel.

Cheers!

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi discutie era si cand a aparut Golful V. Toata lumea (proprietarii de Golf IV in general) zicea ca e urat, ca nu se compara cu IV, ca IV a fost fiabil, asta nou nu o sa fie, ca etc.

Eu in loc sa dau 12-13.000 pe un Golf V, care cand o sa-l vand o sa fie un model foarte vechi, din 2008, mai bine luam un Golf VI nou, cu aceleasi dotari care cand o sa-l vand o sa fie un model mai nou si un an de fabricatie mai nou. Lasand la o parte ca va avea mai putini km si mai putini proprietari. E ca si cum ai incerca sa vinzi un Golf IV acum...

Ma rog, cati oameni atatea pareri... Daca tu esti multumit de masina pe care o ai si de cat ai dat pe ea atunci e ok. Conteaza foarte mult lucrul asta!

Ghici ce masina as fi ales eu daca aveam de ales intre asta si masina ta! :P

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mike, suntem oarecum intr-un "versus" . Este normal ca fiecare sa-si sustina punctul de vedere. Nu am cum sa ma dau cu voi doar pentru ca sunteti mai multi. Desi nu este frumos sa vorbim de partea financiara, am spus ca nu era o problema asta doar ca am fost mai mult fascinat de G5 si de asta am optat pentru acest model. Chiar daca este un motor de generatie veche, are un rating foarte mare ca fiabilitate. Sa vedem noile motoare cum se vor descurca.

@Rave, sunt foarte multumit de alegerea facuta, astept modelul 7 pentru ca 6 nu se poate numi "GOLF". Daca nu va fi pe placul meu, ma voi reorienta catre un alt constructor.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E, hai sa nu exageram. Poate 6 "nu se poate numi 6, sa-i zicem un 5.5" dar pana la "nu e poate numi Golf"...

Eu din contra, o sa astept, cel mai probabil, "imitatia aia care nu se poate numi Golf de 8" (pentru ca asa se va zice si despre acela cand va aparea...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu se poate numi golf? :mellow:

Daca e sa o luam dupa imitatie, totul a inceput de la primul Golf, dupa care au aparut cu diferente mai mari sau mai mici 2,3,4,5,6. De retinut ca 6le a aparut intr-un an de criza, 2008 si nu au mers pe originalitate, ci pe imprumut de idei de la scirocco, touareg, mk5 la interior.

@Rave: Daca puteai sa o scoti la 10.000euro aia era :)) .

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ii spui 5,5 daca el se numeste 6 ? ;) Au folosit acelasi sasiu si multe altele de la G5 si au pacalit clientela cu ceva finisaje la interior + ceva forme patrate la exterior deci il putem numi un G5 facelift la un pret accesibil, nu?

@The_Ego, tocmai ti-ai raspuns la intrebare. Nu au mers pe originalitate ;)

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe originalitate nu s-a mai mers in ultimii ani la VAG :(.

Eu nu inteleg ceva desi e mai nou, finisat mai bine, mai accesibil ca pret sh...si tot nu e mai bun ca 5.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar cine vrea mereu ceva nou si ieftin va cumpara ultimul model de golf, fie 6,7, sau 12. :)

cine stie ce conduce si e multumit de masina lui, cum se comporta la drum lung, ce consum are, alea alea, ala nu o schimba repede ca a aparut noul model, fie ca este mai bun sau nu.

daca chiar ai bani si gusturi si iubesti modelul golf atunci ai un garaj mare si cate un exemplar din fiecare de la 1 pana la 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mike, mi-ai arata pretul pentru un MK5 in doua usi, eu iti arat pentru un 6 in 4 usi : http://cautare.mobil...ro&pageNumber=1

PS: Tine cont ca G5-ul tau era de prin 2004 si in 2 usi.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa speram ca 7 va fi original

poate pun si ei presuri din fabrica sa nu ne descaltam cand luam masina din showroom

poate dau si ceva benzina ca am luat-o de nu se misca acul si credeam ca nu ajung la peco

astea sunt faze nedemne de VOLKSWAGEN

CUMPERI MASINA IARNA CU CAUCIUCURI DE VARA

sa mai puna 100 euro la pret si sa o dea completa cu lichid spalare parbriz, covorase, benzina/motorina ca atunci cand am luat SOLENZA a mers cel de la showroom a facut plinul la benzina si mi-a dat si abonament la spalatorie

sper sa nu cedeze bateria ca la golful 5 a picat dupa 1 AN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@miti, o comparatie intre fostul golf si actualul ?

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI SA DISPARA DISCUTIA CU GOLF PT NEMTI SI GOLF PT ESTICI

SINCER SUNT IN DUBII

5-ul l-am dat la 80 000km fara probleme mari

cu 6 am abia 5000 km

sper sa tina MACAR cat 5-ul

cred ca toti va doriti o evolutie

ca de aia cotizam la VW

asa ar fi corect

si uitati-va la optionale de tot rasul

ex lumini la oglinzile interioare desi e decupat plafonul
cat au economisit ?
5 euro

sau manere usi si capace oglinzi vopsite

cred ca era tare scump

e ca diferenta intre ingineri si economisti

eu unul aveam asteptari mai mari de la golful 6

plus ca sincer se opreste mai greu pe zapada decat 5-ul

canapeaua spate consta in 10 cm spuma poliuretanica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa merg cu ea pe elevator sa vad daca e aceeasi suspensie ca pe 5

6 imi pare ceva intre 5 si polo

pana sa o cumpar i-am intrebat de ce au eliminat din chedere si mi-au raspuns ca masina e mai bine etansata si nu mai erau necesare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea erau optionale si la V. Serios acum, de ce nu va luati Kia? A luat premiul pentru masina anului (parca) e ieftina, mult mai bine dotata decat un Golf, nu?

Eu sincer nu inteleg lumea care cumpara o masina si apoi incep sa comenteze.

Chiar nu ai vazut ca nu avea lumini la parasolare? Sau ca nu are manerele si oglinzile vopsite? Sau daca ai vazut atunci de ce mai comentezi acum ca nu are aia si aia. E alegerea ta, nu ti-a bagat nimeni pe gat masina asa. Daca nu-ti place de ce ai mai luat-o?

adriano872 a facut o alegere. A ales sa nu ia 6 si sa ia 5. Din motivele lui, corecte sau nu din punctul de vedere al altora nu conteaza.

Dar tu de ce ai luat 6? Sau daca are "lipsuri" de ce nu l-ai luat cu acele lipsuri "umplute"? Luminile la parasolare sunt standard la CL, de ce ai luat TL?

Ai luat masina asta pentru ca 1. ori atat ti-ai permis, ori 2. atat ai vrut. Atunci de ce acum incepi sa comentezi aia si aia? Te contrazici singur. In primul rand ai luat masina asta pentru ca-ti place... Ca puteai la banii astia sa iei orice altceva (Astra, I30, Leon, Ceéd etc) Si acum spui ca nu-ti mai place masina asta...

Ce ti-e si cu oamenii astia! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 chedre * 10 euro* 1 mil masini= 40 milioane euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!